FLESZ - Tempo szczepień w Polsce wyraźnie spada

- Laureatka Nagrody im. Jerzego Turowicza to jedna z najważniejszych postaci polskiego kina i zarazem polskiego życia publicznego. Nagradzamy jej dwa ostatnie filmy - „Obywatela Jonesa” (2019 r.) i „Szarlatana” (2020 r.), pamiętając jednak, że stanowią one kolejne ogniwa długiego łańcucha wybitnych dzieł rozpoczętego w latach 70. „Aktorami prowincjonalnymi” – mówi prof. Tadeusz Lubelski, członek Kapituły Nagrody im. Jerzego Turowicza.
Ceremonia wręczenia nagrody odbędzie się w sobotę, 24 lipca w Pałacu Potockich w Krakowie.
Nagrody im. Jerzego Turowicza przyznawana jest za wybitne i oryginalne dzieło artystyczne lub naukowe znajdujące się w kręgu tematów, do których Jerzy Turowicz wracał w swojej publicystyce i działalności publicznej, oraz reprezentujące wartości, które były mu bliskie: personalistyczne podejście do człowieka, tolerancja i dialog, sprzeciw wobec postaw ksenofobicznych, rewidowanie utrwalonych stereotypów czy prymat swobody poszukiwań nad ideologią. Kapituła Nagrody zdecydowała w tym roku przyznać wyróżnienie Agnieszce Holland.
Wyróżnienie trafia co roku do polskich twórców, żyjących w chwili jej ogłoszenia, za prace opublikowane bądź zaprezentowane w roku jej przyznawania lub w ciągu wcześniejszych dwóch lat. Tegoroczna edycja obejmuje dzieła z lat 2019–2020.
Wyboru laureata dokonuje kapituła, której członków powołują Zarząd i Rada Fundacji Jerzego Turowicza.
Nagrodę stanowią: statuetka oraz nagroda pieniężna w wysokości ogłaszanej co roku przez Zarząd Fundacji. W tym roku nagroda finansowana jest przez Miasto Kraków.
- Agnieszka Holland to bohaterka wielu organizowanych przez nas wydarzeń, by wspomnieć choćby koncert z cyklu „Scoring4Polish Directors” na XI edycji Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie, gdzie usłyszeliśmy muzykę z filmów wyreżyserowanych przez laureatkę Nagrody im. Jerzego Turowicza, czy też jej spotkanie z wydawcami biorącymi udział w pierwszej odsłonie projektu Word2Picture na Festiwalu Conrada w 2019 roku – mówi Izabela Błaszczyk, dyrektorka KBF, organizatora gali wręczenia Nagrody. – To niezwykła przyjemność i zaszczyt gościć Agnieszkę Holland po raz kolejny, tym razem w pałacu Potockich.
W latach ubiegłych wyróżnienie otrzymali: Joanna Olczak-Ronikier za publikację „Korczak. Próba biografii” (2013 r.), Marcin Zaremba za pracę naukową „Wielka trwoga: Polska 1944–1947. Ludowa reakcja na kryzys” (2014 r.), Andrzej Brzeziecki za książkę „Tadeusz Mazowiecki. Biografia naszego premiera” (2015 r.), Paweł Machcewicz za stworzenie gdańskiego Muzeum II Wojny Światowej (2017 r.), Monika Sznajderman za reportaż „Fałszerze pieprzu. Historia rodzinna” (2017 r.), Ewa Lipska za tom poezji „Pamięć operacyjna” i całokształt twórczości (2018 r.) oraz Basil Kerski za obronę niezależności Europejskiego Centrum Solidarności i całokształt działalności (2020 r.).
- Ranking TOP 15 najpiękniejszych plaż nad Bałtykiem. Są zachwycające!
- Najpopularniejsze rasy psów w Polsce. Które z nich są ulubieńcami Polaków? [TOP 12]
- Fryzury damskie 2021: Modne i łatwe uczesania na upały! [ZDJĘCIA]
- Oferty pracy w Krakowie. Kogo szukają pracodawcy? TOP 33 fachowców
- Wielka impreza w Energylandii! 7. urodziny parku rozrywki i kolejki Ekipy
- Ogromna plaża pod Krakowem zachwyca nawet w pochmurne dni [ZDJĘCIA]