FLESZ - Oto najbrudniejsze miasta w Polsce. Wyniki raportu zaskakują
„Kiedy średniowiecznym kartografom brakowało pomysłu, co narysować na mapie w miejscu nieodkrytych lądów, pisali: „Dalej są tylko smoki”. To było uniwersalne określenie czegoś nieznanego, czasem strasznego, a jednak ciekawego. Smok symbolizował wszystko, czego nie wiemy. Teraz my w 2020 roku moglibyśmy na linii naszego życia napisać to samo: „Dalej są tylko smoki”. Nie wiemy, co będzie dalej, boimy się, szukamy drogi, zastanawiamy się, co nastąpi” - czytamy we wstępie do najnowszej książki dziennikarki Karoliny Korwin Piotrowskiej. Kiedy wiosną w naszych codziennych słownikach pojawiło się słowo pandemia, stanęliśmy w samym środku przestrzeni opisywanej jako „dalej są tylko smoki”.
Jak wyglądały te pierwsze pandemiczne tygodnie, kolejne restrykcje i powolne urządzanie się w pandemicznym świecie? Karolina Korwin Piotrowska przepytała „pandemicznie” Magdalenę Boczarską, Tomasza Sekielskiego, Natalię Kukulską, Michała Rusinka, Sylwię Chutnik, Janka Świtałę, Olgę Chajdas, Michała Nogasi, Jagodę Szelc, Annę Piętę, Michała Zaczyńskiego, Magdalenę Górkę, Natalię Hatalską, Stefan Batorego, Natalię de Barbaro i Nataszę Kosakowską-Berezecką.
Z tych rozmów wyłania się indywidualny choć naznaczony bardzo dużym wspólnym pierwiastkiem obraz zderzenia z nieznanym, które nam zagraża.
Zmęczenie, niepewność, zmaganie się z pacjentami bez maseczki, oklaski dla medyków - o tym, jak wygląda pandemia okiem medyka opowiada ratownik medyczny Janek Świtała. SOR w polskich szpitalach nigdy nie był miejscem przesadnie przyjaznym pacjentowi, od czasu, kiedy w naszych słownikach zagościła nowe pojęcie - covid-19, stał się jeszcze mniej przyjazny.
Zmartwienie o byt, o życie, kredyty, przyszłość, o najbliższych, fala upadających biznesów, brak zleceń przez wiele miesięcy to rzeczywistość wielu branż. O perspektywie aktorów opowiedziała Magdalena Boczarska.
Pojawiają się także pytania o to czy pandemia jest zemstą natury wykorzystywanej ponad miarę w imię hasła „czyńcie sobie ziemię poddaną”? Ale także o to jak zmieni nas ten czas i czy naprawdę coś zmieni. Jak będzie wyglądał powrót do normalności i czy go zaznamy?
Kiedy zamknięci w domach nie kupiliśmy ubrań z najnowszych kolekcji znanych sieciówek, model świata, w którym funkcjonujemy wcale się nie zmienił. Przyroda nie odżyła, a my zakupy przenieśliśmy jedynie do sieci, może zamiast nowych szpilek kupując wygodne dresy. Miało być pięknie, a jest jak zwykle, konstatuje badaczka trendów Natalia Hatalska.
„Reset” to zapis przełomowej chwili. Rozmowy o tym, co było i tym, co będzie.
Karolina Korwin Piotrowska
„Reset. Świat na nowo”
Wydawnictwo Mando, 2021
- Chcesz zaoszczędzić? Wyjmij te urządzenia z gniazdka
- Budowa S7 w Krakowie pomiędzy Mistrzejowicami i Nową Hutą [WIZUALIZACJE, MAPY]
- Zarobki w wojsku. Tyle zarabiają teraz żołnierze od szeregowego do generała
- Podatek cukrowy 2021 zrujnuje budżet Polaków! Coca-cola na wagę złota. MEMY
- Ciepło, ale oszczędnie. 9 porad, jak obniżyć rachunki za ogrzewanie
