MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Jeden z największych deweloperów w Europie finansuje kampanię wyborczą kandydata na prezydenta? Jest oświadczenie spółki

Marcin Banasik
Marcin Banasik
Kandydaci na prezydenta Krakowa Łukasz Gibała (z lewej)  i Aleksander Miszalski
Kandydaci na prezydenta Krakowa Łukasz Gibała (z lewej) i Aleksander Miszalski Wojciech Matusik
W ostatnim tygodniu kampanii wyborczej w Krakowie nie stygną emocje na linii Miszalski-Gibała. Firma Strabag odniosła się właśnie do zarzutów Łukasza Gibały, który twierdzi, że jeden z największych deweloperów w Europie finansuje kampanię wyborczą Aleksandra Miszalskiego. To właśnie ta firma współfinansowała w marcu br. Kongres Krakowskich Przedsiębiorców, firmowany nazwiskiem Miszalskiego. Strabag odpowiada, że wiązanie uczestnictwa spółki w jednym w kongresie z finansowaniem działań kandydata w wyborach samorządowych jest nieuprawnione.

Tylu afer jeszcze nie było?

Kilka dni temu na swojej stronie internetowej kandydat na prezydenta Krakowa Łukasz Gibała zamieścił wpis o tym, że "takiej brutalnej kampanii wyborczej i tylu kampanijnych afer jeszcze w Krakowie nie było."

- W przypadku Aleksandra Miszalskiego pojawia się Strabag, jeden z największych deweloperów w Europie. To właśnie ta firma współfinansowała w marcu br. Kongres Krakowskich Przedsiębiorców, firmowany nazwiskiem Miszalskiego. Jest on Przewodniczącym Rady Programowej wydarzenia oraz zasiada w komisji rewizyjno-dyscyplinarnej stowarzyszenia Postaw na Kraków, które je organizuje. Zarząd tego stowarzyszenia tworzy dwójka pracowników jego biura poselskiego i asystent społeczny - czytamy.

Wybory 2024 - kto prezydentem Krakowa I TURA

OFICJALNE WYNIKI w wyborach na prezydenta Krakowa

  1. 37.21%
  2. 26.79%
  3. 19.79%
  4. 7.18%
  5. 5.00%
  6. 3.07%
  7. 0.95%

Źródło: PKW

W odpowiedzi firma Strabag przesłała do redakcji oświadczenie w tej sprawie:

"W opinii Spółki twierdzenie, że wsparcie organizacji 2 Kongresu Krakowskich Przedsiębiorców, organizowanego przez Stowarzyszenie „Postaw na Kraków” jest równoznaczne z finansowaniem działalności pana Aleksandra Miszalskiego, pełniącego funkcję członka Komisji Rewizyjno-Dyscyplinarnej ww. Stowarzyszenia, jest stwierdzeniem nieprawdziwym i narusza dobre imię STRABAG Sp. z o.o."

Dalej czytamy, ze "STRABAG Sp. z o.o., jako duża firma budowlana, każdego roku obejmuje partnerstwem wiele kongresów ekonomicznych i wydarzeń branżowych – nie tylko na poziomie ogólnopolskim, ale i regionalnym. Bierze w nich udział często kilkuset przedsiębiorców i przedstawicieli branży budowlanej, biznesu, finansów i prawa. Stanowią one platformę wymiany informacji o kondycji i problemach branży budowlanej, okazję do wymiany najnowszych doświadczeń i poglądów, a także forum do dyskusji o nadchodzących wyzwaniach dla całej branży. W ostatnich latach sporą część tych dyskusji zajmują tematy odpowiedzialnego oraz przyjaznego środowisku budownictwa, w tym nowe regulacje unijne oraz krajowe w tym zakresie. STRABAG Sp. z o.o. stawia sobie ambitne cele i do roku 2040 chce być spółką o zerowej emisyjności. Z tego powodu nasz udział w drugim Kongresie skupiał się na panelu poświęconym ESG i polityce zrównoważonego rozwoju."

Na koniec STRABAG informuje, że "wobec powyższego próby powiązywania naszego uczestnictwa w jednym z takich kongresów z finansowaniem działań obecnego kandydata w wyborach samorządowych uznajemy za nieuprawnione. STRABAG Sp. z o.o. jest partnerem Kongresu Krakowskich Przedsiębiorców od jego pierwszej edycji, która odbyła się w marcu 2023 roku, na długo przed tym jak pan Aleksander Miszalski został kandydatem na Prezydenta Krakowa."

od 7 lat
Wideo

Politycy wspominają swoje mamy!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska