Jak przypomina SKOZK, klaryski mieszkają przy ulicy Grodzkiej w Krakowie nieprzerwanie już od 707 lat. A sercem najstarszego, wschodniego skrzydła klasztoru jest refektarz, czyli miejsce wspólnych posiłków.
"Nadwyrężony drewniany strop i rozległe zawilgocenie, będące podłożem rozwoju toksycznych grzybów, zagrażały nie tylko zabytkowi, ale także mieszkającym w klasztorze zakonnicom. Ratowanie zabytku wpierał przez lata Narodowy Fundusz Rewaloryzacji Zabytków Krakowa. W 2013 roku rozpoczęto wzmacnianie uginającego się stropu. Od 2015 roku trwały prace izolacyjne przy gotyckich murach. Dopiero po wyeliminowaniu źródła zagrożeń można było pomyśleć o konserwacji wystroju" - podkreśla Komitet.
Refektarz znajduje się w obrębie murów klasztornych XVI-wiecznych, jednak tutejsze najwcześniejsze warstwy malarskie pochodzą z XVIII wieku.
Polichromie w refektarzu w większości są z końca XIX wieku (1887 r.), autorstwa Franciszka Kicińskiego (znaleziono sygnaturę nad gzymsem na fasecie), malarza z czasów autonomii galicyjskiej, współautora także malowideł na sklepieniu kościoła Misjonarzy na Stradomiu. Natomiast z XVIII wieku pochodzi malowidło nad drzwiami wejściowymi, w supraporcie (dokładniej - z 1730 r.), a także iluzja marmuru w ościeżu wejścia do refektarza, która w przeszłości została zamalowana przez Kicińskiego, a teraz konserwatorzy znów ją wyeksponowali.
"Stan malowideł był alarmujący. Obawy budził zakres odspojenia pokrytych malowidłami tynków od podłoża stropu sufitu i ścian" - przypomina SKOZK.
Prace przy polichromiach trwały dwa lata. W 2022 roku wykonano konserwację dekoracji malarskiej sufitu, fasety i profilowanego gzymsu. Specjaliści przywrócili tutaj oryginalną kolorystykę plafonu głównego i pozostałych płaszczyzn, scalono kolorystycznie przedstawienia Czterech Ewangelistów, uczytelniono iluzjonistyczne elementy architektoniczne. Z kolei tegoroczny, II etap prac obejmował odsłonięcie i konserwację malowidła w glifach wejścia oraz rekonstrukcję malowideł wokół okien w glifach okien (czyli we wnękach przy oknach).
"Krakowskie klaryski tworzą najstarszy konwent tego zakonu w Polsce. Początkowo, w XIII wieku, przebywały w klasztorze w Zawichoście, a następnie w Skale. W klasztorze przy romańskim kościele św. Andrzeja w Krakowie mieszkają nieprzerwanie od 1316 roku" - podkreśla SKOZK, informując o zakończonym ratowaniu refektarza sióstr.
- Klimat jak w Dolomitach lub Alpach tuż przy granicy z Małopolską! Zachwyca jesienią
- 10 najpiękniejszych tatrzańskich szlaków jesienią. Tutaj warto iść na wycieczkę
- Tak mieszkają Sławomir i Kajra. To ich urocze gniazdko w Małopolsce
- Wzory i pomysły na jesienne paznokcie. Zobacz inspiracje!
- Jesień w Chorwacji poza sezonem. Dlaczego warto się tam wybrać? TOP 5 powodów!
- Zamek w Muszynie jeszcze zamknięty, a już kusi turystów. Tak wygląda w środku
Czy Polacy chcą amerykańskiej elektrowni atomowej w Polsce?
