18 listopada 2005 roku – to ważna data w historii Stowarzyszenia Podgorze.pl. Właśnie wtedy zostało ono zarejestrowane jako organizacja. Tak naprawdę jednak by sięgnąć do początków, trzeba cofnąć się o kolejne cztery lata, czyli do 2001 roku, kiedy to niewielka grupa mieszkańców Pogórza i sympatyków dzielnicy zaczęła wspólnie działać (początkowo nieformalnie) i uruchomiła stronę internetową podgorze.pl. Tak to się zaczęło…
A teraz? Teraz Stowarzyszenie Podgorze.pl osiągnęło pełnoletność i naprawdę ma się czym pochwalić.
– Chwalić się trzeba. I my też to robimy, ponieważ jesteśmy dumni z tego, co udało nam się przez te wszystkie lata osiągnąć. Okazja ku temu słuszna, bo osiągnęliśmy pełnoletniość i mamy za sobą nie jeden, a szereg egzaminów dojrzałości z szeregu działalności – mówi Paweł Kubisztal, jeden z założycieli i prezes Stowarzyszenia.
Od Podgórskich Dni Otwartych Drzwi po Targ Pietruszkowy
Od początku swej działalności Podgorze.pl zorganizowało setki wydarzeń, w których uczestniczyły dziesiątki tysięcy osób. Do tych najbardziej znanych i organizowanych najdłużej należą Podgórskie Dni Otwartych Drzwi. Dotąd odbyły się już 22 edycje tego wydarzenia, podczas których swe podwoje otworzyło w sumie ponad dwieście obiektów na prawym brzegu Wisły (także tych na co dzień niedostępnych) – od domów kultury, muzeów i galerii, poprzez szkoły, aż po pracownie rzemieślnicze i zakłady przemysłowe (a nawet areszt śledczy).
A kto nie słyszał jeszcze o Podgórskich Targach Rzeczy Wyjątkowych czy Targu Pietruszkowym? Obie te odbywające się cyklicznie imprezy również są dziełem Stowarzyszenia (Targ Pietruszkowy prowadzi obecnie fundacja powołana przez Podgorze.pl). A doroczne spacery przypominające historię Liberatora i Baudienstu w Libanie? A oprowadzania po terenie szpitala w Kobierzynie, w których uczestniczyło w sumie blisko 2 tys. osób? To także inicjatywy Podgorza.pl. – Podczas wszystkich tych spacerów i wycieczek wyedukowaliśmy tysiące podgórzan i krakowian – podkreśla Paweł Kubisztal.
Muzeum Podgórza, na które mieszkańcy długo czekali
Koniecznie wspomnieć trzeba również o Muzeum Podgórza. To właśnie dzięki długoletnim staraniom Stowarzyszenia Podgorze.pl udało się stworzyć tę placówkę. Została ona otwarta w 2018 roku. Jest oddziałem Muzeum Krakowa i mieści się w dawnym Zajeździe pod św. Benedyktem, u zbiegu ulic Limanowskiego i Powstańców Wielkopolskich.
Muzeum Podgórza jest odpowiedzią na oczekiwania lokalnej społeczności, bo to właśnie wśród mieszkańców prawobrzeżnej części Krakowa narodziła się idea powstania placówki o charakterze muzealnym, której działalność będzie koncentrować się na historii i współczesności tej dzielnicy. Podgórzanie przekazali muzeum wiele ze swoich rodzinnych pamiątek i niezwykłych wspomnień.
Wygrane batalie o podgórskie dziedzictwo
Co jeszcze udało się osiągnąć działającym w Stowarzyszeniu miłośnikom Podgórza w ciągu ostatnich niemal dwóch dekad? Obronili fort św. Benedykt przed nadbudową i działali na rzecz ochrony wielu podgórskich zabytków, doprowadzili do zasadzenia setek drzew i pomogli w powstaniu kilku parków, 20 razy witali wraz tłumami najdłuższy dzień roku na kopcu Kraka, odnowili dziewięć nagrobków na Nowym Cmentarzu Podgórskim i wpisali obie podgórskie nekropolie na Europejski Szlak Cmentarzy. Doprowadzili także do wydania pierwszego przewodnika po Podgórzu i pierwszego przewodnika po Zabłociu.
Wymieniać tak można długo, a to wciąż jeszcze nie wszystko...
– Rozbujaliśmy najpiękniejszą świąteczną karuzelę na Rynku Podgórskim, mamy za sobą kilkanaście wygranych bitew o podgórskie dziedzictwo, wmurowaliśmy tablice poświęcone podgórzanom, wspólnie z mieszkańcami przywróciliśmy blask podgórskiemu jelonkowi, odzyskaliśmy i odnowiliśmy neon Księgarnia – wymienia Paweł Kubisztal.
Ambitne plany na przyszłość
Prezes Podgorza.pl podkreśla jednocześnie, że Stowarzyszenie bynajmniej nie zamierza osiąść na laurach. – To nie jest nasze ostatnie słowo. Mamy ambitne plany na przyszłość. Zamierzamy jeszcze m.in. zmienić fontannę na Rynku Podgórskim, otworzyć park pod łącznicą kolejową i park przy Dekerta 15, a także upamiętnić Buzera i odwiedzić samego Pana Twardowskiego, oczywiście na Księżycu – zdradza z uśmiechem Paweł Kubisztal.
Dodajmy na koniec, że za swoją działalność Stowarzyszenie Podgorze.pl otrzymało odznakę „Honoris Gratia” oraz dwa wyróżnienia Narodowego Instytutu Dziedzictwa.
