Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Na Małym Rynku zainaugurowano obchody 40. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego [ZDJĘCIA]

Ewa Wacławowicz
Ewa Wacławowicz
Tegoroczne krakowskie obchody 40. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego rozpoczęły wydarzenia na Małym Rynku. Po krótkich przemowach okolicznościowych wojewody małopolskiego i dyrektora oddziału IPN w Krakowie, zgromadzeni mogli obejrzeć wystawę "Stan wojenny w SB-ckim albumie”, rekonstrukcję historyczną oraz wziąć udział w grze miejskiej "Orła WRON-a nie pokona" przeznaczonej dla uczniów szkół podstawowych (klasy 7-8) i ponadpodstawowych.

Wojewoda Małopolski Łukasz Kmita zaznaczył, że nasza pamięć jest wielkim zobowiązaniem, zwłaszcza wobec osób internowanych i tych, które krwią zapłaciły za naszą wolność.

- Te wydarzenia, z jednej strony musimy upamiętniać, ale z musimy także uczyć młode pokolenia, by pamiętało, że ich rodzice czy dziadkowie walczyli w obronie wolnej Polski - powiedział wojewoda małopolski Łukasz Kmita

- Warto popatrzeć na 13 grudnia z perspektywy tego, że zabrał nam to, co dała Solidarność po sierpniu 1980 roku - wolność. W sercu komunistycznego imperium powstał 9-10 milionowy związek narodowy, który miał własną kulturę, symbolikę, tradycję, naukę całkowicie odmienną od tego co obserwowaliśmy w PRL. Wojciech Jaruzelski musiał zgładzić Solidarność, bo nie mógł pozwolić, by ta wolność krzewiła się w polskim społeczeństwie - zaznaczył dyrektor krakowskiego oddziału IPN prof. dr hab Filip Musiał.

Przez cały dzień, krakowianie, którzy zajrzą na Mały Rynek, mogą m.in. odwiedzić stanowisko edukacyjne IPN, podziwiać historyczną rekonstrukcję, w której udział wzięły milicyjne pojazdy nysa i UAZ będące w posiadaniu Muzeum Ratownictwa w Krakowie oraz osoby przebrane za milicjantów, czy obejrzeć wystawę zdjęć zrobionych w trakcie stanu wojennego przez funkcjonariuszy SB i MO pt. „Stan wojenny w SB-ckim albumie”.

Nieco młodsi krakowianie, uczęszczający do podstawówki oraz szkół ponadpodstawowych zaproszeni są do wzięcia udziału w miejskiej grze zwanej "Orła WRON-a nie pokona”, w trakcie której będą mieli okazję poznać ludzi krakowskiej „Solidarności” lat 80., historyczne miejsca związane z działalnością podziemnych struktur związku oraz Niezależnego Zrzeszenia Studentów. Ponadto w ramach akcji Zapal Światło Wolności, na Małym Rynku do godzin wieczornych rozdawane będą światełka, które o godzinie 19:30 zapalimy w oknach na znak solidarności z ofiarami wydarzeń sprzed 40 lat.

3 maja 1982 roku. Manifestanci pod Wawelem.

41. rocznica wprowadzenia stanu wojennego. Zobacz zdjęcia z ...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska