Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Jedzonko". Spektakl non-fiction o związkach między codzienną konsumpcją a kondycją planety

Julia Kalęba
Julia Kalęba
Na scenie zobaczymy: Lidię Bogaczównę, Feliksa Szajnerta, Sławomira Rokitę, Martę Konarską, Katarzynę Zawiślak-Dolny, Karola Kubasiewicza, Agnieszkę Kościelniak oraz Macieja Pestę.
Na scenie zobaczymy: Lidię Bogaczównę, Feliksa Szajnerta, Sławomira Rokitę, Martę Konarską, Katarzynę Zawiślak-Dolny, Karola Kubasiewicza, Agnieszkę Kościelniak oraz Macieja Pestę. Andrzej Banaś
Reporter, naukowiec i reżyserka są autorami scenariusza „Jedzonka” – spektaklu non-fiction, który 11 września trafia na afisz Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. Premiera przedstawienia otworzy tam teatralny sezon pod hasłem "Nowy świat".

Jak jeść, by jeszcze bardziej nie dewastować planety? – pytają autorzy scenariusza: Marcin Napiórkowski, Katarzyna Szyngiera i Mirosław Wlekły. - Jedną z najważniejszych rzeczy, które jako ludzkość możemy zrobić dla naszej planety, jest ograniczenie spożywania mięsa. Ale jeśli jesteś weganinem i jesz awokado, to nadal nie ratujesz planty – mówi Katarzyna Szyngiera, reżyserka spektaklu.

Tym właśnie zależnościom między codziennymi aktami konsumpcji i globalnymi procesami, banalnymi decyzjami podejmowanymi w sklepie a kondycją planty przyglądają się autorzy „Jedzonka”. Badają, co łączy wizytę w supermarkecie, zdjęcie z modnej restauracji z zakupami na ekologicznym bazarku, cyklonami pustoszącymi wybrzeża odległego kraju i największą hodowlą drobiu w Europie.

- Temat jedzenia zaczyna coraz intensywniej pojawiać się w debacie publicznej, coraz częściej przewija się w dyskusjach oficjalnych i prywatnych. Nagle chcemy jeść zdrowo, żyć ekologicznie i ratować naszą planetę. Obserwacja tego zjawiska była dla nas inspiracją – mówi Katarzyna Szyngiera.

Prace nad tekstami poprzedziła roczna dokumentacja tematu, podczas których autorzy rozmawiali z polskimi hodowcami i plantatorami, obserwowali ich pracę. - Wnioski, jakie wyciągnęli z tych spotkań, skłoniły ich do stworzenia przedstawienia, które unika jasno określonego wydźwięku - mówi Krzysztof Głuchowski, dyrektor Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. - Dla mnie jest to przedstawienie o hipokryzji nas wszystkich, a także o tym, że powinniśmy zacząć myśleć. Zastanówmy się, co jemy. Tylko tyle – dodaje.

Nieoczywiste odpowiedzi na poszukiwane przez autorów pytania oraz fakty dotyczące konsumpcji i ekologii zostają ujęte w ramy niezobowiązującej rozmowy przy stole. Akcja dzieje się na rodzinnym przyjęciu, ale relacje pomiędzy uczestnikami spotkania są tylko pretekstem do podjęcia tematów związanych z jedzeniem. Tematów zobrazowanych z humorem i fantazją, choć zbudowanych z dialogów, w których gęsto od informacji.

- Nie próbuję namawiać do konkretnych zachowań i nie chcę podawać gotowych rozwiązań. Zależy mi jednak, by spektakl poruszył naszą wrażliwość na temat tego, co jemy. Skłonił widzów do refleksji o konsekwencjach wyborów, których nie zauważamy na co dzień – tłumaczy Katarzyna Szyngiera.

To kolejny zaangażowany społecznie spektakl reżyserki, dla której pretekstem do teatralnej opowieści bywają tematy dotyczące rzeczywistości, w której żyjemy, w której się poruszamy i na którą mamy wpływ. - Wiem, że wielu traktuje prawdę jako ograniczenie w twórczości, ale mnie bardziej inspirują rzeczywiste dane czy statystyki niż niejeden dramat – mówi Katarzyna Szyngiera.

„Jedzonko” zadebiutuje na deskach Małopolskiego Ogrodu Sztuki w piątek, 11 września. Na scenie zobaczymy: Lidię Bogaczównę, Feliksa Szajnerta, Sławomira Rokitę, Martę Konarską, Katarzynę Zawiślak-Dolny, Karola Kubasiewicza, Agnieszkę Kościelniak oraz Macieja Pestę.

Premiera ta otworzy również kolejny sezon Teatru Słowackiego, tym razem pod hasłem „Nowy świat”. Koniec jest zawsze początkiem czegoś nowego, podkreśla dyrektor Krzysztof Głuchowski, a nowy świat to nie tylko nowe drogi, ale też konieczność zrozumienia, kim się jest i gdzie się chce iść. W nowym kontekście nawet stare pytania brzmią inaczej. Również to, co jemy i jak to nas określa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska