Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Szaflarach dokopali się do pierwszych pokładów gorącej wody - na głębokości 3,4 km

Łukasz Bobek
Łukasz Bobek
Wideo
od 16 lat
Gorąca woda w Szaflarach osiągnięta. Udało się dowiercić do pierwszych pokładów wody geotermalnej przy wierceniu otworu na głębokość 7 kilometrów. - Parametry wody są bardzo dobre. Jesteśmy jednak na półmetku pracy – mówi dr inż. Piotr Długosz, sprawujący dozór i nadzór geologiczny nad powstającym odwiertem.

Chodzi o otwór badawczy, jaki od kwietnia 2023 roku wiercony jest w Szaflarach. Inwestorem jest gmina Szaflary, a prace finansuje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Jego planowana głębokość to aż 7 kilometrów. Będzie to najgłębszy na świecie odwiert do celów geotermalnych. Naukowcy spodziewają się, że na założonej w projekcie głębokości znajdą wodę o temperaturze nawet powyżej 160 stopni Celsjusza.

- Obecnie jesteśmy na głębokości 3400 metrów, Przewierciliśmy pokłady Triasu, w tej chwili jesteśmy w dolnej Kredzie. Dotarliśmy do zbiornika wody, która wypłynęła już nawet na powierzchnię. Miała ona temperaturę 80 stopni, choć te wyniki nie są do końca miarodajne. Bowiem górotwór jest w trakcie wiercenia schładzany przez nas. Żeby dokładnie zbadać temperaturę na wylocie, musielibyśmy zatrzymać wiercenie na 14 dni. Wiadomo za to, że ciśnienie tej wody jest bardzo dobre, 20 barów – mówi Piotr Długosz. I dodaje, że parametry wody jak na razie są bardzo dobre. - Oczekujemy po tym zbiorniku kilkanaście, a może nawet kilkadziesiąt megawatów ciepła – dodaje.

Teraz spuszczone zostaną sondy na osiągniętą głębokość, które dokonają dokładnych pomiarów – m.in. temperatury wody, wielkości zbiornika (od jakiej głębokości się zaczyna i na jakiej głębokości się kończy. Dotychczas naukowcy szacowali, że to jest głębokość ok. 2800-3200 metrów).

W tej chwili w otworze zabetonowane zostaną rury o grubości 9 i 5/8 cala. To będzie druga średnica rur, pierwsze do głębokości 2500 metrów to rury o średnicy 13 cali.

– Rury zostaną tam zainstalowane, by można było odciąć osiągnięty poziom na czas wiercenia głębiej. Zostaną one zamontowane w ten sposób, by można było do nich wrócić, gdyby okazało się, że kolejne, głębsze poziomy nie będą spełniały naszych oczekiwań – mówi Długosz.

Odwiert w Szaflarach jest odwiertem badawczym, którego celem jest zbadanie budowy geologicznej i zasobów geotermalnych Niecki Podhalańskiej. Badanie mają odbywać się na głębokości 3,5 km, 5 km i 7 km.

- Chcemy przewiercić dwa zbiorniki z wodą geotermalną. Jeden znajduje się na głębokości ok. 3 km. To wiemy, bo jest on już eksploatowany z odwiertów spółki Geotermia Podhalańska. Natomiast z wykonanego zdjęcia sejsmicznego wynika, że na głębokości ok. 4-5 km może się znajdować drugi zbiornik. Jest także teoria, że na głębokości siedmiu kilometrów jest trzeci zbiornik z wodą – mówił w kwietniu Piotr Długosz.

Naukowcy zaznaczają, że tak naprawdę nikt nie ma pewności co znajduje się poniżej 5 kilometrów pod ziemią na Podhalu - tego wcześniej nikt nie badał.

- Zakładamy, że będzie tam nowy zbiornik geotermalny, dotychczas nieudokumentowany, który stworzy ogromny potencjał do zagospodarowania temperatury. Spodziewamy się, że wody termalne, jeśli będą tam występowały, będą na pewno o temperaturze powyżej 160 stopni – mówi Piotr Dziadzio, główny geolog kraju.

Jeśli potwierdzą się hipotezy, że na głębokości 7 km woda będzie miała temperaturę 160 stopni, wówczas zostanie ona wykorzystana nie tylko do ogrzewania domów na Podhalu, ale i do produkcji prądu. W Szaflarach powstanie pierwsza w Polsce elektrownia geotermalna. Jeśli jednak okaże się, że na głębokości poniżej 5 kilometrów nie ma wody, zostanie wykorzystana gorąca woda ze zbiornika na głębokości 3 kilometrów. Posłuży jedynie do ogrzewania domów. Z tego odwiertu ogrzewane mają być domy w Szaflarach i w mieście Nowy Targ.

Wiercenie odwiertu w Szaflarach będzie kosztowało ponad 130 mln zł.

II Europejski Kongres Sportu i Turystyki

II Europejski Kongres Sportu i Turystyki w Zakopanem. "Czeka...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska