Nie będzie podwyżek ani dodatkowych benefitów dla pracowników

Nostalgiczny w swoim emocjonalnym wyrazie program otwierają "Trzy kołysanki op. 48", skomponowane przez Karola Szymanowskiego z przeznaczeniem na głos i fortepian do słów poezji kuzyna – Jarosława Iwaszkiewicza. Kołysanki dedykowane zostały Helenie Kahn-Caselli, pianistce, byłej żonie włoskiego kompozytora, pianisty i muzykologa Alfreda Caselli.
Jak czytamy w tekście Małgorzaty Janickiej-Słysz z krakowskiej Akademii Muzycznej, „nostalgiczne piękno i intensywna wyrazowość "Trzech kołysanek" sprawiły, że doczekały się opracowania na głos z orkiestrą kameralną autorstwa Jana Krenza (…) zapatrzonego w dziedzictwo Karola z Atmy”.
Maestro Krenz wraz z kierowaną przez siebie Wielką Orkiestrą Polskiego Radia w Katowicach zaprezentował "Trzy kołysanki" w swojej transkrypcji z 1963 roku podczas wielkiego tournée na trasie Chiny, Japonia, Australia, Nowa Zelandia, gdzie wybrzmiały w sumie aż 55 razy.
Drugie dzieło prezentowane podczas obu festiwalowych wieczorów to skomponowany przez Gustava Mahlera w 1908 roku utwór "Das Lied von der Erde" ("Pieśń o ziemi"). Sam kompozytor nazwał utwór Symfonią przeznaczając ją na tenor, alt lub baryton i orkiestrę do tekstów zaczerpniętych ze zbioru "Fletnia chińska", pochodzącego z VIII wieku.
„Komponowanie tej Symfonii było dla Mahlera antidotum na traumatyczny rok 1907, kiedy stracił dziecko, musiał w obliczu nasilających się nastrojów antysemickich zrezygnować z dyrektorowania Operze Wiedeńskiej i zdiagnozowano u niego chorobę serca. Stąd kluczowy w muzyce motyw przemijania, zespolony, na zasadzie kontrastu, z zachwytem nad mądrością i wzniosłością Natury” - pisze Małgorzata Janicka-Słysz.
Pół roku po prawykonaniu dzieła, jakie odbyło się w Monachium w listopadzie 1911 roku pod batutą przyjaciela kompozytora, Bruno Waltera, Mahler umarł, co w dużej mierze stało się kolejnym pryzmatem w recepcji tego utworu.
Podczas piątkowego i sobotniego koncertu orkiestrę Filharmonii Krakowskiej poprowadzi Richard Rosenber. To amerykański dyrygent, którego doświadczenie sięga od historycznej praktyki wykonawczej po muzykę współczesną. Przez piętnaście lat był dyrektorem artystycznym Hot Springs Music Festival w Arkansas. Funkcję tę pełnił także w Chamber Orchestra of California w San Francisco i Waterloo-Cedar Falls Symphony Orchestra w Dakocie. Jest założycielem Texas Chamber Symphony w Houston, Corpus Christi Symphony Orchestra i Pennsylvania Ballet and Resonance. Koncertował z różnymi zespołami w Azji, obu Amerykach i Europie.
W partiach solowych wystąpią Urszula Kryger – alt - i amerykański tenor Randall Bills. Urszula Krygier jest jedną z najbardziej uznanych polskich śpiewaczek operowych. Szczególną uwagą obdarza muzykę kameralną – jej sztuka interpretacji pieśni łączy w sobie perfekcyjność z niezwykłą naturalnością. Randal Bills został okrzyknięty przez magazyn "Das Opernglas" jako „wokalnie silny, technicznie imponujący, dominujący tenor bohaterski” oraz doceniony przez "Opera News" za “maestrię w stylu Rossiniego, skalę głosu i wokalną brawurę”.
- To była najbrzydsza ulica Krakowa. Pamiętacie jeszcze jak wyglądała?
- Malowniczy zakątek pod Krakowem: zamek, jezioro z zaporą i piękne drewniane chaty
- Chcesz zaoszczędzić? Wyjmij te urządzenia z gniazdka
- Horoskop jesienno-zimowy dla wszystkich znaków zodiaku
- Emerytury w październiku 2022. Takie przelewy będą dostawać emeryci po zmianach
- Najpopularniejsze imiona w tym roku w Krakowie. TOP 10 dla chłopców i dla dziewczynek