FLESZ - Nauczyciele mogą przenosić wirusa?
Pretekstem do spotkania stała się inicjatywa Biblioteki Kraków, która wydaje poezję legendarnego pieśniarza, współtwórcy sukcesu Piwnicy Pod Baranami. Tomik „Do szkiełka z Muzeum Czartoryskich” jest zbiorem wierszy z różnych okresów twórczości Leszka Długosza uzupełnionym o utwory dotąd niepublikowane. Wśród nich znajdą się teksty z ostatnich trzech lat oraz te, które już wcześniej wybrzmiały w radiu, były drukowane w prasie, ale dotąd nie zaistniały w wydawnictwach książkowych.
Zestawienie to zostanie zachowane również podczas spotkania - autor przeczyta wybrane przez siebie wiersze sprzed lat oraz pozwoli zadebiutować zupełnie nowym. - Chcę zaprezentować twórczość w przekroju całościowym, ale zawsze jest ta pokusa, by przedstawić rzeczy nowe, nieznane i zobaczyć, jak aktualnie rezonują – mówi Leszek Długosz.
Nieprzypadkowo poezje te wybrzmią w przestrzeniach Muzeum Czartoryskich. To miejsce, na którym koncentruje się centralny utwór tomiku dający zbiorowi nazwę. „Szkiełko” zachowane w muzealnych witrynach w zestawieniu z nieznaną dawną właścicielką przedmiotu daje poecie pretekst do podjęcia tematu o tym, co naprawdę trwałe i co tymczasowe.
- Ta myśl jest punktem wyjścia do uświadomienia sobie ulotności naszego tutaj istnienia, naszych możliwości. Jakie one są przemijające, narażone na szybkie zniszczenie i zapomnienie wobec kawałka materii – zaznacza autor tomiku. – Wiersz i tytuł zbioru koncentrują się więc na tym, co chciałem uwypuklić: na świadomości naszej kruchości. Naszego momentu, chwili, jaką mamy do dyspozycji w tej formie istnienia. Tytułowe „szkiełko” mogłoby wygłosić traktat o tym, co jest warunkiem trwania. Trwania fizycznego, ale i trwania w pamięci poprzez dokonanie, dzieło sztuki – dodaje.
Wydawany przez Bibliotekę Kraków zbiór utworów Leszka Długosza to już 11. pozycja na liście poetyckich publikacji, na której znalazły się m.in. takie tomy, jak „Lekkie popołudnie”, „Dusza na ramieniu”, czy – ostatnio – „Podwawelska kolęda”. Poezje Długosza na kartach tych licznych publikacji łączą fascynację drobiazgami – świadkami minionego czasu, zachwyt pojedynczą chwilą, którą poeta wydobywa z codzienności, czy też odpowiedzialność za pamięć jako formę istnienia.
- Myślę, że poezja jest jedną z szans utrwalenia. Sposobem na kruchość fizyczną, na nieuchronność naszego zniknięcia. Poezja, a więc sztuka – ona daje możliwość pozostawienia śladów trwalszych niż daty naszego przyjścia i odejścia - przyznaje autor „Do szkiełka…”. - Nic nowego, ale to właśnie wyznacza sens twórczości, która jest nosicielką pamięci - podkreśla.
I choć będzie to koncert, przede wszystkim jednak na słowie – tekście i jego znaczeniu – będzie chciał skupić się jego autor. – Dla Leszka Długosza, z którym mam przyjemność współpracować od kilku lat, najważniejsza jest w całej jego bogatej twórczości literacko - muzycznej właśnie poezja – mówi Jolanta Janus, organizatorka wydarzenia. - W tym rodzaju artysta wypowiada się najpełniej. Piękno jego zmysłowej poezji, którą śmiało można by nazwać traktatem o przemijaniu, wyznacza wewnętrzny rytm i melodia słowa zaczerpniętego ze skarbca najlepszej polszczyzny – dodaje.
Wieczór poetycko-muzyczny rozpocznie się w niedzielę, 27 września, o godz. 18.30 na dziedzińcu Muzeum XX. Czartoryskich. Trzy dni przed wydarzeniem limitowane zaproszenia na koncert będzie można odebrać w recepcji Muzeum przy ul. Pijarskiej 15 w Krakowie.
-Mimo trudności, jakie teraz przeżywają artyści, znalazła się dobra wola ze strony władz miasta, województwa oraz Wydziału Kultury UMK, Instytutu Książki i Muzeum Narodowego, aby uczynić to wydarzenie atrakcyjnym. Koncert nie jest biletowany i będzie transmitowany online na stronie artysty – zwraca uwagę Jolanta Janus.
Do współudziału w koncercie autor zaprosił swoich przyjaciół, muzyków. Tego wieczoru zagrają wraz z nim Wiesław Murzański (wiolonczela), Wiesław Dziedziński (akordeon) oraz Krzysztof Oczkowski (gitara).
Wydarzenie to objęliśmy patronatem medialnym.
- Co oni wyprawiają?? Oto Najlepsze MEMY o kierowcach! Zobaczcie
- Kolejny potwór wyciągnięty z Wisły! Ta ryba przeraża
- Oto najdziwniejsze nazwy polskich wsi. W niektóre aż trudno uwierzyć
- TOP 15 ginekologów w Krakowie wg ZnanyLekarz.pl [LISTA]
- Kraków. W końcu rozpocznie się przebudowa al. 29 Listopada! Tak będzie wyglądać
- Atrakcyjne mieszkanie na wynajem. Tak internauci kpią z ogłoszeń [MEMY]
