Wiosna Jazzowa to jedno z najważniejszych wydarzeń muzycznych w Zakopanem, sięgające swoją historią roku 2004. Na konferencji inaugurującej festiwal dyrektor Zakopiańskiego Centrum Kultury Beata Majcher podkreśliła walory, które wyróżniają festiwal: odświeżona formuła z artystami i repertuarem adresowanym do szerszej publiczności.
O współpracy muzyków i organizatorów w ramach United Europe Jazz Festival - grupy Państw Wyszehradzkich, do której udało się wrócić z sukcesem po krótkiej, rocznej przerwie opowiadał Karol Konarski, który od początków jest związany z projektem.
Z kolei Dyrektor Artystyczny Festiwalu - Marcin Kusy przedstawił program wydarzenia, sylwetki artystów i prezentowany przez nich festiwalowy repertuar. Wspomniał także iż od poprzedniej edycji festiwal obrał nowy kierunek, stał się bardziej spójny i treściwy. - W tym roku nie zamierzamy zwalniać tempa zapraszając do Zakopanego m.in. Kubę Badacha i Urszulę Dudziak - dodał.
Zaraz po konferencji publiczność mogła posłuchać prologu Wiosny Jazzowej w wykonaniu zespołu „The Lions”, który porwał publiczność w rytmy jazzu, soul czy reagge.
Pierwszy dzień festiwalu to przede wszystkim spotkanie ze wspaniałymi damami polskiej muzyki jazzowej i nie tylko. Ponadto, to u nas spotka się młodość z doświadczeniem, artystka, która bardzo mocno zaistniała, ale jednak wchodzi dopiero na muzyczne salony i niekwestionowana gwiazda, legenda muzyki jazzowej. Na początek Marta Zalewska, zaprezentuje piosenki, które niegdyś wraz z Dżamblami śpiewał Andrzej Zaucha.
Kolejnej gwiazdy właściwie nie trzeba przedstawiać. Jej głos to prawdziwy skarb narodowy – zna ją Ameryka i Skandynawia. Azja i południe Europy. Wreszcie Polska – to tu rozpoczęła swoją karierę od występów z Krzysztofem Komedą i nawet kiedy mieszkała poza granicami, zawsze chętnie wracała do Polski na koncerty, które cieszyły się ogromną popularnością. Współpraca z Michałem Urbaniakiem, Adamem Makowiczem, a potem z Bobbym McFerrinem, Stingiem czy Florą Purim stanowi o sile osobowości Urszuli Dudziak, bo oczywiście o niej mowa.
Drugi dzień festiwalu to powrót do klasyki, jazzowy szarm, elegencja, nieśpieszne, misternie zagrane dźwięki i wspaniali instrumentaliści to Jarosław Michaluk Trio. Michaluk to od lat jeden z najważniejszych muzyków, ale także popularyzatorów jazzu polski wschodniej. Po krótkiej przerwie na scenie pojawi się Kuba Badach. Niektórzy od lat widzieli w nim naturalnego zastępcę Andrzeja Zauchy. Tym razem powrócimy do solowej twórczości tego artysty, bowiem Kuba Badach przedstawi właśnie jego utwory w swoich interpretacjach. Przypomnijmy, że wiele lat temu ukazała się bestsellerowa płyta „Obecny – Tribute to Andrzej Zaucha”.
Wiosna Jazzowa to nie tylko prezentacja dorobku wspaniałych polskich wykonawców to także okazja, by obcować z muzyką zagraną przez zagranicznych artystów. Zakopiański festiwal od lat jest członkiem United Europe Jazz Festival, zrzeszających grupy państw wyszehradzkich. W tym roku po przerwie wracamy do grania z UEJF– trzeci dzień festiwalu to m.in. występ Adama Wendta, wybitnego saksofonisty, który od lat z wielkim powodzeniem nagrywa solowe płyty, a niegdyś współtworzył m.in. legendarny Young Power, grał w słynnym Alex Band, a także z Walk Away i Urszulą Dudziak. Podczas koncertu muzyk zaprezentuje nagrania ze swoje ostatniej, świetnie przyjętej płyty „My Choice”.
Potem słowacka inwazja nie tylko jazzowa czyli trio Darkness Positive z bardzo nowoczesnym podejściem do muzyki synkopowanej, a na koniec prawdziwa legenda jazzowa wschodniej Europy – Martin Kratochvil, czeski muzyk, kompozytor, pianista, wielka postać, która stworzyła legendarny band Jazz Q, który mimo zmian w składzie gra od lat i prezentuje wyborne fusion. Dodajmy, że płyty Jazz Q są w Polsce wznawiane od lat i ta muzyka cieszy się ogromnym wzięciem również młodszej publiczności. Wspaniały akcent na koniec trzeciego dnia i także finał całej Wiosny Jazzowej 2023.
Jazz to także przestrzeń miasta z jego ulicami, placami. Na Placu Niepodległości w trakcie Wiosny Jazzowej spotkamy się w strefie gdzie promowany będzie street food oraz jedzenie w duchu „slow”. W wydarzeniu udział wezmą food trucki z całej Polski, które dobierane były pod kątem jakości oferowanych dań oraz różnorodności menu. Zabierając uczestników tak jak muzyka jazzowa w kulinarną podróż dookoła świata.
Ferie 2024 w Zakopanem. Jak przetrwać czas z dziećmi pod Gie...

- Na dnie Jeziora Czorsztyńskiego leży zatopiona wieś. Tak kiedyś wyglądało to miejsce
- "Bangladesz" na Siwej Polanie. Buda za budą, pamiątki, kiełbaski i lane piwo
- To był kiedyś legendarny budynek na Krupówkach. Dziś w budynku hula wiatr
- Tatry. Legendarny Mnich - marzenie turystów i taterników [NIESAMOWITE ZDJĘCIA]
- Jak wyglądało Zakopane 30 lat temu i jak wygląda teraz? Miasto bardzo się zmieniło
- Tatry. Remonty szlaków idą pełną parą. To ciężka ręczna robota [ZDJĘCIA]