Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Conrad Festiwal dopiero w październiku, ale wiadomo już, kto przyjedzie

Anna Piątkowska
Anna Piątkowska
Festiwal Conrada odbędzie się w ostatnim tygodniu października
Festiwal Conrada odbędzie się w ostatnim tygodniu października Andrzej Banas
Wspólnota to hasło, które będzie skupiało twórców i poruszane tematy podczas tegorocznej edycji Festiwalu Conrada. W październiku, na literackie spotkania do Krakowa przyjadą, m.in. Sylwia Chutnik, Artur Domosławski, Natasza Goerke, Zbigniew Rokita i Szczepan Twardoch.

FLESZ - 5-dniowy tydzień pracy odejdzie do lamusa?

od 16 lat

Ostatni tydzień października przebiegnie w Krakowie pod znakiem Festiwalu Conrada. Z tej okazji, od 14 lat do Krakowa przybywają twórcy i miłośnicy literatury, w tym roku w gronie tych pierwszych będzie można spotkać pod Wawelem, m.in. Sylwię Chutnik, Artura Domosławskiego, Nataszę Goerke, Weronikę Gogolę, Grażynę Plebanek, Zbigniewa Rokitę, Szczepana Twardocha i Jakuba Żulczyka.

- Hasło tegorocznej edycji: Wspólnoty, skłania do namysłu nad relacjami między jednostką a zbiorowością – wyjaśnia Grzegorz Jankowicz, dyrektor programowy festiwalu. – Razem z gośćmi z różnych krajów i kręgów kulturowych pomówimy między innymi o tym, jakie wartości, ale też jakie ograniczenia niesie ze sobą przynależność do danej grupy.

Ta problematyka jest bez wątpienia paląca dla współczesnej Ukrainy. Na Festiwalu Conrada naświetli ją między innymi Mykoła Riabczuk, wybitny krytyk, eseista i poeta. Jak podkreśla w swoich tekstach, przynależność Ukrainy do Zachodu jest faktem, wyraźnie potwierdzanym dziś przez postawę społeczeństwa. Do przeszłości sięga natomiast Tania Malarczuk. Jej powieść „Zapomnienie”, uhonorowana nagrodą BBC, opowiada o ludziach, którzy angażowali się w umacnianie ukraińskiej tożsamości narodowej. Z kolei spotkanie z Natałką Biłocerkiweć przybierze nietypową formułę: znakomita poetka, krytyczka i tłumaczka wybierze kilkadziesiąt wierszy ukraińskich twórców, by przeczytać je w oryginale, natomiast grupa polskich poetów przedstawi ich przekłady.

Wśród festiwalowych gości nie zabraknie literatów z całego świata, z publicznością spotkają się, m.in. niemiecka pisarka Verena Kessler, autorka powieści „Duchy z miasteczka Demmin” opowiadającej o niewielkiej miejscowości, gdzie w 1945 roku, tuż przed wkroczeniem Armii Czerwonej, blisko tysiąc osób popełniło samobójstwo; salwadorski dziennikarz śledczy Óscar Martínez, laureat International Press Freedom Award; marokańsko-francuska dziennikarka i pisarka uhonorowana Nagrodą Goncourtów - Leïla Slimani oraz Robert Esposito, Eva Meijer i Carmen Maria Machado, których udział ogłoszono już w kwietniu.

Conrad Festiwal to także przyznawana od 2015 roku Nagroda Conrada za najlepszy literacki debiut, która należy dziś do najważniejszych literackich nagród w kraju. Laureata lub laureatkę – w dotychczasowych edycjach Nagrodę otrzymywały kobiety - poznamy 30 października podczas Gali Nagrody Conrada w Centrum Kongresowym ICE.

W tym roku do Kapituły Nagrody Conrada dołączyli krytycy literaccy. Najlepszy prozatorski debiut wybierze jury w składzie: Julia Fiedorczuk, Monika Ochędowska, Olga Stanisławska i Błażej Warkocki a także dotychczasowe grono, czyli: Urszula Chwalba, Grzegorz Jakowicz i Joanna Szulborska. Przewodniczącym kapituły jest prof. Michał Paweł Markowski.

14. edycja Conrad Festiwal odbędzie się od 24 do 30 października w Krakowie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska