Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Skarbonka po remoncie wraca na płytę Rynku Głównego

Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
Po prawie dwumiesięcznym remoncie we wtorek, 18 sierpnia, o godzinie 8.30 na swoje dotychczasowe miejsce na płycie krakowskiego Rynku Głównego, pomiędzy Sukiennicami i początkiem ulicy Szewskiej, powróci skarbona Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa.

FLESZ - Złoto najdroższe od dekady

Szyby skarbony zostały uszkodzone w nocy z 18 na 19 czerwca br. przez sprawcę, który został ujęty na gorącym uczynku przez policję. Uszkodzenia, poza walorami estetycznymi, nie spowodowały kradzieży zebranych datków społecznych.

- W poprzednim roku kalendarzowym z 4 skarbon Narodowego Funduszu Rewaloryzacji Zabytków Krakowa uzyskano kwotę 110 124,17 zł. Z samej tylko skarbony z Rynku Głównego uzyskano sumę 62 831,84 zł, czyli ponad połowę środków pochodzących ze zbiórki - informuje Michał Skoczylas ze SKOZK.

Narodowy Fundusz Rewaloryzacji Zabytków Krakowa zasilany jest – oprócz dotacji z budżetu państwa przekazywanej za pośrednictwem Kancelarii Prezydenta RP – także zbiórką publiczną prowadzoną do czterech skarbon ustawionych na: Rynku Głównym, w sąsiedztwie katedry wawelskiej, w terminalu pasażerskim Kraków Airport w Balicach oraz na dziedzińcu Opactwa Benedyktynów w Tyńcu.

Dwie pierwsze skarbonki ustawione zostały 18 grudnia 1978 r. z okazji pierwszego posiedzenia SKOZK. W trudnych latach 80. zeszłego stulecia wrzucane do nich przez darczyńców waluty pozwoliły sięgać konserwatorom po najnowsze, niedostępne wówczas w Polsce technologie i materiały. Dziś skarbonki stały się już integralną częścią przestrzeni Krakowa, punktem orientacyjnym i miejscem spotkań.

Trzecią skarbonę ustawiono w balickim porcie lotniczym 26 listopada 2015 r., natomiast czwarta skarbona po remoncie trafiła do Opactwa Benedyktynów w Tyńcu 18 grudnia 2017 r.

Skarbonki zaprojektował Jacek Piórecki. Zwieńczenie w formie korony nawiązuje symbolicznie do blanków krakowskich murów miejskich. Określenie „Cracovia totius Poloniae urbs celeberrima” zaczerpnięto ze słynnego miedziorytu M. Meriana z 1619 r. przedstawiającego panoramę miasta. Szklane ściany zdobi litera „K” wzorowana na monogramie z XIV-wiecznych drzwi katedry wawelskiej.

Skarbonka wawelska była darem ówczesnego Zakładu Doświadczalnego „Polfa” przy ul. Mogilskiej. Skarbonkę z Rynku Głównego ufundowały i wykonały nie istniejące już dzisiaj Wojskowe Zakłady Uzbrojenia z siedzibą przy ul. Rakowickiej. Zaś skarbonę, która obecnie znajduje się w porcie lotniczym w Balicach, wykonał Zakład Maszyn Kablowych w Krakowie w 1979 r. i przez wiele lat ustawiona była na promach żeglugi bałtyckiej pływających do Szwecji.

Szyby do skarbonki z Rynku Głównego, wykonane ze szkła Pilkington Optilam o podwyższonych parametrach antywłamaniowych, ofiarowała firma Pilkington IGP – część grupy NSG, wiodącego producenta szkła przemysłowego na świecie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska