Budowę pomnika wsparł finansowo Instytut Pamięci Narodowej. W niedzielę odbyła się uroczystość poświęcenia i odsłonięcia monumentu.
Pomnik stanął ku czci 3. Pułku Legionistów Polskich. Przysięgę od żołnierzy w miejscu, w którym stanął pomnik, odebrał ówczesny dowódca pułku ppłk Rudolf Homiński. Kilka dni później, po wyruszenie na front, na czele pułku stanął kpt. Józef Haller, późniejszy dowódca II Brygady Legionów, Armii Polskiej we Francji oraz Armii Ochotniczej w 1920 r.
3. Pułk Piechoty powstał na bazie rozformowanego 23 września 1914 r. w Mszanie Dolnej Legionu Wschodniego (utworzonego w sierpniu 1914 r. we Lwowie, ze względu na zbliżające się wojska rosyjskie – ewakuowanego na zachód), wspartego ochotnikami ze Śląska Cieszyńskiego i Podhala - m.in. z Rabki, Nowego Targu, Zakopanego i Czarnego Dunajca. Już w październiku 1914 r. żołnierze pułku wzięli udział w walkach o Rafajłową w Karpatach, a następnie wsławili się wybudowaniem w wyjątkowo krótkim czasie słynnej „Drogi Legionów”.
Pułk walczył w Karpatach, Besarabii oraz na Wołyniu i Bukowinie. Okrył się chwałą w bojach pod Mołotkowem, Kirlibabą, Kostiuchnówką i Kaniowem.
Organizatorami uroczystości odsłonięcia pomnika byli Stowarzyszenie Gniazdo Integracji Lokalnej „Gil”, Parafia św. Marii Magdaleny w Rabce-Zdroju oraz Oddział IPN w Krakowie. Uroczystość poprzedziła msza święta. Pomnik odsłonili m.in. dr Michał Wenklar, wicedyrektor krakowskiego oddziału IPN, czy Anna Paluch, posłanka na Sejm RP z ziemi podhalańskiej.
Źródło: IPN Kraków
- Na dnie Jeziora Czorsztyńskiego leży zatopiona wieś. Tak kiedyś wyglądało to miejsce
- "Bangladesz" na Siwej Polanie. Buda za budą, pamiątki, kiełbaski i lane piwo
- To był kiedyś legendarny budynek na Krupówkach. Dziś w budynku hula wiatr
- Tatry. Legendarny Mnich - marzenie turystów i taterników [NIESAMOWITE ZDJĘCIA]
- Jak wyglądało Zakopane 30 lat temu i jak wygląda teraz? Miasto bardzo się zmieniło
- Tatry. Remonty szlaków idą pełną parą. To ciężka ręczna robota [ZDJĘCIA]
