Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Szklane negatywy, album żeglarski, aparat z 1894 r. - do zachowania. Zniszczone fotografie - do likwidacji. Muzeum porządkuje zbiory

Bartosz Dybała
Bartosz Dybała
Szklane negatywy Walerego Rzewuskiego (tutaj: Artur Władysław Potocki i Róża Potocka z Lubomirskich, portret, 1877 rok)
Szklane negatywy Walerego Rzewuskiego (tutaj: Artur Władysław Potocki i Róża Potocka z Lubomirskich, portret, 1877 rok) Muzeum Fotografii
Od kilku lat trwa porządkowanie różnego rodzaju przedmiotów, pochodzących ze zbiorów Krakowskiego Towarzystwa Fotograficznego, które w 2015 roku trafiły na przechowanie do Muzeum Fotografii w Krakowie. Ostatnio prezydent Jacek Majchrowski wydał zarządzenie w sprawie likwidacji tych, które nie mają wartości zabytkowej i są zniszczone. Wśród nich m.in. drewniane walizy i skrzynie, zalane fotografie, zagrzybione oraz pokruszone książki, wydane przed 1945 rokiem, połamane drewniane ramy oraz współczesne obrazki. Muzeum zauważa przy tej okazji, że wiele cennych rzeczy udało się uratować. Wśród nich są m.in. szklane negatywy XIX-wiecznego fotografa Walerego Rzewuskiego.

- Przedmioty, o których mowa w zarządzeniu, zostały przeznaczone do likwidacji bądź z uwagi na swój stan zachowania, bądź brak wartości historycznej, archiwalnej, użytkowej, uzasadniającej przeznaczanie publicznych środków na dalsze sprawowanie nad nimi pieczy - tłumaczą przedstawiciele Muzeum Fotografii.

Pośród nich można znaleźć również pocztówki popularnego rysownika Andrzeja Mleczki. Pytamy Muzeum, czy nie mają one przypadkiem wartości kolekcjonerskiej?

- To de facto kilka pojedynczych wzorów kart, zreprodukowanych w kilkuset egzemplarzach, mocno przykurzonych, co znacząco niweluje ich wartość. Nie jest znane ich wcześniejsze pochodzenie, jednak sposób ich opakowania może świadczyć o tym, że przekazane zostały do KTF jako zbędny nakład - tłumaczy nam Katarzyna Olesiak, dyrektor Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Krakowa (Muzeum Fotografii to instytucja kultury miasta Krakowa).

Jej zdaniem miłośnicy twórczości Andrzeja Mleczki z pewnością bez trudu znajdą w sprzedaży znacznie lepiej zachowane egzemplarze.

Miejscy urzędnicy ani przedstawiciele Muzeum Fotografii nie są w stanie powiedzieć, jak długo potrwa jeszcze porządkowanie spuścizny Krakowskiego Towarzystwa Fotograficznego. Na pewno nie krócej niż kolejnych kilka lat.

- Materiały, z jakimi mamy do czynienia, są różnorodne i wymagają w związku z tym indywidualnego podejścia - tłumaczy Olesiak. Przedmioty składają się na obszerny zbiór, który dokumentuje historię fotografii właściwie od zarania jej powstania (najstarsze pochodzą z lat 50-tych XIX wieku).

- Do tej pory Muzeum zinwentaryzowało i zabezpieczyło ponad 100 tys. fotografii oraz kilkaset egzemplarzy sprzętu i akcesoriów fotograficznych - podsumowuje Olesiak.

Przykładowe przedmioty, które udało się uratować:

  • szklane negatywy Walerego Rzewuskiego (uratowane setki sztuk);
  • album żeglarski "Podróżuj wraz z S.M.Y. Hohenzollern 1907-08";
  • portret Jana Bułhaka wykonany przez syna, Janusza (1948 rok);
  • zespół fotografii z Mandżurii z początku XX wieku;
  • aparat fotograficzny Stereo Magazine Camera, Jules Carpentier (1894 rok).
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dni Lawinowo-Skiturowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska