Remont gmachu głównego przy Krupówkach rozpoczął się dwa lata temu. Z wnętrza budynku usunięta została wówczas stała ekspozycja, jak również cała administracja, włącznie z dyrekcją. Budynek przejęła firma budowlana, która wygrała przetarg. Jak mówi Anna Wende-Surmiak, dyrektor muzeum, w 100-letniej historii budynku jest to pierwszy tak poważny remont.
W trakcie prac, które odbywały się po okiem konserwatora zabytków (budynek wpisany jest bowiem do rejestr zabytków), poprawione zostało niemal wszystko - począwszy od piwnic, a skończywszy na dachu. Samo podpiwniczenie zostało pogłębione. Dzięki temu udało się wygospodarować dwie sale edukacyjno-konferencyjne.
Kolejną dużą zmianę, którą zauważą odwiedzający, jest zaraz za głównym wejściem do budynku. Dobudowana bowiem została dodatkowa klatka schodowa, a także winda. Dzięki temu muzeum stało się dostępne dla osób niepełnosprawnych. Odnowione zostały sale wystawiennicze. Na trzeciej kondygnacji, gdzie znajdowały się stare tarasy zewnętrzne, udało się je zabezpieczyć i odnowić, a także wygospodarować małą przestrzeń na kawiarenkę, gdzie pijąc kawę będzie można spoglądać góry na Krupówki.
W trakcie prac wymienione zostały wszystkie niemal instalacje - od prądowej począwszy, a na przeciwpożarowej i alarmowej skończywszy.
Prace remontowe się co prawda zakończyły. Zanim jednak turyści odwiedzą ponownie gmach główny, minie kilka miesięcy. Odnowione sale są bowiem wciąż puste. - Przystępujemy teraz do przygotowania ekspozycji. Mamy nadzieję, że uda nam się ją przygotować tak, by w lipcu otworzyć odnowione muzeum dla zwiedzających - zapowiada Anna Wende-Surmiak.
Na ekspozycję składać się będą dwa bloki tematyczne: historyczno-etnograficzny i przyrodniczy. W bloku historyczno-etnograficznym znajdziemy motywy odnoszące się do spotkań przyjezdnych z góralami, miasta z wsią, nowoczesności z tradycją, kultury narodowej z kulturą regionalną, sztuki z rzemiosłem. Blok przyrodniczy opisywać będzie świat przyrody ożywionej i nieożywionej. Spotkanie człowieka z naturą pokazane będzie w kontekście odkrywania Tatr, eksploracji gospodarczej, a także naukowej, ze szczególnym podkreśleniem działalności Dra Tytusa Chałubińskiego - patrona muzeum.
- Muzeum Tatrzańskie ze swoimi 11 oddziałami i centralą – gmachem głównym to placówka o charakterze muzeum narodowego, choć nie ma tego w nazwie. W niedalekiej przyszłości planujemy otwarcie kolejnego oddziału - Palace. Cieszę się, że dzięki tej modernizacji muzeum zyskuje nowe powierzchnie, zarówno jeśli chodzi o nową przestrzeń ekspozycyjną, jak również do swojej bieżącej działalności. Dzisiaj oglądamy postępy prac, a uroczyste otwarcie zaplanowane jest dokładnie w 100. rocznicę utworzenia muzeum - mówił marszałek Witold Kozłowski.
Całkowity koszt remontu Gmachu głównego to ponad 4,7 mln zł, z czego ponad 3,3 mln zł stanowią środki z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.
Muzeum Tatrzańskie im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem jest jednym z najstarszych i największych muzeów regionalnych w Polsce. Jest instytucją kultury Województwa Małopolskiego współprowadzoną przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Składa się z 11 filii, w tym m.in.: galerie dedykowane wybitnym postaciom podhalańskiej kultury m.in. Galeria Władysława Hasiora, Muzeum Kornela Makuszyńskiego i filie tematyczne - Muzeum Stylu Zakopiańskiego im. Stanisława Witkiewicza.
- Na dnie Jeziora Czorsztyńskiego leży zatopiona wieś. Tak kiedyś wyglądało to miejsce
- "Bangladesz" na Siwej Polanie. Buda za budą, pamiątki, kiełbaski i lane piwo
- To był kiedyś legendarny budynek na Krupówkach. Dziś w budynku hula wiatr
- Tatry. Legendarny Mnich - marzenie turystów i taterników [NIESAMOWITE ZDJĘCIA]
- Jak wyglądało Zakopane 30 lat temu i jak wygląda teraz? Miasto bardzo się zmieniło
- Tatry. Remonty szlaków idą pełną parą. To ciężka ręczna robota [ZDJĘCIA]
