81 % populacji ucierpiało z powodu upałów

Jest dzieckiem Polki i Jemeńczyka. Jej rodzice poznali się w krakowskiej Piwnicy pod Baranami. Imię Rasm w języku arabskim oznacza: szkic, rysunek, obraz. Kiedy miała sześć lat, przeniosła się wraz z rodzicami do ówczesnej stolicy Jemenu - Aden. Jedenaście lat później Rasm jednak wróciła z matką na stałe do Polski. Obecnie z mężem i córką Salmą mieszka w Lipnicy Wielkiej.
Dziś Rasm Almashan to unikalna wokalistka, autorka tekstów i kompozytorka o oryginalnej, ciemnej i intrygującej barwie głosu, wierna muzyce, na której się wychowywała. W jej utworach słychać wpływy orientalnych pieśni z krajów arabskich i afrykańskich w nowoczesnych aranżacjach.
Najpierw Rasm współtworzyła zespoły Kultura de Natura i Soomood, współpracowała też z weteranami z grupy Laboratorium. Koniec 2019 roku przyniósł długo oczekiwaną, pierwszą autorską płytę piosenkarki. Album „Yemenia” został bardzo dobrze przyjęty przez publiczność i dziennikarzy muzycznych. Przez trzy miesiące płyta była w TOP20 World Charts Music Europe - na którą głosują dziennikarze muzyczni, zrzeszeni w około 50 europejskich rozgłośniach radiowych.
- To bardzo kolorowa płyta. Zabrzmiały tutaj razem Arabia i Afryka, ubrane w europejskie dźwięki. Jest to muzyka świata, inspirowana brzmieniami Jemenu, które zapamiętałam z dzieciństwa. Imigranci z Afryki, którzy mieszkali w Jemenie mieli duży wpływ na moją muzykę. Ucząc się w szkole w Adenie spędzałam dużo czasu z kolegami z Sudanu, Kenii i Etiopii, chłonąc ich piosenki i rytmy. Na płycie są zawarte historie z lat 80. i 90. Słowa w piosenkach dotykają biedy, wojny i pokoju oraz tęsknoty za krajem. Przesłaniem albumu jest budowanie mostów pomiędzy Bliskim Wschodem a światem zachodnim - mówi Rasm Almashan.
Twórczość Rasm Almashan zdobywa coraz większe uznanie. Świadczą o tym liczne zaproszenia na festiwale (m.in. Globatica, EtnoKraków/Rozstaje, Wiosna Jazzowa Zakopane czy TransVOCALE). Obecnie artystka nagrywa drugą płytę, którą promuje wydany w czerwcu tego roku singiel „Insaniya”, zapowiadający album o tym samym tytule.
W niedzielę 20 sierpnia o godz. 17 w ramach Letniej Sceny Radia Kraków piosenkarka zaprezentuje autorski recital z utworami w bardziej akustycznych i kameralnych wersjach. Towarzyszyć jej będą: Adam Lemańczyk (instrumenty klawiszowe), Adeb Chamoun (instrumenty perkusyjne), Mateusz Szemraj (lutnia oud). Koncert poprowadzi Agnieszka Barańska. Bezpłatne zaproszenia są rozdawane w audycjach Radia Kraków i do odbioru w recepcji rozgłośni. Koncert będzie transmitowany na żywo.
- 8 najbardziej trujących grzybów w polskich lasach. Niektóre są śmiertelnie groźne!
- Najlepsze punkty widokowe na Tatry. TOP 10 miejsc, które Cię zachwycą!
- Oto małopolskie: Malediwy, Chorwacja, Prowansja, Toskania, a nawet Hawaje!
- Najbardziej betonowe miejsca w Krakowie. Oto ranking "betonowych pustyń"
- Gdzie na lody w Krakowie? Oto miejsca polecane przez internautów