Dlaczego jesienią tak często chorujemy?

Główny ołtarz krakowskiego kościoła Mariackiego zdobi nastawa ołtarzowa autorstwa Wita Stwosza, zwana ołtarzem Wita Stwosza, ołtarzem Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny lub ołtarzem mariackim. Prace nad tym jednym z najwybitniejszych dzieł późnogotyckiej sztuki rzeźbiarskiej w Europie trwały od 1477 do 1489 roku. Ołtarz ma 13 metrów wysokości, 11 metrów szerokości, a całkowita powierzchnia to 866 metrów kwadratowych, na których znajduje się ponad 200 wyrzeźbionych figur. Prace konserwatorskie zostały powierzone Międzyuczelnianemu Instytutowi Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki warszawskiej i krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Renowacja XV-wiecznego zabytku trwała ponad pięć lat.
Działania konserwatorów pozwoliły w dużej mierze przywrócić średniowieczny wygląd ołtarza - m.in. dotrzeć do pierwotnej kolorystyki - zarówno figur, jak również tła w kwaterach dzieła.
Konserwatorom zależało, aby przywrócić ołtarzowi nie tylko barwy, ale i kształt poszczególnych elementów, które w swoim dziele zamknął Wit Stwosz. W tym celu korzystali z fotografii wykonanej przed XIX-wieczną konserwacją. Jak się okazało, wówczas zmianie uległo kilkadziesiąt elementów, w tym zmieniło się np. usytuowanie poszczególnych apostołów drugiego planu w scenie głównej. Odnowiony ołtarz dłuta Wita Stwosza można oglądać od lutego 2021 roku.
„Liczni turyści z wszelkich zakątków przybywają do Krakowa, aby ujrzeć ceremonię otwarcia ołtarza dłuta Wita Stwosza. Tłumy nie zawsze pozwalają na przeżywanie zachwytu i poznanie ołtarza przez dzieci i młodzież podczas szkolnych wycieczek”. Aby umożliwić młodym Małopolanom zapoznanie się z jednym z największych arcydzieł Krakowa, zrodziła się idea „Godzina dla Dzieci z Ołtarzem Wita Stwosza”.
Aby skorzystać z możliwości obejrzenia ołtarza Wita Stwosza w ramach projektu „Godzina dla Dzieci”, należy zgłosić chęć uczestnictwa na adres: [email protected] lub w punkcie obsługi zwiedzających na Placu Mariackim 7. Bazylika Mariacka nie zapewnia usługi przewodnickiej.
Akcja ta organizowana jest przez bazylikę Mariacką oraz Małopolską Kurator Oświaty Barbarę Nowak.
- To była najbrzydsza ulica Krakowa. Pamiętacie jeszcze jak wyglądała?
- Malowniczy zakątek pod Krakowem: zamek, jezioro z zaporą i piękne drewniane chaty
- Chcesz zaoszczędzić? Wyjmij te urządzenia z gniazdka
- Horoskop jesienno-zimowy dla wszystkich znaków zodiaku
- Emerytury w październiku 2022. Takie przelewy będą dostawać emeryci po zmianach
- Najpopularniejsze imiona w tym roku w Krakowie. TOP 10 dla chłopców i dla dziewczynek