Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Marian Eile w MOCAK-u. Muzeum sztuki współczesnej na nowo opowie o słynnym redaktorze i artyście

OPRAC.:
Julia Kalęba
Julia Kalęba
Marian Eile, 1983, fot Wojciech Plewiński, courtesy W. Plewiński
Marian Eile, 1983, fot Wojciech Plewiński, courtesy W. Plewiński
Zasłynął jako redaktor, ale swoją pasję dzielił między pracą a malarstwem po godzinach. Kolorowe abstrakcje Mariana Eilego wraz z jego redaktorskimi projektami i serialami fotograficznymi zaprezentuje MOCAK. Na wystawie pojawią się także prace innych twórców związanych z "Przekrojem".

FLESZ - Czym jest długi COVID-19?

- Eile był redaktorem idealnym. Miał talent redaktorski, który pozwalał mu z tekstów przeciętnych robić teksty świetne, porywające! A że cięcia i zmiany bywały traktowane przez niektórych autorów niczym kastracja, a Eile niczym kat? - trudno!" - opowiadał o redaktorze "Przekroju" autor jego biografii Tomasz Potkaj.

Talent redaktorki Eilego dał pismu ogromną popularność w całym bloku wschodnim, a różnorodna i nowatorska działalność, także artystyczna, zapewniła mu czołowe miejsce wśród osobowości mających wpływa na życie kulturalne Krakowa. Do takich postaci właśnie - jednocześnie ważnych i częściowo zapomnianych, realizujących się równocześnie w mediach opartych na słowie i obrazie - MOCAK powraca w serii wystaw.

Malowanie było jego wielką pasją prywatną, której nigdy nie promował na łamach swojego pisma. Główny nurt malarstwa Eilego ma charakter ekspresyjno-abstrakcyjny. W okresie wczesnym budowały go wyważone gmatwaniny kreseczek, później - optymistyczne zderzenia barwnych plam. Muzeum ma w kolekcji kilkadziesiąt obrazów Eilego i zamierza zaaranżować największą indywidualną wystawę twórcy. Ale będzie to tylko jeden z kilku tematów wystawy.

Kolejna część będzie się odnosić do redaktorskich projektów Eilego publikowanych w „Przekroju” i „Szpilkach”, natomiast w trzeciej części zaprezentowane zostaną seriale fotograficzne. W zbiorach MOCAK-u znajdują się negatywy czterech z nich: "Rewizyta – Salvador Dali u państwa Pendereckich", "Dali w Krakowie", "Napad na bal" i "Sceny historyczne". Wybrane ujęcia ułożone w luźną narrację eksponowane będą w postaci wielkoformatowych wydruków.

Ekspozycję rozszerzą także wystawy twórców związanych z „Przekrojem”. Zaprezentowane zostaną fotografie Wojciecha Plewińskiego, w tym sławne przekrojowe „kociaki”, a także przegląd rysunków Adama Macedońskiego, ukazujący ciekawą strategię kompozycyjną tego rysownika.

Wystawę uwieczni obszerna publikacja, przedstawiająca niezwykłą, zabawną, inteligentną i nieograniczoną w swojej kreatywności postać Mariana Eilego. Kuratorami wystawy są Maria Anna Potocka oraz Agnieszka Sachar.

Ekspozycja będzie dostępna dla zwiedzających od 29 października 2020 do 21 marca 2021 r w MOCAK-u, na parterze budynku A.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska