Co ciekawe, zmiany na szczytach krakowskiej kultury zaczęły się… w Tarnowie. To tam w październiku rozpoczęto procedurę odwołania ze stanowiska dyrektorki Centrum Sztuki Mościce, Agnieszki Kawy. Powód? Stanowisko objęła bez konkursu, a Urzędowi Marszałkowskiemu zależy na transparentności. Niektórzy radni wskazywali również, że prowadzony przez nią program był zbyt elitarny i skierowany do ludzi o „wysmakowanych gustach i lepiej sytuowanych”. W obronie Agnieszki Kawy wystosowano petycję, pod którą podpisało się 1,5 tys. osób, wśród których są m.in. Danuta Stenka, Agnieszka Holland i Andrzej Seweryn.
Za zamkniętymi drzwiami
Mimo tego zamieszania, wszystko wskazuje na to, że decyzja w sprawie dyrektorki Centrum Sztuki Mościce, to dopiero początek zmian. Na stronie malopolska.pl pojawiło się oświadczenie Marszałka Województwa, w którym informuje on o podjęciu decyzji o odwołaniu wszystkich dyrektorów instytucji kultury, którzy nie byli powołani w drodze konkursu.
Zależy nam, by procedury wyłaniania dyrektorów takich placówek nie budziły kontrowersji, co miało miejsce w poprzednich latach, gdy niejednokrotnie byli wybierani w kuluarach za zamkniętymi drzwiami
- pisze Witold Kozłowski.
Marszałek dodaje również, że w nadchodzącym roku „ sytuacja ta będzie dotyczyła Opery Krakowskiej w Krakowie, Filharmonii im. K. Szymanowskiego w Krakowie oraz innych wojewódzkich instytucji kultury, dla których organizatorem jest samorząd wojewódzki.”
Rewolucja czy zapowiedziana zmiana?
Dla dyrektora i pracowników Filharmonii decyzja ta nie jest zaskoczeniem. Już w sierpniu Zarząd Województwa Małopolskiego podjął uchwałę o zamiarze ogłoszenia konkursu na dyrektora tej instytucji. Jest to naturalną konsekwencją faktu, że w przyszłym roku kadencja Bogdana Toszy dobiega końca. Dyrektor pełni tę funkcję od 2012 roku.
Nieco bardziej skomplikowana jest sytuacja w przypadku Opery. Jak tłumaczy rzecznik urzędu marszałkowskiego Michał Drewnicki, kadencja dyr. Nowaka upłynęła w sierpniu tego roku, jednak decyzję o jej przedłużeniu podjął poprzedni zarząd województwa.
- Obydwaj obecni dyrektorzy mają jednak prawo wziąć udział w konkursie, który ogłosi województwo – dodaje Michał Drewnicki. Bogusław Nowak funkcję dyrektora opery piastuje od 2007 roku (zwyciężył w konkursie, kontrakt był później przedłużany) . Jego kontrakt traci ważność 31 sierpnia 2022 r.
W tej chwili w Krakowie działa kilkanaście instytucji podlegających Urzędowi Marszałkowskiemu. Są to m.in. Teatr im. Juliusza Słowackiego, Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora „Cricoteca” i Muzeum Lotnictwa Polskiego.
Dodajmy, że Opera i Filharmonia to nie jedyne instytucje kultury, które w przyszłym roku zyskają nowych dyrektorów. Przypomnijmy, że decyzją Ministra Kultury dotychczasowy dyrektor Muzeum Narodowego, Andrzej Betlej, obejmie fotel dyrektora Zamku Królewskiego na Wawelu. MNK pokieruje zaś Andrzej Szczerski.
WIDEO: Krótki wywiad
