"Kochani, jeszcze raz dziękujemy za setki Waszych relacji, wiadomości i komentarzy! Wszystkie wiadomości czytamy i jesteśmy wzruszeni, że tak wielu z Was postanowiło zobaczyć “1989” w TV. Daliśmy z siebie wszystko! Dla Was" - to wpis profilu Teatru im. Juliusza Słowackiego na FB.
"Ten wieczór zapamiętamy na długo! Dziękujemy, że byliście z nami (tym razem przed telewizorami)! Jeszcze nigdy "1989" nie miało tak olbrzymiej widowni!" - napisał Gdański Teatr Szekspirowski, dzieląc się informacją o oglądalności spektaklu.
W szczytowym momencie transmisję na żywo z Teatru Słowackiego miało śledzić 823 000 osób.
Widzowie telewizyjnego spektaklu chwalą teatr za realizację, a ci, którzy przedstawienie widzieli już wcześniej na żywo, dodają, że dzięki technicznym telewizyjnym rozwiązaniom można było spojrzeć na wiele scen z innej perspektywy.
Reżyser Jerzy Antczak na swoim profilu na FB napisał: "Kochani Przyjaciele, wczoraj Teatr Telewizji w nowej szacie przekroczył barierę dźwięku. 1989 zapisze się w życiorysie telewizji jako wydarzenie większe niż życie. Jest to pierwszy diament najwyższej próby, który od tej chwili będzie zdobył koronę odrodzonego Teatru Telewizji. Z odległości wielu tysięcy mil, życzymy nowej dyrekcji nieustannych iluminacji i odwagi w podejmowaniu decyzji. Jesteśmy dumni i szczęśliwi".
Spektakl "1989" hitem Teatru Słowackiego
Bilety na krakowskie spektakle znikają tuż po tym, jak Teatr Słowackiego ogłosi kolejne przedstawienia. Fani spektaklu o polskich opozycjonistach już za kilka dni będą mogli przeczytać książkę "1989. Pozytywny mit" autorstwa twórców spektaklu Marcina Napiórkowskiego, Katarzyny Szyngiery i Mirosława Wlekłego.
"Twórcy obsypanego nagrodami musicalu 1989 podejmują próbę znalezienia pozytywnego mitu Solidarności. Odchodzą od podręcznikowej narracji o Polsce czasu przemian. Proponują nową opowieść o przeszłości, która pomoże nam sprostać wyzwaniom przyszłości" - zapowiada książkę "1989. Pozytywny mit" wydawnictwo Znak. - "W tej opowieści wielkie idee i marzenia splatają się z codziennymi wyzwaniami. A perspektywa bohaterów tamtych wydarzeń, zwłaszcza kobiet (często pomijanych w dominującej narracji) pozwala przerzucić międzypokoleniowy most między generacją Solidarności a pokoleniem milenialsów".
Jesienią ukaże się także album z piosenkami do hitowego musiclau „1989”. Płyta zostanie wydana przez Universal Music Polska.
Spektakl muzyczny „1989” wyreżyserowany przez Katarzynę Szyngierę jest kooprodukcją z krakowskiej sceny z Gdańskim Teatrem Szekspirowski. Spektakl nawiązuje do „Hamiltona”, musicalu proponującego świeży język opowiadania o historii. Za muzykę inscenizacji „1989” odpowiada jeden z najlepszych polskich producentów rapowych – Andrzej „Webber” Mikosz, znany m.in z wieloletniej współpracy z „Łoną”.
Przedstawienie miało swoją gdańską premierę 19 listopada 2022 roku, w Krakowie publiczność zobaczyła "1989" 2 grudnia 2022 roku.
Kosmiczny poziom matur rozszerzonych - uczniowie załamani
