Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stowarzyszenie Podgorze.pl osiągnęło pełnoletność. I naprawdę ma się czym pochwalić

Paulina Szymczewska
Paulina Szymczewska
Stowarzyszenie Podgorze.pl tworzy grupa ludzi będących pasjonatami i miłośnikami Podgórza.
Stowarzyszenie Podgorze.pl tworzy grupa ludzi będących pasjonatami i miłośnikami Podgórza. Paweł Kubisztal / Podgorze.pl
Setki wydarzeń kulturalnych, w których uczestniczyły dziesiątki tysięcy osób, działania na rzecz ochrony podgórskich zabytków, promowanie dziedzictwa Podgórza, edukowanie mieszkańców na temat historii prawobrzeżnej dzielnicy Krakowa... Stowarzyszenie Podgorze.pl właśnie świętuje 18-lecie swojej działalności. I naprawdę ma się czym pochwalić.

18 listopada 2005 roku – to ważna data w historii Stowarzyszenia Podgorze.pl. Właśnie wtedy zostało ono zarejestrowane jako organizacja. Tak naprawdę jednak by sięgnąć do początków, trzeba cofnąć się o kolejne cztery lata, czyli do 2001 roku, kiedy to niewielka grupa mieszkańców Pogórza i sympatyków dzielnicy zaczęła wspólnie działać (początkowo nieformalnie) i uruchomiła stronę internetową podgorze.pl. Tak to się zaczęło…

A teraz? Teraz Stowarzyszenie Podgorze.pl osiągnęło pełnoletność i naprawdę ma się czym pochwalić.

– Chwalić się trzeba. I my też to robimy, ponieważ jesteśmy dumni z tego, co udało nam się przez te wszystkie lata osiągnąć. Okazja ku temu słuszna, bo osiągnęliśmy pełnoletniość i mamy za sobą nie jeden, a szereg egzaminów dojrzałości z szeregu działalności – mówi Paweł Kubisztal, jeden z założycieli i prezes Stowarzyszenia.

Od Podgórskich Dni Otwartych Drzwi po Targ Pietruszkowy

Od początku swej działalności Podgorze.pl zorganizowało setki wydarzeń, w których uczestniczyły dziesiątki tysięcy osób. Do tych najbardziej znanych i organizowanych najdłużej należą Podgórskie Dni Otwartych Drzwi. Dotąd odbyły się już 22 edycje tego wydarzenia, podczas których swe podwoje otworzyło w sumie ponad dwieście obiektów na prawym brzegu Wisły (także tych na co dzień niedostępnych) – od domów kultury, muzeów i galerii, poprzez szkoły, aż po pracownie rzemieślnicze i zakłady przemysłowe (a nawet areszt śledczy).

A kto nie słyszał jeszcze o Podgórskich Targach Rzeczy Wyjątkowych czy Targu Pietruszkowym? Obie te odbywające się cyklicznie imprezy również są dziełem Stowarzyszenia (Targ Pietruszkowy prowadzi obecnie fundacja powołana przez Podgorze.pl). A doroczne spacery przypominające historię Liberatora i Baudienstu w Libanie? A oprowadzania po terenie szpitala w Kobierzynie, w których uczestniczyło w sumie blisko 2 tys. osób? To także inicjatywy Podgorza.pl. – Podczas wszystkich tych spacerów i wycieczek wyedukowaliśmy tysiące podgórzan i krakowian – podkreśla Paweł Kubisztal.

Muzeum Podgórza, na które mieszkańcy długo czekali

Koniecznie wspomnieć trzeba również o Muzeum Podgórza. To właśnie dzięki długoletnim staraniom Stowarzyszenia Podgorze.pl udało się stworzyć tę placówkę. Została ona otwarta w 2018 roku. Jest oddziałem Muzeum Krakowa i mieści się w dawnym Zajeździe pod św. Benedyktem, u zbiegu ulic Limanowskiego i Powstańców Wielkopolskich.

Muzeum Podgórza jest odpowiedzią na oczekiwania lokalnej społeczności, bo to właśnie wśród mieszkańców prawobrzeżnej części Krakowa narodziła się idea powstania placówki o charakterze muzealnym, której działalność będzie koncentrować się na historii i współczesności tej dzielnicy. Podgórzanie przekazali muzeum wiele ze swoich rodzinnych pamiątek i niezwykłych wspomnień.

Wygrane batalie o podgórskie dziedzictwo

Co jeszcze udało się osiągnąć działającym w Stowarzyszeniu miłośnikom Podgórza w ciągu ostatnich niemal dwóch dekad? Obronili fort św. Benedykt przed nadbudową i działali na rzecz ochrony wielu podgórskich zabytków, doprowadzili do zasadzenia setek drzew i pomogli w powstaniu kilku parków, 20 razy witali wraz tłumami najdłuższy dzień roku na kopcu Kraka, odnowili dziewięć nagrobków na Nowym Cmentarzu Podgórskim i wpisali obie podgórskie nekropolie na Europejski Szlak Cmentarzy. Doprowadzili także do wydania pierwszego przewodnika po Podgórzu i pierwszego przewodnika po Zabłociu.

Wymieniać tak można długo, a to wciąż jeszcze nie wszystko...

– Rozbujaliśmy najpiękniejszą świąteczną karuzelę na Rynku Podgórskim, mamy za sobą kilkanaście wygranych bitew o podgórskie dziedzictwo, wmurowaliśmy tablice poświęcone podgórzanom, wspólnie z mieszkańcami przywróciliśmy blask podgórskiemu jelonkowi, odzyskaliśmy i odnowiliśmy neon Księgarnia – wymienia Paweł Kubisztal.

Ambitne plany na przyszłość

Prezes Podgorza.pl podkreśla jednocześnie, że Stowarzyszenie bynajmniej nie zamierza osiąść na laurach. – To nie jest nasze ostatnie słowo. Mamy ambitne plany na przyszłość. Zamierzamy jeszcze m.in. zmienić fontannę na Rynku Podgórskim, otworzyć park pod łącznicą kolejową i park przy Dekerta 15, a także upamiętnić Buzera i odwiedzić samego Pana Twardowskiego, oczywiście na Księżycu – zdradza z uśmiechem Paweł Kubisztal.

Dodajmy na koniec, że za swoją działalność Stowarzyszenie Podgorze.pl otrzymało odznakę „Honoris Gratia” oraz dwa wyróżnienia Narodowego Instytutu Dziedzictwa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Stowarzyszenie Podgorze.pl osiągnęło pełnoletność. I naprawdę ma się czym pochwalić - Dziennik Polski

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska