"Bitwa o remizy" - nowa akcja profrekwencyjna w wyborach parlamentarnych 2023
W wyborach prezydenckich we 2020 roku zorganizowano pierwszą kampanię profrekwencyjną pod nazwą "Bitwa o wozy". W I turze wyborów w skali całej Małopolski najwyższą frekwencję zanotowano wówczas w gminie Żegocina (76 proc.), a w drugiej turze w gminie Trzciana (78,28 proc.). W efekcie do powiatu bocheńskiego trafiły wówczas dwa wozy strażackie: jeden do OSP Łąkta Górna w gminie Żegocina, drugi do OSP KSRG Kamionna w gminie Trzciana.
Premier Morawiecki w gm. Łapanów zachęca do akcji profrekwencyjnej "Bitwa o remizy"
Tym razem premier Mateusz Morawiecki zapowiedział nową odsłonę kampanii profrekwencyjnej: "Bitwa o remizy". W poniedziałek 2.10.2023 podczas spotkania w Wolicy zapowiedział, że do wygrania jest milion złotych. Akcja dotyczy gmin do 20 tys. mieszkańców. Pieniądze mogą być przeznaczone na termomodernizację, remont i wyposażenie remizy strażackiej. Inicjatywa pochodzi z Ministerstwa Klimatu i Środowiska oraz Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.
- Bardzo nam zależy, aby frekwencja w całym kraju była mniej więcej wyrównana. Nie może być tak, że mieszkańcy wiosek są niedoreprezentowani, mieszkańcy gmin są w niewystarczającym stopniu reprezentowani, ponieważ w mniejszym stopniu uczestniczyli w wyborach, ponieważ lokal wyborczy był za daleko, albo z jakichkolwiek innych względów. Te działania profrekwencyjne mają za zadanie przede wszystkim uczynić naszą demokrację równą, sprawiedliwą, proporcjonalną. I dlatego zachęcam wszystkich w gminach, powiatach w całej Polsce, aby państwo brali udział w tym wyścigu po milion złotych na remizę strażacką, a tam, gdzie nie ma remizy, również możliwe jest wykorzystanie tych środków na inne budynki użyteczności publicznej - powiedział w Wolicy premier Mateusz Morawiecki.
Jak czytamy na stronach rządowych, gmina do 20 tys. mieszkańców, w której frekwencja wyborcza będzie najwyższa w powiecie, otrzyma środki na sfinansowanie modernizacji strażnicy OSP. "Dzięki tym funduszom możliwa będzie kompleksowa termomodernizacja remizy, wymiana źródła ciepła na niskoemisyjne, instalacja OZE, remont i doposażenie w niezbędny sprzęt. Wartość dofinansowania dla jednej remizy to nawet 1 milion złotych".
Dotacje dla jednostek ochotniczych straży pożarnych będą realizowane w roku 2024, zgodnie z procedurami określonymi przez Ministra Klimatu i Środowiska w ramach właściwego programu priorytetowego Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji (reprezentowanego przez Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej).
- Kolejna wieża w regionie prawie gotowa. Będą z niej piękne widoki
- Kolejne opóźnienie przy węźle przesiadkowym w Bochni, wykonawca chce więcej czasu
- Ciężarna kobieta w stanie ciężkim po wypadku na szlaku przemytu imigrantów
- Na Bocheńcu w Jadownikach powstaje druga wieża - radiokomunikacyjna
- W Sterkowcu bez zmian. Kierowcy wciąż dają się uwięzić między rogatkami
- Pod Bochnią otwarto olbrzymią farmę fotowoltaiczną. Moc? Zasili małe miasto