Najczęściej wskazywane przez mieszkańców pomysły na zagospodarowanie terenu Białych Mórz to te, które dotyczą odpoczynku, a także ciszy i spokoju, a to wszystko w otoczeniu przyrody. Krakowianie wskazywali również potrzebę utworzenia tam obszaru zabaw dla dzieci, miejsca do uprawiania sportu oraz przestrzeni do organizacji wydarzeń kulturalnych.
- W ramach konsultacji społecznych udział wzięło łącznie ok. 1500 mieszkańców i były to spacery badawcze, spotkania informacyjne, warsztaty partycypacyjne z ekspertami oraz ankiety online. Ta ostatnia możliwość była najczęściej wybierana przez krakowian. Odpowiedzi na pytania w ankiecie przesłało 1279 osób. Większość nadesłali mieszkańcy sąsiadujących z Białymi Morzami dzielnic: Podgórza Duchackiego, Łagiewnik-Borku Fałęckiego i Swoszowic - podaje krakowski magistrat.
Blisko 450 ankietowanych wskazało, że będzie odwiedzać Białe Morza kilka razy w tygodniu. 1052 osoby wskazało spędzanie wolnego czasu na spacerowaniu tam, a 651 na obserwowaniu przyrody. Istotne dla mieszkańców jest możliwe skorzystanie z huśtawek, ławek, leżaków, czy też hamaków, a poświadcza to 831 głosów.
Krakowianie nie zapomnieli także o funkcji ekologicznej tego miejsca. Respondenci zwrócili uwagę na potrzebę utworzenia łąki kwietnej, ogrodu społecznego z uprawami, czy też ogrodu dla owadów. Pojawiło się również wiele głosów za utworzeniem siłowni na świeżym powietrzu, strefy street workout’u, boiska, bulodromu, ścieżek biegowych i rowerowych oraz tych do jazdy na rolkach.
- Większość z tych postulatów jest możliwa do realizacji. Jednak wykonanie niektórych zadań może wiązać się z przeprowadzeniem szeregu ocen, w wyniku których zostaną wskazane rodzaje prac niezbędnych dla realizacji działań przygotowawczych– czytamy w uzasadnieniu.
Pełny raport jest dostępny na stronie internetowej obywatelski.krakow.pl.
Nie dla betonozy i długotrwających inwestycji
Już podczas pierwszego spotkania konsultacyjnego padły deklaracje, że nikt nie chce inwestycji, która miałaby trwać długo i na potrzeby której trzeba będzie zamknąć park na długi czas. Podczas konsultacji kładziono nacisk na pomysły, które dadzą możliwość wprowadzenia na Białych Morzach szybkich zmian.
– Bardzo nam zależy, by pierwsze prace zostały rozpoczęte stosunkowo szybko. Z zastrzeżeniem, że zmiany na terenie Białych Mórz będą realizowane etapami, tak aby to miejsce cały czas służyło mieszkańcom – zaznaczył podczas konsultacji Andrzej Kulig zastępca prezydenta ds. polityki społecznej i komunalnej.
Od początku konsultacji było wiadomo, że ani radni, ani mieszkańcy nie chcieli, by powstało tam ogromne pole golfowe, ani wszechobecna betonoza.
- Po przeprowadzeniu w 2015 r. procedury przetargowej Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie zawarł umowę dzierżawy tego terenu na okres 30 lat z Golf&Spa Resort sp. z o.o. Na mocy tej umowy miały powstać pole golfowe i kompleks sportowo-rekreacyjny dla mieszkańców. Dzierżawca regularnie opłacał czynsz, jednak z uwagi na niewywiązywanie się z zapisów umowy – a dokładnie naruszenie harmonogramu prac przewidzianych do wykonania i nieusunięcie tych naruszeń, pomimo wystosowanego wezwania – umowa została rozwiązana 24 listopada 2020 r. Dzierżawca jednak nie zdecydował się na przekazanie terenu, w związku z czym ZIS skierował sprawę do sądu. Postępowanie komornicze i przejęcie przez miasto tego terenu nastąpiło pod koniec 2021 r. - podaje magistrat.
- Ta dzielnica Krakowa przeszła ogromną metamorfozę! Dawniej były tu... pola
- Tu zakupów już nie zrobimy. Te sklepy zniknęły na dobre z krakowskich galerii
- TOP 10 miejsc na zimową wycieczkę w okolicach Krakowa!
- Oto 10 powodów, przez które życie w Krakowie bywa nieznośne
- Zobacz najpiękniejsze kreacje z małopolskich studniówek 2023 cz. II
