Oto najlepsze miasta do życia w Polsce

Na wystawie w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie zaprezentowane zostanie na niej 50 plakatów autorów z Ukrainy, Polski, Słowacji, Litwy, Niemiec, Armenii, Austrii, Wielkiej Brytanii, Francji i Japonii. Będą to prace twórców już uznanych, ale też młodych, wyróżniających się dojrzałością artystyczną. Kuratorami wystawy „Plakat przeciw wojnie” są Olha Lukovska i Wojciech Pukocz. Honorowy patronat nad wystawą MCK objął Konsulat Generalny Ukrainy w Krakowie.
"Plakaty antywojenne nie tylko potępiają agresję, lecz także poruszają bolesne kwestie społeczne, odzwierciedlają skomplikowane interakcje człowieka ze światem, stanowią również dowód ukraińskiego patriotyzmu. Temat wystawy stał się po 24 lutego 2022 roku jednym z najistotniejszych zagadnień we współczesnym świecie" - tłumaczą organizatorzy.
- Plakat jest rodzajem krzyku i skondensowanej emocji. Sięgnęli po niego artyści, którzy niekoniecznie są plakacistami na co dzień. To malarze i ilustratorzy, ale też projektanci. Nie ma jednak lepszego medium niż plakat, aby wyrazić swoją niezgodę na agresji Rosji na Ukrainę i swoją solidarność z Ukrainą. Dlatego cieszę się, że ten głos, czy nawet krzyk, rozlega się w wizualnej formie z Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie. I to w Dzień Niepodległości Ukrainy - mówi Łukasz Galusek, dyrektor MCK ds. programowych.
„Plakat przeciwko wojnie” jest również ponurym memento, dopiskiem do ekspozycji „Ukraina. Wzajemne spojrzenia”, prezentowanej publiczności w MCK na przełomie 2021 i 2022 roku. Przygotowana we współpracy z Narodowym Muzeum Sztuki Ukrainy w Kijowie (NAMU), krakowska prezentacja została zakończona i odesłana do Kijowa kilka tygodni przed rosyjską napaścią.
Jesienią 2022 roku MCK otworzyło także wystawę fotografii Justyny Mielnikiewicz, artystki dokumentującej życie codzienne Ukraińców w czasie wojny oraz skutki działań zbrojnych. Jej prace skupiały się przede wszystkim na ludzkim losie, prezentując zmiany, jakie przyniosła wojna oraz działania podejmowane, by ratować wspólnotę.
Wystawa jest otwarta bezpłatnie dla zwiedzających od wtorku do niedzieli w godz. 11-19. Miejsce: średniowieczne piwnice MCK, Rynek Główny 25 w Krakowie. Plakaty będą prezentowane w MCK od 25 sierpnia do 14 września br. Projekt został zrealizowany w Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu wraz z Wrocławskim Centrum Akademickim.
- Wędkarstwo to nie hobby, to styl życia! Najlepsze memy o wędkarzach
- Romantyczna Małopolska na rocznicę. W tych miejscach serce może zabić mocniej
- Morskie Oko i Rysy w godzinach szczytu. Oto najlepsze memy o turystach w Tatrach!
- Atrakcyjne nowe kąpielisko pod Krakowem. Woda, molo, plaże ZDJĘCIA
- Miasta rozwodników w Małopolsce. Tu małżeństwa rozpadają się najczęściej
- Tak mieszkają Iwona i Gerard z "Sanatorium miłości". Oto dom słynnej pary seniorów