Komisja Oscarowa składała się z sześciu wybitnych postaci polskiego kina. To przewodnicząca Ewa Puszczyńska (producentka"Idy i "Ziemnej wojny" Pawła Pawlikowskiego), Radosław Śmigulski (dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej), Aneta Hickinbotham (producentka m.in. nominowanego do Oscara "Bożego Ciała" Jana Komasy), Ewa Piaskowska (scenarzystka i producentka "IO" Jerzego Skolimowskiego), Allan Starski (scenograf filmowy, laureat Oscara za scenografię do "Listy Schindlera" Stevena Spielberga), Maciej Ślesicki (reżyser i scenarzysta, współzałożyciel i wykładowca Warszawskiej Szkoły Filmowej). Skład Komisjo Oscarowej został zatwierdzony przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego - Piotra Glinskiego.
Przewodnicząca zdecydowała, stosunkiem głosów 4:2, że polskim kandydatem do Oscara, nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej, został film „Chłopi" w reżyserii DK Welchman i Hugh Welchman’a, twórców nominowanego do Oscara „Twojego Vincenta”. W eksplikacji werdyktu czytamy: „Autorzy „Chłopów” zaprezentowali kolejny imponujący film animowany, nie tylko powtarzając triumf „Vincenta”, ale idąc znacznie dalej, osiągając nowy poziom dynamizmu w animacji, w którym kamera nie jest tylko obserwatorem, ale uczestnikiem. Film porusza ważne i wciąż aktualne tematy społeczne: opresją kobiet, ich zależność, a nawet przynależność do mężczyzny, przemoc seksualną, mobbing. To historia, która będzie zrozumiała na całym świecie, ponad granicami i podziałami politycznymi".
Przed poniedziałkowym werdyktem Komisji Oscarowej, mówiło się nieoficjalnie, że jej członkowie biorą pod uwagę trzy filmy: wspomnianych "Chłopów", wzbudzającą u nas skrajne emocje "Zieloną Granicę" Agnieszki Holland oraz polsko-angielską koprodukcję "Strefa interesów" Jonathana Glazera. Kiedy kilka dni temu Wielka Brytania wybrała ostatni z obrazów na swojego kandydata, o polską nominację rywalizowały tylko dwa pierwsze filmy. Wszystko wskazuje na to, że przewodnicząca Komisji Oscarowej postawiła na produkcję nie wpisującą się w obecny konflikt polityczny w Polsce. I wydaje się, że to słuszna decyzja.
Produkcja DK Welchman (wcześniej Dorota Kobiela) i Hugh Welchmana, twórców nominowanego do Oscara „Twojego Vincenta” bazuje na nagrodzonej Noblem w 1924 roku powieści Władysława Reymonta z początku XX wieku. Film jest autorską adaptacją powieści, opowiadającej o życiu członków społeczności wiejskiej w XIX wieku, kładącą jednak znaczny nacisk na historię wielkiej namiętności i zakazanej miłości między bohaterami, która prowadzi do waśni i niesnasek.
Dwójka reżyserów zebrała ekipę ponad stu malarzy i animatorów, którzy przez cztery lata pracowali nad tym, aby oddać każdy kadr filmowy w formie malarskiej. „Chłopi” powstali bowiem najpierw jako film aktorski, z udziałem plejady gwiazd polskiego kina, a następnie opracowano metodę animacji, zamieniającą każdy kadr w małe dzieło sztuki.
Film jest wyprodukowany przez BreakThru Films. Next Film jest polskim dystrybutorem dzieła, a polska kinowa premiera obrazu planowana jest na 13 października. Międzynarodowym agentem sprzedaży jest firma New Europe Film Sales, która poinformowała, że sprzedała już prawa do wyświetlania filmu w ponad 50 krajach świata.
Oscarową shortlistę, składającą się z piętnastu filmów, z której następnie Amerykańska Akademia Filmowa wybierze piątkę nominowanych w kategorii Najlepszy Film Zagraniczny (dawniej: Najlepszy Film Nieanglojęzyczny) poznamy 21 grudnia. Oficjalne nominacje do Oscara zostaną ogłoszone zaś 23 stycznia 2024 roku. Sama gala Oscarów odbędzie się zaś w Los Angeles w niedzielę 10 marca 2024 roku.
- Wędkarstwo to nie hobby, to styl życia! Najlepsze memy o wędkarzach
- Romantyczna Małopolska na rocznicę. W tych miejscach serce może zabić mocniej
- Morskie Oko i Rysy w godzinach szczytu. Oto najlepsze memy o turystach w Tatrach!
- Atrakcyjne nowe kąpielisko pod Krakowem. Woda, molo, plaże ZDJĘCIA
- Miasta rozwodników w Małopolsce. Tu małżeństwa rozpadają się najczęściej
- Tak mieszkają Iwona i Gerard z "Sanatorium miłości". Oto dom słynnej pary seniorów
Polska branża gier komputerowych jest światową potęgą!
