Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tatry słowackie. Lawina w Dolinie Mięguszowieckiej. Trzy osoby zostały poszkodowane

Łukasz Bobek
Łukasz Bobek
Lawina w Tatrach Słowackich zjechała do Doliny Mięguszowieckiej. Trzy osoby zostały ranne
Lawina w Tatrach Słowackich zjechała do Doliny Mięguszowieckiej. Trzy osoby zostały ranne Horska Zachranna Służba
Lawina w Tatrach Słowackich. Trzy osoby zostały poszkodowane. Mają urazy klatki piersiowej, kolan i podudzia. W górach panują bardzo trudne warunki.

Lawina zeszła w sobotę rano do Doliny Mięguszowieckiej w Tatrach Wysokich po słowackiej stronie. W tym miejscu przebywała wtedy 12-osobowa grupa turystów. Jak podaje Horska Zachranna Służba, po zejściu lawiny trzy osoby w wieku 36, 45 i 61 lat odniosły obrażenia klatki piersiowej, kolan i podudzi.

Z uwagi na niesprzyjające warunki pogodowe, nie dało się wysłać na miejsce śmigłowca ratunkowego. Ratownicy słowaccy ruszyli więc na piechotę. Zabrali ze sobą dwa psy lawinowe.

- Wychodząc w miejsce zejścia lawiny spotkali schodzących uczestników wypadku z kontuzją kolana i klatki piersiowej, którym pomagali ich przyjaciele. Dołączył do nich jeden ratownik HZS i sprowadził ich na dół – informuje HZS.

Kolejni ratownicy udali się w miejsce zejścia lawiny do trzeciej poszkodowanej osoby. Po przybyciu na miejsce udzielili turyści pierwszej pomocy i usztywnili kończynę. Następnie za pomocą noszy przetransportowali rannego mężczyznę do Popradzkiego Stawu, skąd przy pomocy samochodu terenowego HZS wszyscy ranni zostali przewiezieni do Starego Smokowca. Stamtąd zostali przewiezieni do szpitala.

W Tatrach panują bardzo trudne warunki. Sypie śnieg i wieje silny wiatr. TOPR po polskiej stronie ogłosił trzeci stopień zagrożenia lawinowego. Lawinowa trójka obowiązuje także w Tatrach Wysokich po słowackiej stronie.

- W Tatrach panują trudne warunki do uprawiania turystyki. Szlaki zostały pokryte warstwą świeżego śniegu. Silny wiatr utrudnia poruszania się, zwłaszcza w wyższych partiach - może również stanowić zagrożenie, łamiąc gałęzie bądź drzewa. Niski pułap chmur w połączeniu z zamiecią śnieżną znacznie ograniczają widzialność powyżej górnej granicy lasu, co może prowadzić do utraty orientacji w terenie i pobłądzeń. Pokrywa śnieżna jest zróżnicowana, miejscami występują głębokie zaspy śniegu naniesionego przez wiatr, gdzie indziej śnieg jest wywiany do starszej, twardej warstwy. Gdzieniegdzie występują oblodzenia i jest ślisko. Takie warunki wymagają dużego doświadczenia w zimowej turystyce górskiej, posiadania odpowiedniego sprzętu (raki, czekan, kask, lawinowe ABC - wraz z umiejętnością posługiwania się nim) oraz bardzo dobrej oceny lokalnego zagrożenia lawinowego w terenie. Na niżej położonych szlakach i drogach dojściowych do schronisk również zalega warstwa świeżego śniegu, pod którą mogą występować oblodzenia. W te partie Tatr zalecamy zabranie raczków oraz kijków, ponieważ jest ślisko – ostrzega Tatrzański Park Narodowy.

Opuszczanie noszy z pozorantem w terenie śnieżnym

Ratownicy TOPR szkolili Chorwatów jak ratować turystów zimą w górach

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska