Płótno zatytułowane „Woły w zaprzęgu” jest jednym z większych spośród odnalezionych dotąd kawałków Panoramy. Mierzy 2,20 na 3,10 metra z ramą. Jest własnością muzeum w Łęczycy. W Tarnowie ma być prezentowane przez najbliższe 5 lat z opcją przedłużenia.
- Wiedzieliśmy o tym fragmencie już wcześniej. Teraz pojawiła się szansa na jego wypożyczenie, gdyż zamek w Łęczycy będzie remontowany i skorzystaliśmy z tej sposobności - tłumaczy Andrzej Szpunar, dyrektor Muzeum Okręgowego w Tarnowie. W zamian, do Łęczycy został wypożyczony średniowieczny miecz, odnaleziony kilka lat temu w Dunajcu koło Radłowa i pięknie zakonserwowany. - Będzie idealnie pasował do gotyckich wnętrz zamkowych - dodaje Andrzej Szpunar.
Co ciekawe, obraz przedstawia naocznego świadka bitwy pod Sybinem, który w szczegółach opowiedział jej przebieg przymierzającemu się do namalowania dzieła Styce. Artysta postanowił go uwiecznić w ramach wdzięczności za pomoc.
Pozyskanie kolejnego fragmentu Panoramy to efekt wspólnych zabiegów dyrektorów Muzeum Okręgowego oraz Biura Wystaw Artystycznych. Obraz można oglądać w galerii Panorama na dworcu PKP. Dzieło będzie tu wystawione prawdopodobnie do września i stanowić ma część dużej wystawy organizowanej przez BWA latem w mieście: „Wiosna (lato, jesień, zima) Ludów”, która będzie prezentowana od 29 czerwca. Do Tarnowa przyjadą wówczas wszystkie fragmenty Panoramy, które posiadają w swoich kolekcjach polskie muzea. Na wystawie - poza obrazami Jana Styki - będzie można zobaczyć też prace współczesnych artystów z Polski, Węgier i Turcji. - Liczymy, że wystawa przyczyni się do jeszcze lepszej popularyzacji historii tego niezwykłego obrazu i zainteresuje nim nowe kręgi odbiorców - mówi Ewa Łączyńska-Widz, dyrektor BWA.
Ekspozycja przygotowywana jest w związku z przypadającą w tym roku 225. rocznicą urodzin gen. Bema oraz 90-leciem sprowadzenia do miasta jego prochów.
Chętni mogą zobaczyć obraz "Woły w zaprzęgu" w galerii na tarnowskim dworcu kolejowym także dzisiaj - 3 maja.
FLESZ: Klimat w kraju się zmieni. Zagrożenie dla Polski i świata?
