Chodzi o dużą rzeźbę, która stoi na Równi Krupowej obok budynku urzędu miasta. Orbity - nazywana przez mieszkańców „Uchem Naczelnika” - powstały w 1973 roku z okazji 500. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika. Potężna instalacja wpisała się na stałe w krajobraz miasta.
Henryk Burzec był znakomity rzeźbiarzem, rodem z Międzyrzeca Podlaskiego, który w latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku osiedlił się w Zakopanem i związał się z miejscowym Państwowym Liceum Plastycznym. Po zakończeniu pracy w Liceum, Burzec pozostał w mieście i tu tworzył. Wówczas jego działalność artystyczna była ceniona przez miejscowe władze. W latach 70. powstały jego plenerowe rzeźby w żelbetonie – m.in. płaskorzeźba "Pegaz" na zewnętrznej ścianie budynku Urzędu Stanu Cywilnego. Potem pojawiły się „Orbity”.
W mieście pod Giewontem Burzec tworzył przez ponad 50 lat. Spoczywa na zakopiańskim cmentarzu przy ulicy Nowotarskiej, w miejscu naznaczonym swoją pracą. W czasie życia artysta pozostawił w Zakopanem wiele rzeźb zarówno w domach mieszkańców, instytucjach publicznych, jak również w przestrzeni miejskiej.
W 2006 roku - w rok po śmierci twórcy - Urząd Miasta zlecił renowację Orbit. Jednak po 15 latach rzeźba znów aż prosiła się o remont. 50-letnia instalacja sypała się z każdej strony. Doczekała się wreszcie wymaganego remontu. Miasto Zakopane pozyskała środki potrzebne na renowacje instalacji. Dofinansowanie pochodziło z programu "Rzeźba w przestrzeni publicznej dla Niepodległej - 2021" ogłoszonego przez Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku.
- Na dnie Jeziora Czorsztyńskiego leży zatopiona wieś. Tak kiedyś wyglądało to miejsce
- "Bangladesz" na Siwej Polanie. Buda za budą, pamiątki, kiełbaski i lane piwo
- To był kiedyś legendarny budynek na Krupówkach. Dziś w budynku hula wiatr
- Tatry. Legendarny Mnich - marzenie turystów i taterników [NIESAMOWITE ZDJĘCIA]
- Jak wyglądało Zakopane 30 lat temu i jak wygląda teraz? Miasto bardzo się zmieniło
- Tatry. Remonty szlaków idą pełną parą. To ciężka ręczna robota [ZDJĘCIA]
