https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Budżet Obywatelski Miasta Krakowa 2024. Unieważniono blisko 8 tysięcy głosów mieszkańców. Radny wychodzi z propozycją na kolejne lata

Aleksandra Łabędź
Budżet Obywatelski Miasta Krakowa 2024. Unieważniono blisko 8 tysięcy głosów mieszkańców. Radny wychodzi z propozycją na kolejne lata
Budżet Obywatelski Miasta Krakowa 2024. Unieważniono blisko 8 tysięcy głosów mieszkańców. Radny wychodzi z propozycją na kolejne lata Andrzej Wisniewski / Polskapresse
Pod koniec minionego tygodnia poznaliśmy wyniki głosowania w Budżecie Obywatelskim Miasta Krakowa. Mieszkańcy znów postawili na zieleń i ochronę środowiska. Decyzją mieszkanek i mieszkańców Krakowa w ramach tegorocznej 11. edycji Budżetu Obywatelskiego Miasta Krakowa do realizacji wybrano 163 projekty, w tym 153 projekty dzielnicowe i 10 projektów ogólnomiejskich. Na realizację przeznaczono 46 mln zł. Radny miejski Rafał Zawiślak wychodzi z pewną propozycją, która może zrewolucjonizować kolejne edycje budżetu.

Radny miejski Rafał Zawiślak zwrócił się do prezydenta Krakowa z prośbą o szczegółowe podsumowanie tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego Miasta Krakowa "ze szczególnym uwzględnieniem problemów związanych z przebiegiem głosowania, które doprowadziły do unieważnienia 7 841 głosów". Jak wylicza radny, ogółem w Krakowie unieważniono około 11% wszystkich oddanych głosów w tej edycji budżetu obywatelskiego.

- Według mnie jest to wartość obok, której bardzo ciężko przejść obojętnie i nie zadać pytania dlaczego, aż tyle? Ta sytuacja budzi duże obawy zarówno moje jak i wśród mieszkańców, a także podważa zaufanie do całego procesu partycypacji jakim jest głosowanie w BO. Z opublikowanych danych wynika, że aż w pięciu dzielnicach Krakowa występuje ponad standardowy procent unieważnionych głosów - pisze w interpelacji do prezydenta radny Rafał Zawiślak.

Gdzie było najwięcej nieważnych głosów?

  • Dzielnica XVIII Nowa Huta - 1 649 głosów nieważnych, co stanowi 20,4% wszystkich oddanych w tej dzielnicy głosów
  • Dzielnica IV Prądnik Biały - 1 403 głosów nieważnych, co stanowi 18,9% wszystkich oddanych w tej dzielnicy głosów
  • Dzielnica XV Mistrzejowice - 760 głosów nieważnych, co stanowi 21,8% wszystkich oddanych w tej dzielnicy głosów
  • Dzielnica XII Bieżanów-Prokocim - 703 głosów nieważnych, co stanowi 11,5% wszystkich oddanych w tej dzielnicy głosów
  • Dzielnica XIV Czyżyny - 471 głosów nieważnych, co stanowi 13,4% wszystkich oddanych w tej dzielnicy głosów
Budżet Obywatelski Miasta Krakowa 2024. Unieważniono blisko 8 tysięcy głosów mieszkańców. Radny wychodzi z propozycją na kolejne lata

Radny ma propozycję na kolejne lata

- W związku z zaistniałymi problemami oraz w celu uniknięcia podobnych trudności w przyszłości, proponuję rozważenie wprowadzenia zmiany w organizacji kolejnych edycji Budżetu Obywatelskiego Miasta Krakowa poprzez rezygnację z papierowych kart do głosowania i przejście na wyłącznie elektroniczną formę głosowania - proponuje Zawiślak.

Jak dalej tłumaczy radny miejski, jego rekomendacja zmiany formy głosowania pozwoli: zwiększyć bezpieczeństwo i przejrzystość, podnieść efektywność i zarazem skrócić czas potrzebny na przeliczenie głosów, pozwoli generować oszczędności finansowe, zapewni większą dostępność i wygodę, a także zmniejszy ryzyko nieprawidłowości i manipulacji.

Radny Zawiślak podsumowując swoją argumentację, zwraca się do prezydenta miasta o rozważenie możliwości wprowadzenia pełnej digitalizacji procesu głosowania w przyszłych edycjach Budżetu Obywatelskiego Miasta Krakowa.

Interpelacja wpłynęła do prezydenta 28 października br.

Gdzie można było oddać głosy?

Przypominamy, że w tegorocznej edycji BO głosowanie trwało od 13 września do 27 września, aż do północy. Można było głosować w prosty sposób online, na stronie www.budzet.krakow.pl albo tradycyjnie – w specjalnie przygotowanych punktach na terenie Krakowa. Łącznie powstało 190 takich miejsc, które były zlokalizowane m.in. w bibliotekach, domach kultury, radach dzielnic, a także podczas różnych wydarzeń plenerowych w parkach i na placach.

Można było oddać głos na 3 projekty dzielnicowe i 3 ogólnomiejskie. Wystarczyło zalogować się na swoje konto na platformie Budżetu Obywatelskiego, używając wcześniej założonych danych (e-mail i hasło). Jeśli ktoś głosował w ubiegłych latach, nie musiał zakładać nowego konta.

W tegorocznej edycji zgłoszono 1 100 propozycji zadań, z czego pod głosowania poddano 690 projektów, w tym 119 ogólnomiejskich i 571 dzielnicowych.

Jak zmiana czasu wpływa na nasze zdrowie?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska