Czytaj także: 56. Krakowskie Zaduszki Jazzowe tuż tuż. Zobacz program
To głównie z tej przyczyna sztuka dramatopisarza bywa postrzegana jako grzeczna i ciepła. Można jednak na dramat Wildera spojrzeć z zupełnie innej perspektywy. Zrobili to tuż po wojnie niemieccy cenzorzy, którzy zakazali wystawiania dramatu na deskach teatrów w NRD. Aparatczycy uznali bowiem, że tekst Amerykanina może wywołać wśród społeczeństwa falę depresyjnych nastrojów, a nawet doprowadzić do epidemii samobójstw.
Autor sztuki Thorton Wilder był czołowym dramatopisarzem amerykańskim w latach 30. i 40. ubiegłego wieku. W swoich dziełach poruszał zwykle temat sensu istnienia człowieka, sensu ukrytego - zdaniem Wildera - tajemnicy życia, której nie są w stanie wyjaśnić do końca ani religia, ani nauka. We wstępie do "Naszego miasta" wyznał: "Sztuka nie jest obrazkiem z życia małego miasteczka w New Hampshire ani też spekulacją na temat życia pozagrobowego, jest próbą dowiedzenia, że w błahych, codziennych zdarzeniach naszego życia tkwi to, co najcenniejsze.".
Bohaterowie "Naszego miasta" przypominają umarłych. Postaci jakby opowiadają o swoim życiu i bycie w zaświatach. Spędzają czas wyłącznie na wspominaniu swojej przeszłości, co przypomina oglądanie rodzinnego albumu i starych pocztówek. Odtwarzają stare historie i układają je na nowo. Istotną rolę w sztuce Wildera odgrywa pamięć, nad którą bohaterowie nie próbują zapanować.
W sztuce Szymona Kaczmarka występują m.in.: Paulina Puślednik, Grzegorz Grabowski, Marcin Kalisz, Wiktor Loga-Skarczewski i Szymon Czacki. Scenografię do spektaklu przygotowała Kaja Migdałek.
Gdzie i kiedy:
Piątek 28.10
Stary Teatr, Nowa Scena
Godz. 19.30. Bilety 15/25 zł
Academy(c) Awards. Plebiscyt na najlepszy akademik Krakowa!
Wybieramy najpiękniejszy rynek w Małopolsce! Weź udział w plebiscycie i oddaj głos!
Mieszkania Kraków. Sprawdź nowy serwis
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!