Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Historia Polski od nowa. Recenzja książki "Ludowa historia Polski"

Anna Piątkowska
Anna Piątkowska
Historia Polski, którą znamy z podręczników szkolnych to opowieść spisana z perspektywy elit, modrzewiowego dworku, historyków, którzy z pasją porządkują dekady, stulecia naznaczone panowaniem władców, zmianami terytoriów państw, wojnami czy paktami. Jak przedstawiają się dzieje Polski widziane oczyma przodków zdecydowanej większości obecnych obywateli Polski – chłopów i robotników? Takie opracowanie stworzył Adam Leszczyński. „Ludowa historia Polski” to opowieść o historii Polski właśnie z perspektywy przedstawicieli nizin społecznych, niewykształconych, nieobytych w świcie, traktowanych nierzadko jak coś pośredniego między panem a zwierzęciem. Jak zaznacza autor, historia napisana językiem, który uwzględnia emocje.

FLESZ - Co kupowali Polacy w 2020 roku?

Dr hab. Adam Leszczyński - historyk i socjolog, reporter i publicysta związany z „Gazetą Wyborczą”, obecnie profesor Uniwersytetu SWPS popełnił dzieło, którego w polskim spojrzeniu na historię do tej pory brakowało. Zbliżenie na blisko tysiącletnią historię Polski z perspektywy chłopów i robotników, którzy choć stanowili większość ówczesnych społeczeństw, do tej pory byli jedynie tłem powstań, rozbiorów, sejmowych uchwał czy najazdów.

„Zadaniem „Ludowej historii Polski” jest oddanie sprawiedliwości tym którymi rządzono, a nie powtarzanie tego, co zostało napisane w setkach podręczników” - zaznacza autor. A on sam „zawsze stoi po stronie słabszych i stara się im oddać głos”.
„Ludowa Historia Polski” to „opowieść o tym, co zostało w polskiej pamięci zakłamane, albo z niej wyparte. To historia 90 proc. Polaków - ubogich i niewykształconych, tych, którzy mieli ciężko pracować i słuchać narodowych elit - od początku Polski aż do czasów współczesnych”, czyli 1989 roku. Elity pojawiają się w historiografii Leszczyńskiego jedynie wówczas, gdy trzeba uprawomocnić wyzysk i swoje panowanie.

Spisana przez Leszczyńskiego historia opowiada dzieje wyzysku i oporu, choć jeśli chodzi o ten ostatni to autor skupia się na walce o poprawę losu ludu, a nie znanych z podręczników aktach oporu wobec wrogów zewnętrznych. To opowieść o mitologii, która uprawomocniała i tłumaczyła społeczne podziały, mitologii wywodzonej z biblijnych opowieści i sankcjonowanej słowem Pisma. Mitologii, według której szlachta i chłopi pochodzą od innych ludów, jak wierzono jeszcze w XIX wieku, przeszczepionej ze szlacheckiego dworku najpierw w realia II RP, a potem także odtwarzające model „bezlitosnego eksploatowania robotników” PRL i III RP.

Książka Leszczyńskiego wpisuje się w szeroki nurt oddawania głosu tym, którzy dotychczas go nie mieli, wykluczonym - etnicznym mieszkańcom krajów, kobietom, chłopom. Nurt, który w historycznych opracowaniach z perspektywy wykluczonych zapoczątkowała Howard Zinn „Ludową historią Stanów Zjednocz

„Ludowa historia Polski” to lektura, która uzupełnia obraz dziejów, który znamy ze szkoły, ale z pewnością należy do kanonu obowiązkowego. W tym nurcie oscyluje także baśniowa powieść Radka Raka „Wężowe serce albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli” laureatka Nike czy „Bękarty pańszczyzny. Historia buntów chłopskich” Michała Rauszera.

„Ludowa historia Polski”
Adam Leszczyński
Wydawnictwo WAB, 2020

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska