Prasówka 5.10.2022 - wydarzenia dnia, podsumowanie z wczoraj - sprawdź, czy nie minęło Cię nic ważnego

Redakcja Wiadomości
Redakcja Wiadomości
CC0
Udostępnij:
Przygotowaliśmy dla Ciebie poranną prasówkę. Zobacz artykuły, które nasi czytelnicy czytali najchętniej wczoraj, 4.10. Sprawdź, czy nie minęło Cię nic ważnego. Czy czytałeś artykuł: „Waloryzacja emerytur: seniorzy te pieniądze otrzymają w październiku! Znamy stawki netto i brutto. Oto wyliczenia!”?

Prasówka 5.10: top 3 artykuły z wczoraj

Oto lista najpopularniejszych wczoraj wiadomości. Czy miałeś okazje przeczytać je wszystkie?

📢 Waloryzacja emerytur: seniorzy te pieniądze otrzymają w październiku! Znamy stawki netto i brutto. Oto wyliczenia!

Waloryzacja emerytur 2022. Emeryci i renciści mogą cieszyć się z podwyżki świadczeń. W tym roku nastąpiła dość duża waloryzacja emerytur w Polsce. Wiemy jakie kwoty od września ZUS będzie przelewać seniorom. Zobaczcie przykładowe stawki netto emerytur w galerii!

Nie przegap promocji!

📢 Tatry. Chmury w końcu odsłoniły góry i od razu taki widok! W takim towarzystwie Giewont prezentuje się niesamowicie

Nadciąga zmiana pogody w Tatrach. Pierwszy objawy można było zauważyć już we wtorek popołudniem. Góry odsłoniły się zza chmur. I od razu pojawił się taki wspaniały widok - księżyc na tle Giewontu.

📢 Kraków. Wiceprezydent Andrzej Kulig na długim urlopie. Czy wróci do urzędu?

Wiceprezydenta Krakowa Andrzeja Kuliga od wtorku będzie zastępował II zastępca prezydenta - Jerzy Muzyk. Ma się to wiązać z urlopem Andrzeja Kuliga. Pytany przez nas, jak długi będzie to urlop - wiceprezydent mówi, że jeszcze nie wie, na razie tego nie określił. Czy wróci z urlopu do urzędu i będzie dalej pełnił dotychczasową funkcję? - Na razie nic o tym nie wiem, żebym miał nie wrócić - odpowiada Andrzej Kulig. Nie chce się odnosić do pojawiających się spekulacji co do pogłębiającego się konfliktu między nim a prezydentem Jackiem Majchrowskim.

Prasówka 5.10: pozostałe wydarzenia

Poniżej prezentujemy pozostałe artykuły, które przyciągały wczoraj uwagę czytelników. Co było tak istotne, że nie można było od tego oderwać wzroku?

📢 Oto lista osób zwolnionych z płacenia Abonamentu RTV. Te osoby nie muszą martwić się opłatami [5.10.2022]

Oto lista osób zwolnionych z płacenia Abonamentu RTV. W 2022 roku stawki za abonament RTV pozostają na tym samym poziomie co w 2021 r. Niektórzy są jednak zwolnieni z tego obowiązku - podajemy długą listę osób zwolnionych z tej opłaty.

📢 Niższe ceny prądu po złożeniu specjalnego wniosku. Takie są zasady nowego Dodatku Elektrycznego 2022 [5.10.2022]

Rząd zdecydował się zamrozić ceny prądu w 2023 roku dla gospodarstw domowych. W celu korzystania z cen z 2022 roku będzie należało spełnić szereg warunków, w tym złożyć spółce energetycznej odpowiedni dokument, który da nam uprawnienia do zwiększenia limitu.

📢 Zasady opłat Abonamentu RTV w nowym roku. Mamy aktualne nowe stawki i listę zwolnionych [5.10.2022]

W Monitorze Polskim pojawiło się rozporządzenie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji w sprawie opłat za Abonament RTV na przyszły rok. Opłata pójdzie w górę. Sprawdź, ile będzie trzeba płacić już od stycznia 2023 roku.

📢 Takie stare telefony są teraz warte fortunę. Te modele telefonów są poszukiwane przez kolekcjonerów [5.10.2022]

Masz w domu stare modele telefonów komórkowych? Być może siedzisz na kopalni złota i nawet o tym nie wiesz! Niektóre stare telefony komórkowe są bardzo cenne. Kolekcjonerzy są w stanie zapłacić za nie sporą sumę pieniędzy. Są takie modele telefonów, których wartość sięga kilku tysięcy euro. Zobacz je teraz w naszej galerii.

📢 Te osoby będą musiały wymienić swoje prawo jazdy. Nowe przepisy będą nieubłagane [5.10.2022]

Kierowców posiadających bezterminowe prawo jazdy dotyczy wprowadzona kilka lat temu zmiana. Będą musieli wymienić prawo jazdy, ale nie ma powodu do pośpiechu.

📢 Gorce. Bacowie i juhasi zeszli już ze swoimi owcami z polan. Jesienny redyk przeszedł przez Ochotnice Górną

Właśnie zakończył się sezon letniego wypasu owiec. Bacowie i juhasi zeszli ze stadami owiec z hal i przeszli paradnie ulicami Ochotnicy Górnej. Owce zostały sprowadzane z hal i oddane gospodarzom. To widowiskowy wydarzenie, które ma swoje korzenie w głębokiej tradycji pasterskich górali.

📢 Kraków. Prezydent Jacek Majchrowski nawołuje do samorządowego protestu "Tylko Ciemność"

Prezydent Krakowa, Jacek Majchrowski, na swoich mediach społecznościowych opublikował post, w którym nawołuje do samorządowego protestu "Tylko Ciemność". - Nie pozwólmy, żeby mieszkańcy i przedsiębiorcy musieli płacić za horrendalne i nieuzasadnione nadzwyczajne zyski spółek Skarbu Państwa - napisał w opublikowanym poście prezydent. Dodatkowo wspomniał o anulowaniu przetargów, w których spółki Skarbu Państwa proponują rachunki za prąd do 700% wyższe niż w roku ubiegłym. Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny "BiznesAlert", ekspert ds. energetyki, tłumaczy, że ceny energii uzależnione są od kilku czynników.

📢 Wakacje w październiku. 10 europejskich miast, do których tanio polecisz

Przed nami kolejny jesienny miesiąc, który niestety nie zapowiada się wyjątkowo ciepło i słonecznie. Chcąc jednak złapać ostatnie promienie słońca i wykorzystać do końca pozostały urlop, polecamy udać się na szybki city break, podczas którego aktywnie spędzicie czas i wypoczniecie przed powrotem do zimnego i deszczowego Krakowa.

📢 Oktoberfest w klubie Energy2000. Szalona impreza podczas święta piwa. Zabawa do białego rana. Zobacz ZDJĘCIA

To był szalona szalona sobota w klubie Energy2000 w Przytkowicach. Goście dyskoteki bawili się podczas imprezy Oktoberfes, czyli niemieckiego święta piwa. Goście tej nocy przenieśli się do prawdziwego królestwa piwa i wszelkiego rodzaju smakołyków z grilla. Z kolei na scenie dance wystąpił Discoboys. Zobaczcie, co tam się działo.

📢 Impreza w Space Club w Czchowie z wieczorami panieńskimi. Szaleństwo na parkiecie do białego rana. Mamy zdjęcia

W sobotę w Space Club w Czchowie odbyła się impreza pod nazwą "Brooklyn Night", w czasie której degustowano napój o takiej nazwie ale przede wszystkim świetnie się bawiono. Na klubowiczów jak zawsze czekały trzy poziomy zabawy. Było karaoke, muzyka klubowa oraz występy zespołów Arian i Rakface. Wśród uczestników sobotniej imprezy wypatrzeć można było kilka przyszłych panien młodych, które właśnie w Space Club postanowiły spędzić swoje wieczory panieńskie. Zobaczcie zdjęcia z sobotniej zabawy.

📢 Kraków ma plan dystrybucji tabletek z jodkiem potasu. Kiedy i gdzie będzie rozdawany?

Kraków otrzymał od wojewody 1 mln 380 tys. tabletek ze stabilnym jodkiem potasu. W sytuacji awaryjnej będą one dystrybuowane w miejscach, w których zazwyczaj organizowane są siedziby obwodowych komisji wyborczych. Takich punktów w Krakowie będzie 186, aby w razie potrzeby sprawnie zaopatrzyć wszystkich mieszkańców i uniknąć ewentualnych kolejek.
Rząd przygotował również ulotkę informacyjną. Zawarte w niej zostały m.in. zasady dawkowania, czasu podania leku oraz przeciwwskazania medyczne. Szczegóły w galerii zdjęć.

📢 Wisła Kraków. Pierwszy oficjalny trening nowego trenera „Białej Gwiazdy” [ZDJĘCIA]

Co prawda w sztabie jest od wielu miesięcy, ale oficjalnie wtorek był pierwszym dniem, w którym Radosław Sobolewski poprowadził trening Wisły Kraków jako jej najważniejszy trener. „Sobol” nie ma zbyt wiele czasu na przygotowania do najbliższego meczu, który zaplanowano już na najbliższy piątek, gdy krakowianie podejmą Łódzki Klub Sportowy. Zdjęcia z pierwszego treningu nowego trenera Wisły prezentujemy w GALERII. Kliknij w przycisk „zobacz galerię” i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

📢 Wisła Kraków. Radosław Sobolewski kompletuje sztab i szykuje drużynę na mecz z ŁKS-em

Radosław Sobolewski przeprowadził we wtorek pierwszy trening już w roli oficjalnego pierwszego szkoleniowca Wisły Kraków. Klub poinformował również jak będzie wyglądał sztab „Sobola”.

📢 Trzebinia. Znamy pierwsze wyniki badań zagrożonego zapadliskami terenu. Pod ziemią mogą znajdować się deformacje. Ruszają odwierty

Trwają badanie terenu w okolicy cmentarza parafialnego przy ul. Jana Pawła II w Trzebini, gdzie 20 września br. zapadła się ziemia. Jak informuje Spółka Restrukturyzacji Kopalń wyniki dotychczasowych badań nie wykazały, aby pod terenem cmentarza istniała tzw. "totalna pustka".

📢 Kraków. Otwarcie roku akademickiego na AGH z uruchomieniem superkomputera Athena - najszybszego komputera w Polsce

We wtorek (4.10) w Krakowie odbyło się oficjalne rozpoczęcie 104. roku akademickiego w Akademii Górniczo-Hutniczej. Inauguracji towarzyszyło tym razem także uroczyste uruchomienie superkomputera Athena - obecnie najszybszego komputera w Polsce.

📢 Te psy od lat przebywają w krakowskim schronisku. Daj im szansę na dom!

Psi weterani to najbardziej doświadczeni przez los mieszkańcy krakowskiego schroniska przy ulicy Rybnej. To od nich zwykle odwraca się wzrok, w poszukiwaniu pięknego, zdrowego i młodego psa do adopcji. Niejednokrotnie z tego powodu te psiaki spędzają kilka lat uwięzione w klatce, nie zaznając ludzkiej miłości i czułości. A przecież tak samo, a może nawet bardziej zasługują na dobry, spokojny dom, w którym będą mogły dożyć spokojnej starości.

📢 Bochnia. Nie żyje Ludwik Węgrzyn, były starosta bocheński, miał 69 lat

W wieku 69 lat zmarł we wtorek 4.10 Ludwik Węgrzyn, były starosta bocheński trzech kadencji i wieloletni radny powiatu bocheńskiego. W przeszłości był również wójtem gminy Bochnia, a ostatnio Prezesem Związku Powiatów Polskich II i V kadencji oraz Członkiem Komitetu Regionów Unii Europejskiej. Był wyróżniony tytułem „Bene Meritus dla Powiatu Bocheńskiego".

📢 Hip-hopowa noc w Klubie Energy 2000 w Przytkowicach z Kinny Zimmerem. Zobaczcie zdjęcia z imprezy

Klubowicze Energy 2000 w Przytkowicach mają za sobą kolejną hip-hopową noc. Tym razem na scenie, po raz pierwszy w tym klubie, wystąpił Kinny Zimmer. Zabawa była przednia. Nie mogło zabraknąć efektów specjalnych. Ci, którzy w klubie pojawili się po raz pierwszy, zapowiedzieli swój powrót.
Kliknij w przycisk „zobacz galerię” i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

📢 Myślenice. Miał być poślizg kontrolowany, a skończył się na drzewie

Mandat w wysokości 5000 zł i 8 punktów karnych to kara dla 20-latka z powiatu myślenickiego, który niebezpieczny sposób popisywał się podczas jazdy samochodem. Driftując na jednym z miejskich parkingów na Zarabiu uderzył najpierw w metalowa skrzynię, a następnie w drzewo.

📢 Ponad 5 mln tabletek jodku potasu trafiło do magazynów gminnych w Małopolsce

W Małopolsce kończy się rozwożenie tabletek jodku potasu do magazynów gminnych. Do województwa trafiło łącznie ponad 5 mln sztuk preparatu na wypadek zdarzenia radiacyjnego. Organizacją ponad 1,1 tys. punktów wydawania tabletek zajmują się gminy.

📢 Jak wyglądała Anna Wendzikowska zanim rozpoczęła swoją przygodę z TVN? Jej archiwalne zdjęcia to hit!

Od pewnego czasu Anna Wendzikowska wzbudza ogromne zainteresowanie. Wszystko za sprawą jej odejścia z redakcji "Dzień Dobry TVN" po 15 latach, a następnie przez wyznanie o mobbingu. Jak wyglądała dziennikarka, zanim rozpoczęła swoją przygodę z TVN-em? Sprawdźcie, jak na przestrzeni lat zmieniała się Anna Wendzikowska!

📢 Sklep socjalny w Krakowie w końcu otwarty. Długo na niego czekano. Znamy zasady korzystania ZDJĘCIA

W Krakowie przy ul. Siemaszki 31 działa już pierwszy sklep socjalny „Dobry Sklep”. Ze wsparcia sklepu socjalnego mogą korzystać osoby lub rodziny znajdujące się w trudnej sytuacji życiowej na podstawie skierowania wydanego przez Miejskiego Ośrodka Opieki Społecznej. Płaci się kartą, wydaje punkty.

📢 Wielkie zapadlisko w okolicy Pustyni Błędowskiej. Ma około 10 metrów głębokości. Teren został objęty zakazem wstępu. Zobacz ZDJĘCIA

Zaledwie kilkaset metrów od Pustyni Błędowskiej powstało wielkie zapadlisko. Las, w którym znajduje się dziura to popularne miejsce wśród rowerzystów, spacerowiczów, biegaczy oraz grzybiarzy. Podobnie jak kilkadziesiąt innych miejsc w powiecie teren został objęty przez nadleśnictwo zakazem wstępu, który obowiązuje do końca marca przyszłego roku.

📢 Kraków. Dziki w tych dzielnicach to już stali bywalcy. Mieszkańcy domagają się pomocy

Mieszkańcy Klinów i Azorów coraz częściej skarżą się na grasujące pomiędzy osiedlami stada dzików. Wcześniej zwierzęta pojawiały się na obrzeżach, a teraz coraz śmielej odwiedzają miejsca na co dzień uczęszczane i odwiedzane przez wielu ludzi. Dziki można już spotkać w parkach, na placach zabaw czy przy pętlach tramwajowo-autobusowych. Bezradni mieszkańcy w trosce o siebie i dzieci apelują o pomoc. Miasto informuje, że w związku z widocznym problemem podczas dedykowanego spotkania pojawiła się propozycja powołania specjalnego zespołu zadaniowego, który będzie miał rozwiązać sytuację z pojawiającymi się zwierzętami.

📢 HOROSKOP dzienny na 4 października 2022 dla wszystkich znaków zodiaku. Sprawdź, co przyniesie Ci wtorek 4.10.22

Horoskop dzienny na wtorek 4 października dla wszystkich znaków zodiaku. Co wydarzy się u Barana, Byka, Bliźniąt, Raka, Lwa, Panny, Wagi, Skorpiona, Strzelca, Koziorożca, Wodnika i Ryb? Przejdź do galerii i sprawdź, co szykują dla Ciebie gwiazdy.

📢 Limit 2000 kWh. Oto najwięksi pożeracze prądu w twoim domu!

Sprawdziliśmy, ile prądu zużywają poszczególne sprzęty domowe i które z nich generują największe zużycie. Wyniki są uśrednione, bo jedne gospodarstwa domowe mogą częściej używać danego urządzenia, inne – rzadziej. Dane podajemy w ujęciu rocznym, a pomocą przyszły nam statystyki podawane przez PGNiG. Pomogą one się rozeznać, gdzie warto wdrożyć oszczędności tak, aby zmieścić się w proponowanym nową ustawą limicie 2000 kWh.

📢 Sprawdzone miejsca grzybiarzy w Małopolsce. To pewniaki, stamtąd wraca się z pełnymi koszami. Gdzie na grzyby w październiku? 4.10.2022

Gdzie na grzyby w Małopolsce? Jakie miejscówki są najlepsze? Każdy grzybiarz doskonale wie, gdzie się udać, by uzbierać pełny kosz owoców runa leśnego. Fascynaci grzybobrania strzegą swoich miejscówek, jak oka w głowie. My uchylamy rąbka tajemnicy i zdradzamy, które miejsca w okolicach Tarnowa, Nowego Sącza, Małopolski zachodniej, Podhala i Krakowa obfitują w dorodne okazy grzybów. Przejdź do galerii i sprawdź listę polecanych miejsc.

📢 Niecodzienna akcja. Limanowski radny Piotr Musiał zbiera grzyby i… oddaje je osobom starszym. Chętnych nie brakuje!

Radny Miasta Limanowa Piotr Musiał opublikował w swoich mediach społecznościowych post, w którym informuje, że odda zebrane przez siebie grzyby osobom, które nie mogą nazbierać ich same, a chciałyby zrobić przed zimą przetwory. Oczywiście czyni to nieodpłatnie. - Jeśli mogę, to dzielę się z innymi – mówi nam w swoim stylu.

📢 Kraków. MPEC ma zapasy węgla na zimę. Nie zmarzniemy, ale za ciepło zapłacimy więcej. O ile?

Urząd Regulacji Energetyki podniósł taryfę wytwarzania ciepła w krakowskim MPEC o prawie 38 proc. Realny wzrost cen dla odbiorców miejskiego ciepła wyniesie ok. 16 proc. PGE i CEZ zapewniają, że mają zapasy węgla, które wystarczą na najbliższe 4–5 miesięcy.

📢 Kraków. Trasa Łagiewnicka gotowa. Czas pogadać o Pychowickiej i Zwierzynieckiej. Oto warianty i mapy

17 października rozpoczną się konsultacje społeczne w sprawie budowy tras Pychowickiej i Zwierzynieckiej. Ich celem jest zaprezentowanie wariantów projektowanych dróg oraz zebranie opinii mieszkańców co do wyboru jednego z wariantów tras.

📢 Anna Wendzikowska w pogoni za latem. Gwiazda uciekła na wakacje, a na jej drodze stanęła Katarzyna Glinka. Co wynikło z ich spotkania?

Anna Wendzikowska szybko zmęczyła się jesienną pogodą w Polsce i zabrała dzieci na wakacje na słoneczną wyspę na południu Europy, gdzie nadal króluje lato. W czasie wypoczynku spotkała Katarzynę Glinkę. Jak obie panie spędziły razem czas? Odpowiedzi udzielają zdjęcia, opublikowane na Instagramie.

📢 Pokoje do wynajęcia w Krakowie. Cena? Od 600 do nawet 1500 złotych! ZDJĘCIA

Pokój na wynajem w Krakowie to obecnie jeden z najbardziej deficytowych towarów na rynku nieruchomości. Specjalnie dla was przejrzeliśmy oferty pojawiające się w internecie i musimy przyznać, pokoi do wynajęcia jest jak na lekarstwo. Zobaczcie, co i w jakich cenach udało nam się znaleźć!

📢 Horoskop dzienny na 5 października 2022 dla wszystkich znaków zodiaku. Sprawdź, co przyniesie Ci środa

Horoskop dzienny na środę 5 października dla wszystkich znaków zodiaku. Co wydarzy się u Barana, Byka, Bliźniąt, Raka, Lwa, Panny, Wagi, Skorpiona, Strzelca, Koziorożca, Wodnika i Ryb? Przejdź do galerii i sprawdź, co szykują dla Ciebie gwiazdy.

📢 Horoskop dzienny na 6 października 2022 dla wszystkich znaków zodiaku. Sprawdź, co przyniesie Ci czwartek

Horoskop dzienny na czwartek 6 października dla wszystkich znaków zodiaku. Co wydarzy się u Barana, Byka, Bliźniąt, Raka, Lwa, Panny, Wagi, Skorpiona, Strzelca, Koziorożca, Wodnika i Ryb? Przejdź do galerii i sprawdź, co szykują dla Ciebie gwiazdy.

📢 Horoskop dzienny na 12 października 2022 dla wszystkich znaków zodiaku. Sprawdź, co przyniesie Ci środa

Horoskop dzienny na środę 12 października dla wszystkich znaków zodiaku. Co wydarzy się u Barana, Byka, Bliźniąt, Raka, Lwa, Panny, Wagi, Skorpiona, Strzelca, Koziorożca, Wodnika i Ryb? Przejdź do galerii i sprawdź, co szykują dla Ciebie gwiazdy.

📢 Co robią trenerzy Wisły Kraków z ostatnich 32 lat? Nie wszyscy zostali przy futbolu. Od Musiała do Sobolewskiego ZDJĘCIA

Wisła Kraków. W ostatnich 32 latach piłkarską drużynę "Białej Gwiazdy" prowadziło wielu trenerów, poczynając od Adama Musiała, a kończąc na Radosławie Sobolewskim. Kilku z nich pracowało przy Reymonta więcej niż raz. Czym się dziś zajmują? Część nadal pozostała przy futbolu, część przebywa na emeryturze, jeszcze inni zajęli się działalnością pozasportową. Prześledźmy ich obecny status zawodowy. Przejdź do galerii. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

📢 Muszyna. Jesień zawitała na dobre do sądeckiego uzdrowiska. Tu jest naprawdę pięknie! Zobaczcie zdjęcia

Jesień na dobre zagościła w Muszynie, która z roku na rok staje się coraz bardziej popularnym kierunkiem wycieczek turystycznych. Sądeckie uzdrowisko przeżywa oblężenie o każdej porze roku, ale złota polska jesień jest szczególnie malownicza w tej urokliwej górskiej miejscowości. Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć autorstwa muszyńskich fotografów Artura Królikowskiego i Macieja Zwierza. Liczymy, że zachęcą Was do odwiedzenia uzdrowiska, które staje się coraz większą konkurencją dla sąsiedniej Krynicy.

📢 Bukowina Tatrzańska. Skosiła latarnię i drewnianą budę. Niemal wjechała w budynek

W Bukowinie Tatrzańskiej, na ul. Długiej doszło do zderzenie samochodu osobowego z latarnią. Następnie pojazd uderzył w drewnianą budę i niemal wjechał w budynek mieszkalny. Kierująca pojazdem odniosła lekkie obrażenia.

📢 Budowa S7 Widoma - Kraków. Na 18 kilometrach trasy powstają aż 42 obiekty inżynieryjne. Nowe zdjęcia

Na ponad 18 kilometrowym odcinku powstaną 42 obiekty inżynierskie, w tym najdłuższa estakada o długości ok. 1,5 km oraz cztery węzły drogowe: Łuczyce, Raciborowice, Kraków Mistrzejowice i Kraków Grębałów. W ostatnich tygodniach trwały prace przy fundamentach wiaduktów, powstają przepusty, wykonywane są wykopy i nasypy. Wzmacniane jest także podłoże na drogach dojazdowych. Zobacz postępy prac.

📢 Kraków. Zamkną ważne skrzyżowanie w Nowej Hucie

Trwa remont torowiska na ulicy Kocmyrzowskiej. W związku z postępem prac, od wtorku 4 października, zamknięty został przejazd przez tarczę skrzyżowania z ulicami Cienistą i Bulwarową. Są też i dobre wieści - przywrócono ruch na ul. Nad Sudołem.

📢 500 plus dla małżeństw, kto może się ubiegać o świadczenie Małżeństwo +. Jaki staż trzeba mieć, żeby dostać pieniądze. Zasady 4.10.2022

Do Sejmu trafiła obywatelska petycja, żeby w ramach programu Małżeństwo+ przyznawać małżeńskim parom świadczenie 500 plus. Ale nie ma to być kolejne wsparcie dla młodych rodziców na dzieci. Wręcz przeciwnie – dla małżeńskich par z odpowiednio długim stażem. Kto zatem dostanie 500 plus dla małżeństw? Sprawdź zasady ewentualnego wypłacania świadczenia.

📢 Kalendarz ferii zimowych dla wszystkich województw. Sprawdź, kiedy wypadają ferie w roku szkolnym 2022/2023

Rok szkolny 2022/2023 dopiero się rozpoczął, a uczniowie już z utęsknieniem myślą o wolnym i kolejnych wakacjach. Mamy dla nich dobrą wiadomość. W tym roku czeka na nich aż 179 dni odpoczynku. Najdłuższy okres wolny od nauki w najbliższych miesiącach stanowiły będą bez wątpienia ferie zimowe. Co roku wypadają one jednak w innym terminie. Jak będzie tym razem? W galerii przedstawiamy kalendarz ferii zimowych 2023 dla wszystkich województw.

📢 Paznokcie na jesień - migdałki. Beżowe, bordowe, zielone, we wzory i z brokatem. Najpiękniejsze jesienne stylizacje paznokci 4.10.2022

Paznokcie migdałki są idealne na każdą okazję. Ten kształt paznokci świetnie sprawdzi się na co dzień, do pracy, na randkę czy eleganckie przyjęcie. Paznokcie w kształcie migdałów optycznie wyszczuplają dłoń, są wygodne, praktyczne i uniwersalne, nie przeszkadzają w codziennych obowiązkach. Co więcej, pięknie się prezentują w różnych kolorach, wzorach i zdobieniach. Nic dziwnego, że są uwielbiane przez panie. Zobacz co jest modne w stylizacjach paznokci.

📢 Pomysł na paznokcie 2022. Oto najnowsze trendy: hitem granat, gorąca czekolada i french manicure w nowej odsłonie 4.10.22

Sprawdzamy co będzie modne w stylizacji paznokci hybrydowych w 2022 roku. Jedno jest pewne, zarówno fanki minimalizmu jak i miłośniczki szaleństwa będą zadowolone. Najmodniejsze kolory paznokci w tym sezonie to granat i odcienie niebieskiego, słony karmel, gorąca czekolada, słodki róż i biel. Hitem będzie french manicure z kolorowymi końcówkami, color no color czyli transparentny manicure i kolorowe i psychodeliczne wzory w stylu lat '70 czyli swirl nails. Zobacz co jest modne wśród użytkowniczek Pinteresta. Zainspiruj się!

📢 Gdzie na grzyby w Krakowie i okolicach? TOP 8 miejsc polecanych przez grzybiarzy w październiku 2022! 4.10.22

Przełom lata i jesieni to czas, kiedy coraz więcej grzybiarzy zapuszcza się w lasy w poszukiwaniu dorodnych okazów owoców runa leśnego. W sierpniu przypada sezon na kurki i koźlarze, we wrześniu natomiast najokazalsze są uwielbiane borowiki i podgrzybki, maślaki oraz kanie. Gdzie ich szukać? Zobacz TOP 8 miejsc w okolicach Krakowa polecanych przez grzybiarzy.

📢 Największe pułapki na grzybiarzy. 10 najczęstszych grzybowych pomyłek. Skutki błędu mogą być tragiczne 4.10.2022

O pomyłkę na grzybobraniu nietrudno. Nawet wprawiony grzybiarz może się zagapić i zgarnąć do koszyka goryczaka zamiast prawdziwka. Najważniejsza zasada jest jednak taka, żeby zbierać wyłącznie grzyby, co do których nie mamy wątpliwości, że są jadalne. Błąd może mieć tragiczne skutki. W galerii 10 najczęstszych grzybowych pomyłek.

📢 Najmodniejsze fryzury na jesień oraz zimę 2022 wprost z wybiegów. Powrót do przeszłości, krótkie cięcia i naturalne kolory 4.10.22

Jeśli myślimy o zmianie fryzury na nadchodzący sezon jesień-zima 2022, to właśnie nadszedł na to czas. Letnie dni powoli mijają, liście na drzewach zaczynają przybierać pomarańczowo-żółto-czerwone kolory. Wraz z porą roku zmienią się trendy fryzjerskie. W nadchodzących miesiącach stawiać będziemy na krótkie fryzury sprzed lat, które można stylizować na wiele sposób, np. polished bob, modern Diana bob, the sachel, angled lub shaggy lob i pixie, na którą zdecydowała się Emma Watson w najnowszej kampanii Prady. Jeśli chodzi o kolory, najmodniejsze będą naturalne odcienie blondu, jasny brąz oraz różne odmiany koloru rudego. Przejdź do galerii i zobacz inspiracje na najmodniejsze fryzury i cięcia na nadchodzącą jesień oraz zimę. Wiele inspiracji pochodzi z kont najsłynniejszych domów modowych świata.

📢 Kraków. Budując nowoczesną kolej, dokopali się do tej z XIX wieku

Postępują prace przy rozbudowie linii kolejowej w Krakowie. Jakiś czas temu, by zbudować mosty na Wiśle, robotnicy musieli zdemontować słup energetyczny w rejonie skrzyżowanie ulicy Podgórskiej i Halickiej. W wykopie, który powstał, napotkano ślady dawnej linii kolejowej z XIX wieku. Natomiast podczas pracy w rejonie stacji Płaszów odkopano stare magazyny i peron.

📢 Kraków. Ceny zniczy szaleją. Zobaczcie, ile trzeba zapłacić

Za niespełna miesiąc dzień Wszystkich Świętych. W wielu sklepach już pojawiają się palety wypełnione zniczami. Ceny zniczy w tym roku mogą jednak zmrozić klientów. Nie jest tanio. Zobaczcie sami, ile trzeba zapłacić w krakowskich sklepach i na placach targowych.

📢 Dobczyce i Siepraw nie chcą S7 na swoim terenie. Wskazują na bezpieczeństwo Zbiornika Dobczyckiego

Radni gmin Siepraw i Dobczyce przyjęły rezolucje wyrażające sprzeciw wobec przebiegowi drogi S7 Kraków - Myślenice przez ich tereny. To reakcja na przedstawienie przez zespół zadaniowy przy wiceprezydencie Krakowa propozycji dwóch wariantów, w tym tzw. wariantu wschodniego biegnącego m.in. przez te dwie gminy.

📢 Na Podhalu wyhodowali dynie giganty. Zobacz, jak wyglądają te rekordowo wielkie warzywa

Podhalańskie dynie giganty zdobyły najwyższe laury na Festiwalu Dyń w Krapkowic woj. opolskie. Najpiękniejsza dynia w Polsce w tym roku wyrosła w Załucznym, a najcięższa o imieniu Danka przyjechała na imprezę z Wydrzyna. Na tę imprezę zjechali hodowcy warzyw z wszystkich zakątków Polski.

📢 Pod jakimi drzewami rosną grzyby? Gdzie szukać prawdziwków i podgrzybków? Oto ściąga przed grzybobraniem 4.10.2022

Udane grzybobranie zależy nie tylko od szczęścia, ale i od wiedzy. By wrócić do domu z pełnym koszykiem trzeba wiedzieć, gdzie i o jakiej porze szukać konkretnych gatunków. Niektóre grzyby upodobały sobie zacienione stanowiska pod drzewami, inne z kolei preferują otwarte, łąkowe tereny. Zanim udamy się do lasu warto więc przeczytać o kilku zasadach, które ułatwiają nam poszukiwania. Sprawdź w galerii, gdzie rosną poszczególne gatunki grzybów jadalnych.

📢 Przybywa osób z przywilejem leczenia bez kolejki. Płacą za to „zwykli” pacjenci, którzy jeszcze dłużej będą musieli stać w kolejce

Resort zdrowia nie wie, ile jest takich osób. Tymczasem coraz częściej zdarza się, że za ich sprawą pacjentom bez przywilejów nie sposób zapewnić w miarę płynnego udzielania świadczeń. Władysław Perchaluk, ekspert senackiej Komisji Zdrowia przestrzega przed dalszym poszerzaniem listy uprawnionych. Problem dostrzegają też małopolskie szpitale.

📢 Emerytury w październiku 2022. Takie przelewy będą dostawać emeryci po zmianach podatkowych

W październiku emeryci znów dostaną inne przelewy emerytur w porównaniu z poprzednim miesiącem. Wynika to z faktu otrzymania we wrześniu dodatkowej kwoty - tzw. Czternastej Emerytury. Październikowe przelewy będą więc mniejsze, ale inne w porównaniu z samym początkiem roku. W marcu bowiem doszło do waloryzacji emerytur, a w lipcu do kolejnych zmian podatkowych.

📢 Wisła Kraków. Radosław Sobolewski trenerem „Białej Gwiazdy”

Nie ma wielkiego zaskoczenia. Radosław Sobolewski, który do tej pory był asystentem Jerzego Brzęczka, zastąpił tego ostatniego na stanowisku pierwszego trenera. „Sobol” podpisał kontrakt do 30 czerwca 2023 roku. Umowa zawiera opcję przedłużenia na następny sezon, jeśli Wisła awansuje do ekstraklasy.

📢 Kraków. "Nie mamy na życie". Inauguracja roku akademickiego w Akademii Sztuk Teatralnych w cieniu kryzysu

  • Nie mamy na życie. Musimy wprowadzić drastyczne oszczędności kosztem studentów, z zajęciami online w miesiącach zimowych włącznie - mówiła Dorota Segda, rektorka krakowskiej Akademii Sztuk Teatralnych, podczas inauguracji 77. roku akademickiego tej uczelni. Minister kultury zapowiada pomoc finansową dla uczelni.

📢 Tarnów/Kraków. Najszybsza Babcia Świata wywalczyła medal podczas Biegu Trzech Kopców

Barbara Prymakowska ma 79 lat. Wiek jednak nie jest dla niej przeszkodą, by być aktywną fizycznie i uprawiać sporty. „Najszybsza babcia świata” po raz kolejny udowodniła to na zawodach w Krakowie, gdzie zajęła pierwsze miejsce w swojej kategorii wiekowej w Biegu Trzech Kopców.

📢 Kraków. Są wyższe płace i niższe kary w MPK. Kursów przybywa wraz ze studentami

Po kryzysie w krakowskim Miejskim Przedsiębiorstwie Komunikacyjnym z ostatnich miesięcy, a następnie wprowadzeniu podwyżek dla motorniczych i kierowców słyszymy od nich, że już "minął szał anty-MPK". Kierowcy autobusów zwracają natomiast uwagę na telefony, jakie dostają z pracy: z prośbami, czy nie wzięliby niezaplanowanych wcześniej godzin. Czy to oznacza, że któregoś autobusu nie doczekamy się na przystanku z powodu braku obsady? Urzędnicy zapewniają, że takich sytuacji już nie ma, a od października - czyli od początku nowego roku akademickiego - wprowadzono wzmocnienia krakowskiej komunikacji.

📢 Kraków. Pierwsze w Małopolsce wszczepienia implantów ślimakowych w szpitalu Rydygiera

Pionierskich operacji przy udziale prof. Marcina Szymańskiego z Kliniki Otolaryngologii i Onkologii Laryngologicznej w Lublinie podjęli się specjaliści z Oddziału Otolaryngologii Szpitala Rydygiera w Krakowie. Każdy z zabiegów trwał ok. 2 godzin i przebiegał zgodnie z planowanym wcześniej harmonogramem. Jedna z operowanych osób już dziś kończy hospitalizację i może wrócić do domu.

📢 Tarnowski sąd skazał członków narkotykowego gangu. W ich ujęciu pomogła aplikacja stworzona przez FBI

Sąd Okręgowy w Tarnowie skazał 14 członków zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się przemytem z Hiszpanii do Polski dużej ilości narkotyków. Wśród skazanych są osoby pochodzące m.in. z Krakowa, Tarnowa i Nowego Sącza.

📢 Hutnik Kraków. Prezes Artur Trębacz o powstaniu spółki: Rozmowy z inwestorem są bardzo zaawansowane

  • Rozmowy nabrały bardzo dużego tempa, jest duże zaangażowanie też drugiej strony, żeby szybko dobrnęły do końca. No i robimy wszystko, aby doprowadzić do takiej sytuacji, żebyśmy w przerwie międzysezonowej byli w stanie przekształcić się - mówi Artur Trębacz, prezes Hutnika Kraków, o działaniach w celu powołania spółki, w której inwestorem ma zostać Cognor, polski potentat stalowy, obecny sponsor nowohuckiego klubu.

📢 Tarnów miał szansę na setki nowych miejsc pracy, ale zagraniczny inwestor ostatecznie otworzy fabrykę na Podkarpaciu

Tarnów poniósł porażkę w zabieganiu o dużego inwestora? Kilka lat temu podpisano z nim list intencyjny dotyczący uruchomienia w mieście fabryki, w której pracować miało kilkaset osób. Zakład powstanie, tyle że na Podkarpaciu.

📢 Trzyciąż. Mieszkańcy powiatu bawili się na XV Święcie Ziemniaka. W tym roku rekordowa bulwa ważyła prawie dwa kilogramy. ZDJĘCIA

Mieszkańcy powiatu olkuskiego i okolic bawili się na XV Święcie Ziemniaka w gminie Trzyciąż. Podobnie jak w ubiegłych latach organizatorzy przygotowali dla imprezowiczów całą masę atrakcji. Wśród nich były między innymi koncerty, biesiada oraz pokazy. Nie mogło także zabraknąć konkursów, wśród których był ten na „Ziemniaka rekordzistę”.

📢 Wisła Kraków. Średnia punktów na mecz zdobywana przez wszystkich trenerów piłkarzy „Białej Gwiazdy" ZDJĘCIA

Sprawdziliśmy, jaką średnią punktów na ligowy mecz osiągnęli wszyscy trenerzy piłkarzy Wisły Kraków, prowadzący ich w ekstraklasie i dawnej II lidze. Ponieważ do 1995 roku za zwycięstwo w meczu przyznawano dwa punkty, a za remis jeden (w latach 1986-1990 za wygraną minimum 3 bramkami zwycięzca dostawał trzy punkty, natomiast przegrany był karany odjęciem punktu), a potem - do dziś - odpowiednio trzy i jeden, by wyrównać szanse wszystkim szkoleniowcom, obliczaliśmy średnią według obecnie obowiązującej punktacji. W przypadku równej średniej, o wyższym miejscu trenera decydowała większa liczba meczów, w których punktował, a w dalszej kolejności większa liczba zwycięstw. Przejdź do galerii. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

📢 Zakopane. Zwłoki mężczyzny znalezione w potoku przy Krupówkach

Zakopane. W poniedziałek przed południem Potoku Foluszowym zauważony został martwy mężczyzna. Leżał pod drewnianym mostkiem w rejonie tzw. Góralskich Sukiennic przy dolnych Krupówkach.

📢 Ranking najtańszych miast w Europie na weekend - jest jedno z Polski. Gdzie warto wyskoczyć na city break jesienią 2022?

Wakacje już za nami, ale to nie oznacza, że mamy wszyscy siedzieć w domach. Dość dobra pogoda nadal zachęca do podróżowania. Nowy ranking najtańszych i najdroższych miast w Europie na weekend dla dwojga na jesień 2022 to świetna wskazówka, gdzie najbardziej opłaca się wybrać na najbliższy city break. W najtańszym mieście weekend kosztuje zaledwie 1121 zł za dwie osoby. W zestawieniu wysokie miejsce zajmuje jedno miasto z Polski – ile tam kosztuje weekendowy wypad jesienią 2022?

📢 Chrzanów. Seks, narkotyki i alkohol. Menele terroryzują mieszkańców Al. Henryka. "Poklepują się po plecach z policjantami"

Nie ma bata na osoby całymi dniami pijące alkohol, zaczepiające ludzi oraz demoralizujące dzieci pod szkołą na al. Henryka w Chrzanowie. Mieszkańcy mają dość tej ulicznej meliny i domagają się zdecydowanych działań. Zarzucają policji pobłażliwość względem osób notorycznie łamiących prawo.

📢 Pożar samochodu na stacji benzynowej pod Krakowem

W nocy z soboty na niedzielę służby zostały zaalarmowane i wysłane do pożaru samochodu, na stacji benzynowej w miejscowości Pobiednik Wielki. Na miejsce zadysponowano jednostki OSP oraz Jednostkę Ratowniczo-Gaśniczą nr 4 z Krakowa. Na szczęście nie doszło do zapalenia się infrastruktury stacji. Nie ma też informacji o poszkodowanych osobach.

📢 Tatry. Osiem osób potrzebowało pomocy ratowników TOPR. Był upadek z wysokości, urazy nóg i pobłądzenia

Turystka spadła 150 metrów z Przełęczy Zawrat, inni wędrowcy doznali urazów stawów skokowych i musieli zostać zniesieni z gór. W sumie w weekend ratownicy Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego pomogli ośmiu turystom.

📢 Najpopularniejsze imiona dla dzieci w Krakowie w 2022 roku. TOP 10 dla chłopców i dla dziewczynek 3.10.22

Jakie imiona rodzice w Krakowie najczęściej wybierają w 2022 roku dla swoich nowo narodzonych dzieci? Czy pojawiła się - lub powróciła - moda na imiona, które nie należały dotąd do najpopularniejszych? Mamy takie dane, z krakowskiego Urzędu Stanu Cywilnego. Prezentujemy imiona-hity dla małych krakowian i krakowianek - 10 najchętniej nadawanych w tym roku imion męskich, a także pierwszą dziesiątkę najpopularniejszych imion dla dziewczynek. Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

📢 Obrzydlistwa na talerzu rodem z PRL. Dziś już nikt tego nie je! 3.10.22

Szpinak jak krowi placek, mleko z kożuchem, kotlety z mortadeli, zupa owocowa, ozorki w sosie chrzanowym… Obrzydlistwo! W czasach PRL jedliśmy różne dania, na których wspomnienie aż przechodzą ciarki! Dziś już nikt jego nie je! Poznajcie nas subiektywny ranking dań z PRL, które były obrzydliwe! Z sentymentem wspominacie paróweczki w sosie chrzanowym? A wiecie, że 100 kg parówek produkowano przede wszystkim z miazgi kostnej, skórek, tłuszczu i białka w proszku? Brzmi smacznie? Niekoniecznie!

📢 Kraków. Ciemno na ulicach, chłodniej w tramwajach. Miasto planuje zacisnąć pasa

Na krakowskich ulicach może zapanować kompletna ciemność, a w tramwajach i autobusach może być chłodniej niż podczas minionych zim. Wszystko dlatego, że miasto szuka oszczędności w związku z kryzysem energetycznym i galopującym wzrostem cen m.in. prądu. Zaciskać pasa mają też uczelnie i szkoły. Dyrektorzy tych ostatnich zalecają swoim pracownikom, by oszczędnie korzystali z pralek i czajników.

📢 Kraków. Tablice za 16 mln zł mają pomóc w zmniejszeniu korków w Krakowie i poprawie bezpieczeństwa na drogach

Miasto podpisało właśnie umowę na modernizację krakowskiego systemu informacji dla kierowców na kwotę ok. 16,6 mln zł. Mowa o funkcjonujących w Krakowie elektronicznych tablicach zmiennej treści. Wybrana firma w pierwszej kolejności zaprojektuje stosowne rozwiązania, następnie wykona prace w terenie. Tablice powinny sie pojawić na krakowskich drogach jesienią przyszłego roku.

📢 Wypadek na DK 75. Zderzenie auta dostawczego z samochodem osobowym. Droga była zablokowana

Zastępy PSP z Nowego Sącza i Brzeska oraz jednostki OSP z pięciu miejscowości powiatów nowosądeckiego i brzeskiego spieszyły w środku nocy do groźnego wypadku na drodze krajowej nr 75. Pomknęły tam również karetki Pogotowia Ratunkowego. W Witowicach Dolnych wóz dostawczy z Węgier zderzył się z osobówką z powiatu nowosądeckiego. Jeden rozbity wóz wpadł do przydrożnego rowu. Drugi roztrzaskany pojazd zatrzymał się w poprzek jezdni. Główny szlak łączący Nowy Sącz z Krakowem i Tarnowem był zablokowany.

📢 15. Bieg Trzech Kopców w Krakowie. Ponad 2700 osób na 13-kilometrowej trasie. David Metto pierwszy na mecie ZDJĘCIA

2710 osób wystartowało w niedzielę (2.10.2022) w 15. Biegu Trzech Kopców na 13-kilometrowej trasie w Krakowie. Do imprezy zapisało się 3282 biegaczy, a pakiety startowe odebrało 2861. Najszybszy na mecie okazał się Kenijczyk David Metto. Chcesz zobaczyć, jak wyglądały przygotowania do zawodów, start i rywalizacja na trasie Międzynarodowych Otwartych Mistrzostw Krakowa w Biegu Górskim? Przejdź do galerii. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

📢 Szybka Kolej Aglomeracyjna pojedzie z Krakowa do Zatora. Podróżnych przywita stacja kolejowa jak z koszmaru. Zobacz ZDJĘCIA

1 października uruchomione zostały regularne połączenia w ramach Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej na linii 94 z Krakowa Głównego przez Skawinę do Przeciszowa. Pociągi zatrzymywać się będą także w Zatorze, co ułatwi dotarcie gościom do Parku Rozrywki Energylandia w Zatorze, a także powrót do Krakowa. Najpierw jednak muszą zobaczyć "stację grozy", bo tak wygląda dworzec PKP.

📢 Nowy Sącz. TOP 10 propozycji jesiennych wycieczek zarówno w słoneczne, jak i deszczowe dni. Zobacz galerię zdjeć

Jesień to kapryśna pora roku. Piękne słoneczne dni przeplatają się z ponurą szarugą zniechęcającą do wyjścia z domu. Bez względu na aurę, nie warto spędzać wolnego czasu w domu, Sądecczyzna oferuje bowiem wiele różnych możliwości, by wybrać się z rodziną na wycieczkę. Pada? Zabierzcie najmłodszych np. do Muzeum Zabawek w Krynicy - Zdroju. Świeci słońce? Obejrzyjcie panoramę Doliny Popradu ze wzgórza zamkowego w Rytrze. Zapraszamy do obejrzenia naszej galerii zdjęć z 10 propozycjami na jesienne dni. Może któraś z nich Was zainspiruje.

📢 Falniów. Wypadek busa z 11 osobami w środku. Są ranni

"Falniów w powiecie miechowskim - zderzenie samochodu osobowego z busem na DW 783, łącznie pojazdami podróżowało 11 osób, trzy z nich zostały przetransportowane do szpitala przez naziemny ZRM" - informuje profil 112malopolska.pl.

📢 Wieczysta Kraków liderem III ligi. W meczu Chełmianka - Wieczysta zwycięski gol Daniela Hoyo-Kowalskiego

Wieczysta Kraków pokonała Chełmiankę 1:0 w meczu 10. kolejki III ligi, rozegranym 1 października w Chełmie. Po tym zwycięstwie, które nie przyszło łatwo, żółto-czarni objęli prowadzenie w tabeli - mają 21 punktów i lepszym bilansem bramkowym wyprzedzili Cracovię II. Ona jednak swój mecz w ten weekend dopiero rozegra - w niedzielę podejmie Avię Świdnik.

📢 Wisła Kraków. Igor Łasicki: Jest duży kryzys! Jest po prostu fatalnie!

Mocno zdenerwowany był po meczu w Chojnicach kapitan Wisły Kraków Igor Łasicki. Choć od końcowego gwizdka minęła już dobra godzina, emocje u obrońcy „Białej Gwiazdy” nie opadły.

📢 Kraków. Inauguracja roku akademickiego na UJ. Prof. Jacek Popiel: "Świat nas po raz kolejny zaskoczył"

W sobotę 1 października odbyło się rozpoczęcie 659. roku akademickiego na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Uroczystość w Auditorium Maximum poprzedziła msza święta w kolegiacie św. Anny. Po mszy, z Collegium Maius wyruszył orszak profesorów UJ, który ulicami Krakowa przeszedł do Auditorium Maximum.

📢 Kraków. Kończy się budowa nowego placu zabaw i siłowni w Nowej Hucie

Trwają prace związane z budową placu zabaw i siłowni na terenie Przylasku Wyciąskiego przy ul. Siejówka w Krakowie.
To będzie spora przestrzeń ze strefą do zabawy, aktywnego odpoczynku oraz integracji sąsiedzkiej! Znajdą się tam również wygodne ławki i stoliki piknikowe.

📢 Atlas grzybów. Trujące, jadalne i niejadalne. Tak odróżnisz prawdziwki od fałszywek. Kluczowe różnice prezentujemy na zdjęciach - 30.09.2022

Wilgoć i ciepło - te dwa czynniki jednocześnie powodują, że w lasach pojawiają się grzyby. A razem z nimi pojawiają się grzybiarze, którzy zawsze zastanawiają się czy do koszyka trafił właśnie grzyb jadalny, niejadalny czy może nawet trujący. Jak odróżnić prawdziwki od "fałszywek"? Zapraszamy do galerii zdjęć, na których pokażemy różnice pomiędzy najczęściej mylonymi grzybami trującymi i jadalnymi.

📢 Potrawy z PRL, które jadaliśmy codziennie. Skusicie się teraz na takie dania? [PRZEPISY]

Chleb moczony w jajku i mleku smażony na rozgrzanym tłuszczu, kotlety z mortadeli, paprykarz szczeciński, blok czekoladowy, szyszki z ryżu preparowanego, kotlety z jajek, zupa szczawiowa… To niewątpliwie dania z PRL, którymi zajadaliśmy się codziennie. Zapraszamy Was na sentymentalną podróż w czasie. Kliknijcie w galerię i zobaczcie przepisy na dania i potrawy z PRL, które warto zrobić, by przypomnieć sobie czasy dzieciństwa i młodości.

Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE. 

📢 To był klimat! Tak jeszcze niedawno wyglądała polska kolej! Pamiętacie?

Gołębie w poczekalniach, papierowe rozkłady i... ten specyficzny klimat. Jeszcze nie tak dawno rzeczywistość na polskiej kolei wyglądała zdecydowanie inaczej niż obecnie. Przejdź do galerii zdjęć i przypomnij sobie, jak to wyglądało w Krakowie!

📢 Malowniczy zakątek tylko 30 km od Krakowa: piękne jezioro z zaporą i ruiny majestatycznego zamku, drewniane chaty 25.09.22

Dobczyce to miasteczko pełne uroku. Położone jest w dolinie rzeki Raby, tylko 30 kilometrów od Krakowa, niedaleko Wieliczki i Myślenic. Czym może uraczyć odwiedzających? Klimatycznym Starym Miastem z ruinami majestatycznego zamku położonymi na wzgórzu nad pięknym jeziorem, widokiem na Beskidy z korony zapory, nowo powstałymi ścieżkami pieszo-rowerowymi. To idealne miejsce na jesienną wycieczkę na miasto!

📢 PLEBISCYT EDUKACYJNY Zgłoś swoich kandydatów do nagród dla nauczycieli, dyrektorów oraz przedszkoli i szkół

Znasz dobrego nauczyciela, którego cenią i lubią uczniowie i ich rodzice, albo nauczyciela przedszkola, który najlepiej uczy maluchy? Albo dyrektora, który świetnie zarządza placówką edukacyjną? Wiesz, które przedszkole warto polecić albo która szkoła jest najbardziej przyjazna uczniom i rodzicom? A może po nauce w szkole językowej chcesz ją rekomendować innym? Zgłoś nauczyciela lub placówkę oświatową do nagrody w wielkim Plebiscycie Edukacyjnym!

📢 Trzebinia. Na cmentarzu zapadła się ziemia! Kilkadziesiąt grobów zniszczonych. To kolejne zapadlisko w rejonie osiedla Gaj ZDJĘCIA

Pod grobami na cmentarzu w Trzebini osunęła się ziemia. Do zdarzenia doszło we wtorek, 20 września, ok. godz. 7. To już kolejne zapadlisko w rejonie osiedla Gaj. Na miejscu działania prowadzą strażacy z Chrzanowa. Ich zadanie polega na zabezpieczeniu osuwiska. Zniszczonych i uszkodzonych jest ok. 50 grobów.

📢 Trzebinia. Gigantyczne zapadlisko na cmentarzu pochłonęło dziesiątki grobów. "Z czymś takim nie spotkaliśmy się" ZDJĘCIA

Gigantyczne zapadlisko pochłonęło 40 grobów na cmentarzu na os. Gaj w Trzebini. Inne mogiły zawisły nad dziurą. Spoczywało w nich 61 osób. Ziemia na terenach po kopalni Siersza zapadła się kolejny raz. Mieszkańcy coraz bardziej obawiają się o swoje życie i dobytek.

📢 Kraków. Była nazywana najbrzydszą ulicą miasta. Jak po zmianach wygląda Kalwaryjska? 20.09.2022

Przez lata Kalwaryjska w Krakowie nazywana była najbrzydszą ulicą miasta. A to ze względu na gigantyczną liczbę reklam szpecących przestrzeń i kamienice. Symbolem stało się chociażby wiszące przez lata szambo. Od niedawna, gdy w Krakowie zaczęła obowiązywać uchwała krajobrazowa, ulica zdecydowanie się zmieniła. Przejdźcie do galerii zdjęć i zobaczcie, jak wygląda teraz, a jak wyglądała kiedyś. Oceńcie sami.

📢 Chcesz zaoszczędzić? Wyjmij to z gniazdka! Te urządzenia pochłaniają najwięcej prądu (LISTA) Ile zapłacisz w ciągu roku?

Są takie urządzenia, które pochłaniają znacznie więcej energii elektrycznej, niż inne. Koszty, które generują, mogą sięgać nawet kilkuset złotych rocznie! Przejdź do galerii i sprawdź, ile prądu w skali roku zużywają poszczególne sprzęty domowe - i ile będzie cię to kosztowało.

📢 HIPOKRATES 2022 Poznaj liderów plebiscytu

Prezentujemy uczestników plebiscytu, którzy dotychczas, po dwóch tygodniach akcji, zdobyli wiele głosów w poszczególnych kategoriach.

📢 ATLAS GRZYBÓW 2022. Grzyby trujące opis i zdjęcia. Tych grzybów absolutnie nie jedz! [TOP 15]

Atlas grzybów 2021. Rozpoczyna się kolejny sezon grzybowy. Warto jednak pamiętać, że nie każdy grzyb - wyglądający na nietrujący - jest jadalny! Przejdź do galerii zdjęć i zobacz pierwszą część naszego Atlasu Grzybów 2021. A w niej grzyby, których absolutnie nie zrywaj i nie jedz!

📢 Atlas grzybów 2022. Które grzyby są trujące, a które jadalne? Podpowiadamy! Sprawdź atlas grzybów online 14.08.2022

Atlas grzybów 2022. Ciepłe powietrze, deszcz oraz wilgotna gleba to znakomite warunki do wysypu grzybów. Pojawiają się one zazwyczaj w okresie letnim i jesiennym. Jednak jak odróżnić grzyby jadalne od niejadalnych i trujących? Lepiej zapoznaj się z naszą galerią zdjęć przed kolejną wyprawą do lasu - przedstawiamy w niej najczęściej mylone grzyby. Sprawdź, czy grzyby, które zbierasz, są jadalne!

📢 HIPOKRATES 2022 Wybierz z nami pracowników roku ochrony zdrowia

Do wielkiego plebiscytu medycznego nasi Czytelnicy zgłosili znakomitych specjalistów. Wśród nominowanych są lekarze rodzinni i pediatrzy, którzy mają wyjątkowe podejście do pacjentów. Znajdziemy także wartych polecenia stomatologów, chirurgów, fizjoterapeutów i sympatyczne i fachowe pielęgniarki i położne. Warto docenić ich pracę i zagłosować na nich w naszej akcji. Patronem plebiscytu jest Narodowy Fundusz Zdrowia, a patronem ogólnopolskiej gali także Ministerstwo Zdrowia.

📢 Najpiękniejsze siatkarki 2022. Zachwycają urodą i wdziękiem na Instagramie - część I [ZDJĘCIA]

Najpiękniejsze siatkarki świata 2022. Zachwycają urodą, wdziękiem, wysportowanym ciałem. Oto część pierwsza zestawienia. Kliknij w "ZOBACZ GALERIĘ" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

📢 Te grzyby mogą zabić. Strzeż się sobowtórów grzybów jadalnych! [PRZEGLĄD] 30.08

Sezon na grzyby ruszył pełną parą. Zbieranie owoców lasu to sama przyjemność. Niestety jedna pomyłka może doprowadzić do tragedii. Wiele grzybów jadalnych posiada swe groźne dla człowieka odpowiedniki. Ten materiał jest przestrogą nie tylko dla grzybiarzy-amatorów...

ZOBACZ KONIECZNIE

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

i Politycznie: posłowie Kurzawa i Sobolewski o reparacjach od Niemiec

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Więcej informacji na stronie głównej Gazeta Krakowska
Dodaj ogłoszenie