Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Unsound Festival ogłasza ostatnie nazwiska artystów i artystek oraz pełny program dzienny

Paweł Gzyl
Paweł Gzyl
Nidia
Nidia Materiały prasowe
Krakowska edycja Unsoundu rozpoczyna się za niecałe dwa tygodnie i potrwa od 1 do 8 października. Na festiwalowej stronie jest już dostępna kompletna rozpiska wydarzeń obejmująca także program dzienny, a w nim dyskusje, prezentacje, warsztaty oraz pokazy filmowe. Tygodniowe i weekendowe karnety zostały już wyprzedane, ale zostały bilety na pojedyncze wydarzenia.

Zmiany w polskich szkołach - to musisz wiedzieć!

od 16 lat

Do muzycznego line-up’u dochodzą ostatnie nazwiska. Piernikowski zaprezentuje premierowe live show „Beyond the Echo of Time”, a sety didżejskie zaserwują: Olof Dreijer znany z The Knife, obecnie wydający solo w wytwórni Hessle Audio, Nídia z Lizbony, zaledwie dzień po premierze nowego albumu dla oficyny Príncipe oraz działająca w Paryżu OKO DJ, która słynie z zamiłowania do tego, co cudowne i dziwaczne.

Znamy już szczegóły finałowej imprezy, która odbędzie się w niedzielę 8 października, w podziemiach hotelu Forum. Najpierw mieścił się tam lokal ze striptizem, a potem 89 – dawny oficjalny klub festiwalu Unsound. Didżejskie sety zagrają w nim: Mica Levi, Nick León, k means, phil in a maze oraz jul.ci (nowa postać na krakowskiej scenie klubowej).

W dniu otwarcia festiwalu (niedziela, 1 października) odbędzie się też małe afterparty w ukraińskim barze Sekta Selekta na Kazimierzu, gdzie zagrają ukraińscy artyści mieszkający w Polsce: bijū oraz Badalian b2b Venger, a na koniec za deckami pojawi się Ziúr. Te dwa wydarzenia nie są objęte karnetem i wymagają zakupu dodatkowego biletu. Dochód z imprezy w Sekcie zostanie przekazany fundacji Starenki, pamagającej osobom starszym w Ukrainie.

W tym roku w trakcie wydarzeń muzycznych będą odbywały się specjalnie unsoundowe in(ter)wencje, współkuratorowane przez Sztuczno-Inteligentną Artystyczną Dyrekcję, w skrócie SIAD. W tej formie pojawią się: warszawska artystka dźwiękowa i wizualna Anna Zaradny, francuski gitarzysta i kompozytor Julian Deprez, krakowska saksofonistka Paulina Owczarek, szwajcarski kompozytor i artysta dźwiękowy Tobias Koch oraz ukraiński muzyk Heinali, który zaprezentuje „Synthtap” razem ze stepującą tancerką Beatą Kędzią–Sową. Ponadto „The Machine Listening Songbook” – projekt badający dekompozycje mowy i klonowanie głosu, odwołujący się do dadaizmu oraz tradycji poezji konkretnej.

Przed uczestnikami festiwalu siedem dni dyskusji, prezentacji oraz warsztatów eksplorujących, tegoroczny temat przewodni DADA i jego cyfrowy cień DATA. Dadaistycznemu dziedzictwu przyjrzy się Andy Battaglia wspólnie ze swoimi gośćmi. Razem będą sprawdzać, czy ten ponad stuletni ruch artystyczno-społeczny ma nadal moc poruszania i wywoływania wstrząsów. Biuro Usług Post Artystycznych zaprasza na dyskusję o polskich projektach, łączących awangardową estetykę z aktywizmem. Olga Drenda, zapowiadając swoją nową książkę, postara się przedrzeć przez splot humoru i polityki we współczesnej Polsce.

Organizatorzy zapraszają także na TikTokowy seans, który przygotowali Günseli Yalcinkaya, Kieran Press-Reynolds i Gregor Rozanski. Luciano Chessa połączy światy dadaizmu i futuryzmu za sprawą dziedzictwa Luigiego Russolo oraz własnej rekonstrukcji instrumentów o nazwie Intonarumori. W jego prezentacji spotkają się hałas, awangarda i wiedza tajemna. GG Albuquerque zaprosi do uniwersum muzyki baile funk, ze specjalnym naciskiem na techniki produkcyjne didżejów z faveli. Kolektyw Ecology of Care będzie zastanawiał się nad relacjami pomiędzy neuroróżnorodnoścą, dostępnością i nowymi rozwiązaniami cyfrowymi.

Chloe Lula zajmie się podcastami, Günseli Yalcinkaya i Kat Zavada zapraszają na zajęcia zasilane sztuczną inteligencją. W ich trakcie uczestniczki/ uczestnicy zajmą się przechwytywaniem ultra-prawicowego dyskursu oraz wytwarzaniem nowych, alternatywnych koncepcji państwowości. Z kolei w trakcie „Soft Data” Mai Demskiej będziemy rozmyślać o ludzkim ciele jako przestrzeni dla danych i miejscu służącym do wizualizacji obiegu informacji.

W Kinie Pod Baranami odbędą się projekcje, w tym „Stand By For Failure – A Negativland Documentary” – dokument poświęcony amerykańskiej grupie Negativland, która wystąpi podczas tegorocznego Unsoundu w Krakowie. Artyści wezmą również udział w rozmowie w ramach programu dziennego. Ponadto, zobaczymy „Kyiv Eternal” Heinaliego - to materiał wideo składający się z ujęć ukraińskiej stolicy, zebranych przez Maryanę Osnach w ramach otwartego naboru, we współpracy z Kachną Baraniewicz. Dochód ze sprzedaży biletów na „Kyiv Eternal” zostanie przekazany inicjatywie Musicians Help Ukraine.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska