FLESZ - Koronawirus w Polsce. Zachowajmy czujność i zdrowy rozsądek
Z powodu rozprzestrzeniającej się pandemii i rosnącej liczby zakażeń w środę 4 listopada premier ogłosił kolejne restrykcje, wśród których znalazło się całkowite zamknięcie instytucji kulturalnych, które będzie obowiązywało do 29 listopada.
Instytucje kultury - kina, teatry, muzea do tej pory funkcjonowały z możliwością udostępnienia publiczności jedynie 25 procent miejsc na widowni. W poniedziałek artyści i branża kreatywna, które w wielu obszarach nie pracują już od marca, wyszli na ulice, żądając, m.in. przywrócenia 50 proc. frekwencji podczas wydarzeń kulturalnych, rekompensaty strat dla wszystkich artystów na samozatrudnieniu i freelancerów oraz przyspieszenia prac nad kartą artysty. O pomoc w dramatycznej sytuacji apelowało także Stowarzyszenie Kin Studyjnych.
- Kina działają i będą działać póki starczy im środków i nie braknie oferty filmowej, ale nie da się ukryć, że stoimy w obliczu ogromnego kryzysu. Bez odgórnych rozwiązań systemowych, stabilnego line-upu premier i zwiększenia limitów widowni na salach wiele kin nie przetrwa kolejnego kwartału - mówiła jeszcze niedawno Marlena Gabryszewska prezeska Stowarzyszenia Kin Studyjnych
Artyści podejmują również temat nierównomiernie nakładanych restrykcji na instytucje kultury w porównaniu np. z kościołami.
Mateusz Morawiecki zapowiedział, że, jeśli obecne restrykcje nie przyniosą oczekiwanego efektu, kolejnym krokiem będzie całkowity lockdown.
- Rośliny antysmogowe - warto je mieć w swoim domu!
- Jak wyglądały mieszkania w PRL? Zobacz archiwalne zdjęcia
- Koronawirus w Polsce [DANE, MAPY, WYKRESY]
- Kinga Duda niczym Ivanka Trump. MEMY o córce prezydenta
- Spowiedź "Miśka". 10 szokujących fragmentów zeznań byłego lidera gangu kiboli Wisły
- Luksus po krakosku. TOP 15 najdroższych mieszkań
