Należąca do Grupy Strabag firma Heilit Woerner jest liderem konsorcjum budującego odcinek autostrady na wschód od Tarnowa. Od listopada prowadzi negocjacje z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad na temat możliwości przyspieszenia przejezdności jednej nitki autostrady między Tarnowem i Dębicą.
- Wykonawca przedstawił inwestorowi harmonogram prac. Zgodnie z nim, zaproponowany termin wcześniejszego uruchomienia ruchu to 30 lipca 2014 r. - potwierdza Ewa Bałdyga, rzeczniczka prasowa Strabag. - Trwają rozmowy dotyczące przeorganizowania harmonogramu budowy. Decyzja w obu sprawach należy do inwestora, czyli GDDKiA.
Rozmowy mają swoje źródło w decyzji o wpuszczeniu ruchu ciężarowego z autostrady na al. Jana Pawła II w Tarnowie. GDDKiA i wiceminister infrastruktury Zbigniew Rynasiewicz obiecywali wtedy miastu rekompensatę w postaci przyspieszenia prac na autostradzie do Dębicy.
Z obietnic może jednak nic nie wyjść. - Rozmowy z wykonawcą utknęły w martwym punkcie - przyznaje Iwona Mikrut z krakowskiego oddziału GDDKiA. - Za przeorganizowanie prac zażądali dodatkowo kilkudziesięciu milionów złotych. Według nas, taki dodatkowy wydatek nie ma merytorycznego uzasadnienia i jest nie do przyjęcia.
Dyrekcja zapewnia jednak, że rozmowy nie zostały na razie definitywnie zerwane. Dokładnej wysokości spornej kwoty obie strony nie chcą ujawnić.
Z naszych nieoficjalnych informacji wynika, że według konsorcjum Heilit Woerner i Budimex, dodatkowe koszty generować miałoby m.in. używanie zimą chemicznych domieszek do materiałów stosowanych na budowie, utrzymywanie o tej porze roku w gotowości wytwórni betonu asfaltowego oraz opłacanie w sezonie zimowym większej liczby pracowników na budowie. - Poza tym, kończąc budowę drugiej nitki, ekipy nie mogłyby korzystać z tej, po której odbywałby się już ruch. Dowóz materiałów musiałby odbywać się lokalnymi drogami, co generowałoby wyższe koszty - dodaje anonimowo jeden z drogowców.
Zgodny z planem termin ukończenia A4 to 7 listopada.
Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+