https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zdrowe nawyki żywieniowe u dzieci – 5 sposobów, jak zadbać o zdrowe żywienie dzieci [PORADNIK]

mad
Jak przekonać dziecko do zdrowego odżywiania? To proste!
Jak przekonać dziecko do zdrowego odżywiania? To proste! materiały prasowe
Jak zachęcić dzieci do zdrowego żywienia? Wbrew pozorom to proste. Zobacz pięć sposobów, jak zadbać o zdrowe nawyki żywieniowe u dzieci.

Rodzice chcą, by ich dzieci były pełne energii oraz cieszyły się dobrym zdrowiem, także w przyszłości. Dlatego uczą, przekonują i próbują wyrobić u najmłodszych prawidłowe nawyki związane ze zdrowym stylem życia, w tym właściwym sposobem odżywiania. Oto 5 sposobów na to, by ta nauka była zarówno przyjemna, jak i skuteczna.

1. Precz z nudą

Dzieci nie lubią nudy. Ich organizm też nie. Do prawidłowego wzrostu i rozwoju potrzebuje on bowiem różnorodnych składników odżywczych, pochodzących z różnych produktów.
Warto więc zadbać, by na talerzach najmłodszych nie było monotonii. Podstawą zbilansowanej diety są warzywa i owoce – produkty najbogatsze w witaminy i składniki mineralne. Należy ich jeść minimum 400 g dziennie, w 5 porcjach, z czego jedną może stanowić szklanka lub kartonik (ok. 150-200 ml) soku. Tu też postawmy na różnorodność – kolorów, kształtów i form podania: świeże z jogurtem w ulubionej miseczce, pokrojone na kawałki, suszone jako drobna przekąska, albo w postaci musów czy soków na przykład w czasie pikniku pod chmurką lub wycieczki. Możliwości jest wiele!

2. Być jak mama i tata

Jak pokazują wyniki badania, 97 proc. matek twierdzi, że rozmawia z dzieckiem na temat zdrowego żywienia, ale tylko 58 proc. z nich daje dziecku przykład samej zdrowo się odżywiając.
Tymczasem dzieci uczą się naśladując zachowania dorosłych. Teoretycznie rodzice to wiedzą. Ale teoria nie zawsze ma przełożenie na praktykę.
– Dorośli powinni przyjrzeć się najpierw swoim nawykom żywieniowym i zastanowić się, czy to, co mówią do dziecka, czego uczą, ma odzwierciedlenie w ich zachowaniu – wyjaśnia prof. dr hab. Krystyna Gutkowska, dziekan Wydziału Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. I dodaje – Jeśli dziecko słyszy od rodzica, że należy jeść dużo warzyw i owoców, a jednocześnie obserwuje ich brak na jego talerzu, to samo z siebie raczej nie wyrobi własnych, prawidłowych nawyków żywieniowych. Bardzo ważny jest zatem spójny przekaz – połączenie teorii z praktyką. Edukację w tym zakresie należy rozpocząć jak najwcześniej, bowiem kształtowanie prawidłowych postaw jest łatwiejsze niż późniejsze ich korygowanie.

3. Rodzinne posiłki

Wiele najmilszych wspomnień z dzieciństwa wiąże się ze wspólnymi posiłkami. Zadbajmy, by miały je także nasze dzieci. Rodzinne chwile przy stole to także sposób na wprowadzenie właściwych nawyków żywieniowych w praktyce i zadbania, by w posiłkach najmłodszych znalazły się wartościowe produkty.
Zjedzone razem śniadanie da im także moc pozytywnej energii na cały dzień, a wspólny obiad stanie się okazją do rozmowy i poświęcenia sobie nawzajem uwagi. W ten sposób zwiększamy szansę na to, że również dziecko – gdy dorośnie, zadba o miłe wspomnienia i właściwe nawyki swoich pociech.

4. Aktywność fizyczna

Piramida Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej już w swojej nazwie wskazuje na znaczenie ruchu w życiu człowieka. Specjaliści z Instytutu Żywności i Żywienia (IŻŻ) zalecają w przypadku dzieci przynajmniej godzinę aktywności fizycznej dziennie, przy czym jednorazowo powinno być to minimum 10 minut. Ma to bowiem znaczenie dla ich zdrowia i prawidłowego rozwoju całego organizmu.
Ruch i właściwe odżywianie często idą w parze, ponieważ osoby aktywne zwykle zwracają większą uwagę na to, co znajdzie się na ich talerzu. Dlatego ruch to również jeden ze sposobów na wyrobienie u dziecka właściwych nawyków żywieniowych. Nie zapominajmy oczywiście o dawaniu dobrego przykładu. Rodzinne, aktywne spędzanie czasu to także kolejne, cenne chwile z naszą pociechą.

5. Współpraca nauczycieli i rodziców

Dobrze, aby w edukację żywieniową zaangażowali się także nauczyciele, którzy – zwłaszcza na początkowych etapach nauki - są dla dzieci niezwykle istotnym autorytetem. W ten sposób najmłodsi otrzymają jeszcze bardziej spójny przekaz, o którego roli wspominał ekspert. Kluczem do sukcesu są jednak merytoryczne zajęcia, przeprowadzone w atrakcyjnej dla dzieci formie oraz udział w programach edukacyjnych.

Komentarze 5

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

P
Pati
29 lutego, 12:21, Elenka:

To prawda. Zdrowe nawyki jedzeniowe to podstawa. Najpierw dajemy dzieciom za dużo słodyczy, gazowanych napojów, przetworzonej żywności, a później jest problem bo pojawiają się zaparcia. Ja też nie jestem idealna, więc czasem moje dziecko ma problem z kupką. Sięgam wtedy po czopki evaqu bambini bo są skuteczne a zarazem delikatne.

Pani Eleno dokładnie jest tak, jak Pani pisze, dobre czopki warto mieć w domowej apteczce, bo realnie pomagają. Niemniej profilaktyka jest bardzo ważna i to my rodzice powinniśmy dawać dzieciom dobry przykład

E
Elenka

To prawda. Zdrowe nawyki jedzeniowe to podstawa. Najpierw dajemy dzieciom za dużo słodyczy, gazowanych napojów, przetworzonej żywności, a później jest problem bo pojawiają się zaparcia. Ja też nie jestem idealna, więc czasem moje dziecko ma problem z kupką. Sięgam wtedy po czopki evaqu bambini bo są skuteczne a zarazem delikatne.

m
monaliza
Jest jedno- czy dwuślimakowa?
k
kamelia
Zazdroszczę, chętnie sama bym taką kupiła. Chyba muszę swojemu zasugerować co chcę na gwiazdkę.
Andżelika
Szklanka soku pasuje jak ulał i już nie muszę namawiać synka. Mąż był przeciwny kupieniu wyciskarki z philipiak, że droga itp. ale zakup się sprawdza doskonale.
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska