https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Marian Eile w MOCAK-u. Muzeum sztuki współczesnej na nowo opowie o słynnym redaktorze i artyście

Julia Kalęba
Opracowanie:
Marian Eile, 1983, fot Wojciech Plewiński, courtesy W. Plewiński
Marian Eile, 1983, fot Wojciech Plewiński, courtesy W. Plewiński
Zasłynął jako redaktor, ale swoją pasję dzielił między pracą a malarstwem po godzinach. Kolorowe abstrakcje Mariana Eilego wraz z jego redaktorskimi projektami i serialami fotograficznymi zaprezentuje MOCAK. Na wystawie pojawią się także prace innych twórców związanych z "Przekrojem".

FLESZ - Czym jest długi COVID-19?

- Eile był redaktorem idealnym. Miał talent redaktorski, który pozwalał mu z tekstów przeciętnych robić teksty świetne, porywające! A że cięcia i zmiany bywały traktowane przez niektórych autorów niczym kastracja, a Eile niczym kat? - trudno!" - opowiadał o redaktorze "Przekroju" autor jego biografii Tomasz Potkaj.

Talent redaktorki Eilego dał pismu ogromną popularność w całym bloku wschodnim, a różnorodna i nowatorska działalność, także artystyczna, zapewniła mu czołowe miejsce wśród osobowości mających wpływa na życie kulturalne Krakowa. Do takich postaci właśnie - jednocześnie ważnych i częściowo zapomnianych, realizujących się równocześnie w mediach opartych na słowie i obrazie - MOCAK powraca w serii wystaw.

Malowanie było jego wielką pasją prywatną, której nigdy nie promował na łamach swojego pisma. Główny nurt malarstwa Eilego ma charakter ekspresyjno-abstrakcyjny. W okresie wczesnym budowały go wyważone gmatwaniny kreseczek, później - optymistyczne zderzenia barwnych plam. Muzeum ma w kolekcji kilkadziesiąt obrazów Eilego i zamierza zaaranżować największą indywidualną wystawę twórcy. Ale będzie to tylko jeden z kilku tematów wystawy.

Kolejna część będzie się odnosić do redaktorskich projektów Eilego publikowanych w „Przekroju” i „Szpilkach”, natomiast w trzeciej części zaprezentowane zostaną seriale fotograficzne. W zbiorach MOCAK-u znajdują się negatywy czterech z nich: "Rewizyta – Salvador Dali u państwa Pendereckich", "Dali w Krakowie", "Napad na bal" i "Sceny historyczne". Wybrane ujęcia ułożone w luźną narrację eksponowane będą w postaci wielkoformatowych wydruków.

Ekspozycję rozszerzą także wystawy twórców związanych z „Przekrojem”. Zaprezentowane zostaną fotografie Wojciecha Plewińskiego, w tym sławne przekrojowe „kociaki”, a także przegląd rysunków Adama Macedońskiego, ukazujący ciekawą strategię kompozycyjną tego rysownika.

Wystawę uwieczni obszerna publikacja, przedstawiająca niezwykłą, zabawną, inteligentną i nieograniczoną w swojej kreatywności postać Mariana Eilego. Kuratorami wystawy są Maria Anna Potocka oraz Agnieszka Sachar.

Ekspozycja będzie dostępna dla zwiedzających od 29 października 2020 do 21 marca 2021 r w MOCAK-u, na parterze budynku A.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kultura i rozrywka

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska