Małgorzata Mirga-Tas to polsko-romska artystka wizualna, rzeźbiarka, malarka i edukatorka, absolwentka Wydział Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, która na co dzień mieszka i tworzy w Czarnej Górze na Spiszu. Oprócz swoich prac, za które odebrała wiele nagród i wyróżnień, jest m.in. laureatką Paszportu Polityki, artystka znana jest z tego, że angażuje się w projekty społeczne przeciwdziałające wykluczeniu, dyskryminacji rasowej i ksenofobii.
Polsko-romska artystka z Małopolski reprezentowała w tym roku swoją wystawą Polskę na Biennale Sztuki w Wenecji. Podczas spotkania z krakowską publicznością, które odbyło się na rodzimej uczelni twórczyni, Małgorzata Mirga-Tas opowiedziała o kulisach powstania wystawy "Przeczarowując Świat", o drodze przebytej od momentu opracowania koncepcji, poprzez składanie aplikacji do konkursu, a następnie produkcję oraz końcową realizację. Czy poprzez wystawę i towarzyszące jej działania udało się dokonać założonego w programie projektu „odczarowania” stereotypowych narracji o Romach?
Spotkaniu na Akademia Sztuk Pięknych towarzyszył performance "Alurican" Bogumiły Delimaty i Cristóbala Osorio Flamenco.
Urodzona we Wrocławiu romska artystka, Bogumiła Delimata, jest tancerką (flamenco oraz zíngara - romska sztuka tańca), edukatorką, malarką i aktorką, w muzyce flamenco specjalizuje się także pochodzący z Barcelony Cristóbal Osorio - wokalista i gitarzysta. Performance "Alurican" stanowi opowieść o parze bohaterów, "spotykających się w zamglonej przestrzeni starego dworca kolejowego. Oboje wyruszają w podróż. Jest to jednak podróż niezwykła – nie wiedzie ona od stacji początkowej do końcowej, lecz prowadzi w głąb: od końca do początku. Przedział wagonu staje się miejscem poznania i porozumienia dwojga ludzi, którzy nigdy przedtem się nie spotkali. Intensywność ich życiowych doświadczeń, potrzeba powrotu do źródeł, kontaktu z przeszłością, ale także z siedzącym naprzeciwko drugim człowiekiem sprawia, że ich wędrówka nabiera szczególnego, duchowego charakteru".
Filmowy zapis wydarzenia będzie można oglądać w Galerii ASP do 30 XI.
- Zatopione Skawce. Wieś na dnie Jeziora Mucharskiego
- Sekrety hotelu Forum. Zazdrościła go nam cała Polska!
- Tak wygląda nowy grobowiec rodziny Koral - twórców „lodowego imperium”
- Horoskop miesięczny na listopad 2022 dla wszystkich znaków zodiaku
- Tunel na nowej zakopiance będzie otwarty na listopadowy długi weekend?
