Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tegoroczny festiwal muzyki współczesnej Sacrum Profanum w Krakowie odbędzie się pod hasłem "Gatunki zagrożone wyginięciem"

Paweł Gzyl
Paweł Gzyl
Punktem kulminacyjnym festiwalu Sacrum Profanum będzie w tym roku spektakl "NeoArctic" w ICE Kraków
Punktem kulminacyjnym festiwalu Sacrum Profanum będzie w tym roku spektakl "NeoArctic" w ICE Kraków Materiały prasowe
Tegoroczna edycja festiwalu muzyki współczesnej Sacrum Profanum zapowiada się wyjątkowo ciekawie. W programie znajduje się opera, której współtwórcą jest ceniony producent techno Andy Stott, koncerty na dwanaście gitar elektrycznych i sto talerzy perkusyjnych, usłyszymy też rzadkie instrumenty. A wszystko to od 2 do 11 września w Krakowie.

Najdroższy lek świata będzie refundowany

od 16 lat

W tym roku festiwal Sacrum Profanum odbędzie się pod hasłem "Gatunki zagrożone wyginięciem". Jak je rozumieć?

- Przede wszystkim chcemy zwrócić uwagę na ekologię, bo wiele osób nadal lekceważy ten temat. Każdego roku ginie masa gatunków zwierząt, a skala zanieczyszczeń i zmian klimatu rośnie w szybkim tempie. Dlatego oddajemy głos artystom, których twórczość skłania do zmiany postawy wobec naszej planety - mówi Krzysztof Pietraszewski, dyrektor artystyczny festiwalu.

Hasło tegorocznej edycji Sacrum Profanum można jednak interpretować w zupełnie innym kontekście.

- Awangardowa twórczość pobudza kreatywne, innowacyjne myślenie, które wywiera pozytywny wpływ na naszą codzienność. Tymczasem muzyka współczesna, szczególnie ta z nurtu alternatywnego i eksperymentalnego, nie przetrwa bez mecenatu i wsparcia publiczności. To zadanie dla nas wszystkich - dodaje Pietraszewski.

Program festiwalu będzie w tym roku wyjątkowo różnorodny. Ciągle modny w świecie muzyki współczesnej nurt minimalizmu znajdzie odbicie w opartym na idei głębokiego słuchania koncercie "100 Cymbals". W jego trakcie na stu talerzach perkusyjnych rozbrzmi twórczość ikony awangardy Johna Cage’a i legendy elektronicznych eksperymentów Ryojiego Ikedy. Muzycznego wyciszenia będzie można doznać także w programie "Kolchida" zespołu Kwartludium i Michała Jacaszka, którzy zainspirowali się gruzińskimi pieśniami tradycyjnymi.

W zupełnie innej stylistyce utrzymany będzie koncert "Guitar Olympiad", który odsłoni awangardowe oblicze rocka. Wystąpi na nim międzynarodowa plejada gitarzystów, grających solo, w kwartetach i pełnym dwunastogitarowym składzie. Z kolei program "Picking" zaprezentuje odmienne oblicza gitary – eksperymentalne w muzyce Johna Zorna i transowe w utworach duetu Robert Fripp/Brian Eno.

Punktem kulminacyjnym festiwalu będzie spektakl "NeoArctic", w którym dwanaście pieśni i pejzaży dźwiękowych opowie historię i przyszłość jednej planety. To eko-opera napisana wspólnie przez brytyjskiego producenta techno Andy’ego Stotta i łotewskiego kompozytora Kristsa Auznieksa do libretta islandzkiego poety Sjóna (współpracował m.in. z Björk i jest autorem scenariusza do głośnego filmu "Lamb").

Z kolei fanów jazzu bez wątpienia zainteresuje koncert oktetu Marka Pospieszalskiego. Jego najnowszy album "Polish Composers of the 20th Century", zdobył duże uznanie krytyki. Zespół sięgnie do dziedzictwa polskich kompozytorek XX wieku. Jazzowe interpretacje utworów Bacewicz, Buczek, Kulenty, Sikory i Zubel zabrzmią na otwarcie tegorocznej edycji Sacrum Profanum.

– O ile podczas innych festiwali celebrujemy między innymi muzykę dawną i klasyczną, o tyle na Sacrum Profanum zanurzymy się w nurtach awangardowych i eksperymentalnych. Koncerty odbędą się w ciekawych, różnorodnych przestrzeniach. Z jednej strony będą to nowoczesne sale Centrum Kongresowego ICE Kraków i Cricoteki, a z drugiej miejsca z długą historią, jak Klub 6. Brygady Powietrznodesantowej i gmach Poczty Głównej - mówi Magdalena Doksa-Tverberg, dyrektorka Krakowskiego Biura Festiwalowego, organizującego festiwal.

Wszystkie informacje: https://sacrumprofanum.com/

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska